Podaci
UNICEF: Broj djece u pritvorima smanjen je za 90%
Tekst članka se nastavlja ispod banera
U posljednjih dvadeset godina broj djece smještene u pritvorima u Istočnoj i Srednjoj Europi i Srednjoj Aziji smanjen je sa 45.000 na 5000 djece godišnje, što je smanjenje od 90%, objavio je danas UNICEF, uoči regionalne konferencije Pristup djece pravdi u Europi i Srednjoj Aziji.
Kao glavni razlozi za smanjen broj djece u pritvorima, navode se činjenice da su države povećale minimalnu starosnu granicu za kaznenu odgovornost, kako bi ona bila usklađena s međunarodnim standardima, uvele više mogućnosti za izricanja nezatvorskih kazni, kao i provođenje alternativnih mjera, kako bi djeci bila pružena druga šansa i prijeko potrebna potpora zajednice.
''Važno je prepoznati rezultate postignute tijekom prethodnih godina u zemljama širom regije kako bi se smanjio broj djece u pritvoru'', rekao je Philippe Cori, zamjenik regionalne direktorice UNICEF-a za Europu i Srednju Aziju.
''Svi moramo nastaviti raditi na tome da taj napredak uključi i djecu izbjeglice i migrante, te okončati prakse pritvaranja djece na temelju njihovog migracijskog statusa i osiguravanjem da se pravo svakog djeteta u regiji zaštiti, bez obzira odakle dolazi.''
Trodnevna regionalna konferencija ''Pristup djece pravdi'' okuplja više od 180 profesionalaca iz oblasti dječije zaštite i pravde iz 21 zemlje. Cilj je osvrnuti se na postignuti napredak, naučene lekcije i najbolje prakse, s posebnim fokusom na zaštitu djece žrtava i svjedoka kaznenih djela i pravičan pristup pravdi za najugroženije, uključujući djecu s poteškoćama, djecu izbjeglice i migrante i djecu koja žive u siromaštvu.
Mladi će sudjelovati dijeleći svoja osobna iskustva s pravosudnim sustavima i onim što oni misle da donositelji odluka mogu učiniti kako bi bolje zaštitili dječija prava. Sudionici će bit ohrabreni da se na kraju konferencije obavežu na konkretne akcije kako bi osigurali da sva djeca imaju jednak pristup pravdi.
''Učinkovita i uspješna nastojanja Bosne i Hercegovine, kad je u pitanju zaštita prava djece ogleda se i u činjenici da je na razini entiteta Federacije Bosne i Hercegvine, Republike Srpske i Brčko distrikta usvojen poseban Zakon o zaštiti i postupanju sa djecom i maloljetnicima u kaznenom postupku kojim je na nov način postavljen pravni položaj, prava, obveze i odgovornosti maloljetnih prijestupnika u kaznenom materijalnom, procesnom i izvršnom kaznenom pravu'', rekao je Ministar pravde Bosne i Hercegovine Josip Grubeša.
Program pristupa djece pravdi oslanja se na dugoročno partnerstvo s Europskom unijom, i na stalnu potporu vlada Švedske, Švicarske i Norveške.
''Švedska podržava UNICEF u sveobuhvatnom programu zaštite djece u Bosni i Hercegovini. Temelj programa ima za cilj poboljšanje pristupa djece pravdi u BiH. Postignuti su mnogi važni rezultati, uključujući uvođenje novih alternativnih mjera za djecu u sukobu sa zakonom, kao što su upozorenja policije. Institucionalna koordinacija i suradnja su također poboljšane'', rekao je Torgny Svenungsson, savjetnik i direktor odjela za razvojnu suradnju u Švedskom veleposlanstvu.
''Jasno je da sad djeca u kontaktu sa zakonom imaju bolji pristup pravdi i zaštitu pravosudnog sustava. Međutim, kako bi sustav bio u potpunosti održiv, ostaje da se uradi važan posao, posebno izdvajanjem odgovarajućih resursa. Stoga pozivam bosanskohercegovačke vlasti na svim razinama da nastave s postignutim zamahom i preuzmu potpunu kontrolu nad sustavom pravde za djecu'', dodala je Nj.E Andrea Rauber Saxer, veleposlanica Švicarske u BiH.
Šef Izaslanstva Europske Unije i Specijalni izaslanik EU u BiH, veleposlanik Johann Sattler, naglasio je da zaštita i promocija prava djece jeste zajednička obveza.
''Kao što je navedeno u Mišljenju o pristupu EU BiH treba hitno razviti i usvojiti novi plan akcije za zaštitu djece, koji uključuje mjere za djecu bez roditeljskog staranja, djecu sa teškoćama u razvoju i pravdu za djecu u cijeloj zemlji. Dječije dostojanstvo i razvoj, trebaju biti naš vodič u omogućavanju efektnog i pravednog odgovora u slučaju kada su njihova prava ugrožena'', zaključio je veleposlanik.