Kad troše bh. dužnosnici

Umjesto za sanaciju šteta od poplava novac otišao natjecateljicama Zvijezda Granda

Novac je isplaćen iz proračunske rezerve predviđene za financiranje hitnih i neplaniranih troškova poput: šteta od poplava, klizišta ili požara, međunarodnih sporova, novih institucija i neprofitnih organizacija.
Vijesti / Flash | 18. 11. 2019. u 12:34 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Dužnosnici Hrvatske demokratske zajednice Bosne i Hercegovine (HZD BiH) u Vijeću ministara BiH i Vladi Federacije BiH odobrili su 4.500 KM za sportsko druženje mladih ove stranke u Mostaru. Skup kojem su i sami prisustvovali je plaćen novcem bh. poreznih obveznika.

Foto:CIN / Vlastodršci bez kontrole troše milione maraka

Novac je isplaćen iz proračunske rezerve predviđene za financiranje hitnih i neplaniranih troškova poput: šteta od poplava, klizišta ili požara, međunarodnih sporova, novih institucija i neprofitnih organizacija.

Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) otkriva da je iz proračunskeih rezervi na razini države, entiteta, Brčko distrikta i kantona isplaćeno skoro 184 milijuna maraka od 2014. do listopada 2019. godine. Iako su najveći dio potrošile vlade, 6,8 milijuna KM podijelili su po osnovu diskrecijskom pravu članovi Predsjedništva BiH, premijeri, njihovi zamjenici i ministri financija.

Novac nije isplaćivan transparentno i prema uređenim pravilima pa je zbog toga dio otišao i na aktivnosti stranaka i udruženja povezanih s njima, promociju pjevača, izbor za Miss BiH, hranu i alkoholna pića kao i natjecanje u pečenju janjadi.

Članovi stranaka u udruženjima

Zamjenik predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH Vjekoslav Bevanda iz stranke HDZ BiH godišnje može potrošiti 60 000 KM iz proračunske rezerve, a odluku o tome kome će dati novac sam donosi. Novac se ne dijeli putem natječanja, već na osnovu molbi pojedinaca, udruga, institucija ili firmi.

Tijekom 2017. i 2018. godine u Bevandin ured je pristiglo 117 molbi, a 50 ih je odobrio. Novinari CIN-a su otkrili da trećinom ustanova i organizacija kojima je dao novac upravljaju kadrovi HDZ-a.

Među njima su Matica hrvatska iz Stoca čiji je predsjednik Mladen Bošković, zastupnik u Federalnom parlamentu, Hrvatski športski klub 'Zrinjski' čiji je predsjednik federalni ministar prometa i komunikacija Denis Lasić te Atletski klub 'Brotnjo' koji vodi bivši zastupnik u Parlamentu FBiH Marin Barbarić.

Većina kaže da im članstvo u HDZ-u nije pomoglo da dobiju novac, ali nerado govore o vezama sa Strankom i Bevandom.

''Što ste se njega svezali, što Vi sad kopate po Bevandi?'', kaže Barbarić.

Bevanda je odbio razgovarati s novinarima CIN-a.

On je krajem srpnja 2017. godine odobrio 2.500 maraka po zahtjevu udruge 'Naša Radobolja' i 'Zora Alborada'. Novac je isplaćen za sportsko druženje mladih Mostara koje je za cilj imalo promociju zdravog života.

Međutim, organizaciju je preuzeo HDZ BiH koji je na skup pozvao mlade članove ove stranke, simpatizere i njihove prijatelje. Pobjedničkim ekipama nagrade su uručili Bevanda i njegova stranačka kolegica Jelka Miličević koja je, također, iz budžetske rezerve dala 2.000 maraka za ovaj događaj.

Predsjednica Udruge 'Naša Radobolja' Danijela Cvitković kaže da je događaj organizovao njezin stranački kolega i predsjednik Gradskog odbora Mladeži HDZ-a BiH Marko Zovko koji vodi Udrugu 'Zora Alborada'.

Mostar ne živi bez pive

Zovko nije odgovarao na pozive i poruke novinara CIN-a. Cvitković objašnjava da je Zovkino udruženje u to vrijeme bilo u osnivanju pa mu je ona pomogla tako što je potpisala molbu i pristala da institucije novac uplaćuju na račun njenog udruženja.

''Ja sam došla taj dan, potpisala desetak-petnaest-dvadeset tih zamolbi, koliko je trebalo, i ja sam otišla svojim poslom'', kaže Cvitković.

Ona tvrdi da događaj nije bio samo za članove njezine stranke:''Ja imam jednu prijateljicu koja je muslimanka i dva prijatelja koji su muslimani, koji su također bili dole i sudjeloval''.

Novcem koji su dobili od Bevande kupljeno je piće − uz ostalo, 750 litara piva. Na pitanje novinara CIN-a kakve veze ima pivo s promocijom zdravog života, Cvitković kaže: ''Mostar ne živi bez pive.''

Druženje je ponovljeno i 2018. godine kada ga je finansirala Vlada Hercegovačko-neretvanskog kantona (HNK) koju predvodi HDZ-ov kadar − Nevenko Herceg. On i drugi stranački dužnosnici posjetili su događaj, a njihov predsjednik Dragan Čović je iskoristio priliku i održao politički govor. Pozvao je mlade da se ujedine pred tadašnje nadolazeće izbore na kojima je pokušavao osvojiti novi mandat hrvatskog člana Predsjedništva BiH.

Foto:CIN / Vlastodršci bez kontrole troše milione maraka

Vlada HNK je dala 65.000 KM i za dvodnevni znanstveno-stručni skup ''Hrvati BiH: nositelji europskih vrijednosti'' na kojem su se proljeća 2017. godine u Neumu u velikom broju okupili članovi i dužnosnici HDZ-a BiH i Hrvatske.

Skup je u javnosti predstavljen kao događaj u organizaciji člana Predsjedništva BiH Dragana Čovića. Novac je isplaćen suorganizatoru konferencije − Sveučilištu u Mostaru.

Slični skupovi održani su i naredne dvije godine u ovom bh. primorskom gradu. Za njihovu organizaciju Sveučilište je dobilo 135.000 KM iz rezervi državnog i proračuna Posavskog kantona čiji su dužnosnici došli na ovaj događaj. Novac je uglavnom potrošen za hotelske usluge: smještaj, hranu i održavanje konferencije.

Šarovićeva ''Jagnjijada'

Bevanda nije jedini u Vijeću ministara BiH koji je davao novac organizacijama koje su povezane sa strankama. Drugi zamjenik predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH Mirko Šarović iz Srpske demokratske strane (SDS) dao je u svibnju prošle godine 3.000 maraka za održavanje ''Jagnjijade'.

Foto:CIN / Vlastodršci bez kontrole troše milione maraka

Organizator ovog događaja je Šarovićev stranački kolega Dragiša Radonja koji vodi Kulturno-umjetničko društvo „Crepoljsko“. On objašnjava da je riječ o natjecanju u pečenju janjaca, a povjerenstvo ocjenjuje najbolje ekipe: „(…) kakvo je janje, kakvo je druženje, kakav je štimung u samoj ekipi i onda na kraju dolazi kvalitet kao vrhunac toga”.

Šarović je na ovom događaju bio u društvu s kolegama iz Stranke – zastupnicom u Narodnoj skupštini Republike Srpske Sonjom Karadžić, gradonačelnikom Bijeljine Mićom Mićićem i načelnikom Istočnog Starog Grada Bojom Gašanovićem.

U isto vrijeme kada je odlučivao o davanju novca za 'Jagnjijadu', Šarović je odbio pomoći općini Petrovo u kojoj su brojni objekti oštećeni zbog nevremena. Glasnogovornica Općine Slađana Lazarević kaže da ne zna zašto pomoć nisu dobili. “ Postoje li, uopće, neki kriteriji ili je to, jednostavno, dobra volja onog tko odlučuje? Kaže – ti mi se sviđaš, ti mi se ne sviđaš. Zaista ne znam.”

Šarović je odbio razgovarati o ovoj temi.

Predsjedavajući Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić dao je 5.000 maraka Udruženju privrednika 'Biznis Centar' iz Tešnja za troškove organiziranja međunarodnog sajma gospodarstva. Predsjednik ovog udruženja Edin Jabandžić je Zvizdićev kolega iz Stranke demokratske akcije. Zvizdić je u svibnju 2017. otvorio ovaj sajam, a nekoliko mjeseci kasnije odobrio je isplatu novca.

Smješno raspravljati o dvije tisuće

On je novcem iz proračunske rezerve pomogao i Centru za balkanske studije koji vodi njegov stranački kolega Admir Mulaosmanović. Centar je dobio 2.000 KM za istraživački projekat, ali Mulaosmanović kaže da mu stranačke veze u tome nisu pomogle.

„Da sam ja dobio nekih 200-300 tisuća, pa moguće da bi to imalo nekog smisla“, kaže Mulaosmanović.

On nije dostavio izvještaj o potrošnji tog novca, iako je bio dužan to učiniti: „Nemojte me pogrešno shvatiti, smiješno da na tu temu raspravljamo o dvije tisuće maraka za jednu analizu“. Rezerva bez kontrole.

Foto:CIN / Vlastodršci bez kontrole troše milione maraka

Za ovakav način trošenja novca nitko ne može biti sankcioniran jer institucije nisu jasno propisale tko i za što može dobiti novac iz proračunskih rezervi. U nekim se slučajevima ne potpisuju nikakvi ugovori, a oni koji dobiju novac nisu dužni dokazivati kako su ga potrošili. Svi dužnosnici koji isplaćuju novac iz rezerve nemaju isti iznos na raspolaganju. Premijer Republike Srpske Radovan Višković raspolaže s najviše novca koji može dijeliti po diskrecioniranim pravu – milijun maraka.

Premijerka Bosansko-podrinjskog kantona (BPK) Aida Obuća godišnje može podijeliti do 5.000 maraka i među rijetkima je koja to pravo ne koristi. ''Zbog transparentnosti i javnosti raspolaganja proračunskom rezervom, smatram da je bolje da odluke o dodjeli sredstava iz proračunske rezerve donosi Vlada BPK'', rekla je Obuća za CIN.

Financiranje natjecateljica ''Zvezde Granda''

Bivši ministar financija Srednjobosanskog kantona (SBK) Zoran Marković je na raspolaganju imao godišnje oko 100.000 KM proračunske rezerve. On kaže da je otprilike davao svima koji su tražili.

Na upit kako je odredio kome će dati 100 KM, a kome 1.000 KM, rekao je: ''To ti je sreća. (…) Otprilike ja procijenim po onom što traži koliko da dobije.'' Tako je procijenio da treba dati 1.000 maraka za tiskanje knjige bivšeg člana Predsjedništva BiH Ive Mire Jovića. Jović je od ministra tražio novac kao predsjednik Hrvatskog kulturnog društva ''Napredak'' iz Kiseljaka. U razgovoru s novinarkom CIN-a rekao je: ''Znači, tisuću maraka je problem, samo naprijed. (…) Da sam Bošnjak i da sam vjerovatno milijun dobio, ne bi bio problem, ali ja sam Hrvat pa može. Udri koliko god možete''.

Revizori godinama upozoravaju da se novac dijeli bez kriterija, javnih poziva i kontrole. Vladama i institucijama su predlagali da donesu kriterije kojima bi jasno odredili kome i kako može biti dan ovaj novac. Kriteriji koje su donijeli i dalje nisu precizno određeni.

Mirsada Janjoš, rukovoditeljka Odjela za reviziju institucija Federacije BiH, kaže da bi proračunska rezerva trebala biti korištena za troškove koji su zaista bili nepredviđeni.

Vlade i dužnosnici su zbog nejasnih propisa ovim novcem financirali različite manifestacije i događaje. Premijer SBK Tahir Lendo je plaćao izbor za Miss BiH, a Vlada BPK je novac davala natjecateljicama koje su nastupale u show programima ''Zvijezda možeš biti ti'' i ''Zvezde Granda''.

U dosta slučajeva oni koji dobiju novac ne dostave dokaz o tome kako su ga potrošili, a neke institucije im to i ne traže. Oni koji ne opravdaju dobijeni novac ne mogu biti kažnjeni jer kazne nisu propisane. Korist koju su građani imali od potrošenog novca također niko ne mjeri.

Kopirati
Drag cursor here to close