UN

Poslao pismo - Predstavnik Srbije traži povlačenje rezolucije o genocidu u Srebrenici

''Zašto Srbija i druge zemlje regije, koje se najviše brinu za pomirenje, mir i sigurnost u Bosni i Hercegovini i regiji, nisu u dobroj vjeri pozvane da budu u jezgru grupe inicijatora rezolucije?'', navodi se na početku pisma.
Vijesti / Flash | 30. 04. 2024. u 17:45 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Saša Mart, član stalne misije Srbije pri Ujedinjenim Nacijama u New Yorku uputio je pismo izaslanstvima Njemačke i Ruande zbog poziva na usvajanje rezolucije o genocidu u Srebrenici. On je u pismu postavio nekoliko pitanja na koje, kako navodi, zahtjeva odgovore. N1 je imao uvid u pismo koje je dostavio izaslanstvima koje, uz BiH, zastupaju rezoluciju.

Pitanja...

''Moram još jednom da naglasim da, uprkos sastanku održanom 17. travnja na kojem su suponzori predstavili nacrt rezolucije kao i prvim neformalnim konsultacijama održanim 23. travnja, nismo dobili odgovore od ko-predlagača na više puta postavljena pitanja:

– Zašto je inicijativa pokrenuta bez dogovora u Bosni i Hercegovini i bez suglasnosti Predsjedništva Bosne i Hercegovine, kako to propisuje Ustav Bosne i Hercegovine?

– Zašto Srbija i druge zemlje regije, koje se najviše brinu za pomirenje, mir i sigurnost u Bosni i Hercegovini i regiji, nisu u dobroj vjeri pozvane da budu u jezgru grupe inicijatora rezolucije?'', navodi na početku pisma.

Dalje u pismu Mart ističe, kako navodi, ''zabrinutost zbog načina na koji se inicijativa sprovodi''.

''Kao što je poznato, ne ulazeći u suštinu predloženog teksta, mnoge države članice posljednjih sedmica izražavaju zabrinutost zbog načina na koji se ova inicijativa sprovodi. Štoviše, države članice se stavljaju u poziciju da odlučuju glasanjem o pitanju koje zahtijeva konsenzus, a o kojem je do sada uvijek postignut konsenzus u Općoj skupštini UN-a''.

Ne od krova

U daljem nastavku teksta pisma, Mart je situaciju pojasnio na primjeru da se ''kuća ne gradi od krova'',  te je pozvao predlagače rezolucije da ''povuku predloženi tekst''.

''Republika Srbija nije u poziciji da komentariše detalje predloženog teksta, koji nije 'državno vlasništvo' države na koju se odnosi. Poznato je da se kuća ne gradi od krova, a u situaciji u kojoj se nalazimo ovoj inicijativi nedostaje dogovor u Bosni i Hercegovini kao 'temelj' na kojem bismo mogli izgraditi suštinski konsenzus oko teksta. Imajući u vidu sve navedeno, još jednom pozivam predlagače rezolucije da povuku predloženi tekst, kako bi se o navedenom razgovaralo prije svega na razini Bosne i Hercegovine i regije, u cilju dogovora na razini regije, kao što je to bio slučaj i s rezolucijom Opće skupštine UN o genocidu u Ruandi (58/234), što bi omogućilo usvajanje rezolucije konsenzusom u Općoj skupštini UN.

S obzirom na to da nakon dva sastanka otvorena za sve zemlje članice UN, kosponzori, koliko nam je poznato, planiraju nastavak pregovora o nacrtu rezolucije, uključujući i amandmane i dostavljene komentare, na nivou grupe ko-sponzorima, Republika Srbija želi da svoje komentare podijeli sa svim državama članicama UN-a u duhu transparentnosti, koja je u ovom procesu nedostajala od početka'', zaključio je u pismu i naveo da očekuje odgovore na pitanja.

Vučićevo lobiranje

Podsjetimo, Srbija lobira da se rezolucija o Srebrenici ne usvoji, a za to je lobirao i predsjednik Srbije tijekom nedavnog boravka u New Yorku.

Nacrt rezolucije su sponzorirale brojne države, među kojima su Njemačka, SAD, Velika Britanija, Italija, Francuska, Švedska, Sjeverna Makedonija i druge, a glasovanje koje je trebalo biti održano 02. svibnja je odgođeno i čeka se revizija teksta.

Rezolucijom koja treba da bude usvojena u UN, 11. srpanj će biti proglašen Međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici 1995. godine. Taj dan bi se tako obilježavao svake godine te bi bilo kažnjivo negiranje genocida.

Kopirati
Drag cursor here to close