Bihać
Vatrogascima 'gori' nad glavom
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Grad Bihać traži novi prostor za Vatrogasnu postrojbu. Problem je zakupnina, oko 120.000 godišnje za postojeći, oko kojega se, uz sve druge probleme i izdatke, poteže i pitanje vlasništva. Bilo kako bilo, sadašnje je rješenje ionako prezaduženom Gradu više nego preskupo.
Dio priče o poslijeratnoj obnovi Bihaća i unaprjeđenju uvjeta rada službi čiji je javni interes neupitan jest i smještanje bihaćkih vatrogasaca na lokaciju poznatu kao prijeratno skladište Badela.
"Uposleno je 30 vatrogasaca i 17 vatrogasnih vozila prosječne starosti 21 godina. Područje grada Bihaća ima oko 900 kvadratnih kilometara", navodi Mirsad Šehić, starješina Vatrogasne postrojbe Bihać.
U opremanje prostora je do 2000. uloženo blizu pola milijuna, 300.000 iz donacije jedne švedske humanitarne organizacije, a 150.000 dale su tadašnje općinske vlasti. No, prostor su 2013. izgubili od Bihaćkih trgovina.
"U ugovoru ima član koji kaže: 'Sva potraživanja naknadno koja se utvrde smo mi dužni platiti, a sve obaveze i sva potraživanja da mi možemo sebi uzeti'", kaže suvlasnik Bihaćkih trgovina Edin Dedić, javlja FTV.
A općinu su tužili temeljem presude iz 2000. kojom su skladište dobili u - posjed. Vatrogasci su, doduše, ostali, ali od 2014. pod Ugovorom o zakupu, temeljem kojeg sad Bihaćke trgovine iz gradske blagajne potražuju 145.000 KM, 9.000 mjesečno.
"U 2016. taj ugovor nije potpisan i nisam ni ja potpisao za 2017. Ne znam ni sad kakav je status tog prostora. Ono što znam sigurno da tu najamninu toliku neću plaćat i tražim rješenja druga i za vatrogasce i za civilnu zaštitu", kaže Šuhret Fazlić, novi gradonačelnik Bihaća.
Naime, pojavila se informacija da sad i hrvatski Badel na sudu potražuje taj prostor. U svakom slučaju, raniji će dug, kaže Fazlić, tretirati kao i svaki drugi. A da je gradska kasa prezadužena, već je poznato - na realni godišnji priliv od 22 milijuna dočekalo ga je 50 milijuna duga. Sad i prva rata kredita iz 2010: od 13 milijuna, s kamatama 18 - 170.000 mjesečno.
"Trudit ćemo se po cijenu da ne bude nekih značajnijih projekta Grad mora početi to vraćati i Grad mora izaći iz tog svojevrsnog dužničkog ropstva", dodaje Fazlić.
Namjera je nove vlasti smanjiti i troškove. Zadaća pravosuđa, pak, utvrditi koji su troškovi prethodnika bili prekomjerni, a koji - nužni i neizbježni.