Pristali
Većina paradžemata bit će ugašena
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Veliki dio, od 64 paradžemata u BiH, trebalo bi biti ugašen, dok vođe tek manjeg broja ilegalnih objekata za molitvu odbijaju ulazak u sastav Islamske zajednice u BiH, potvrđeno je Nezavisnim novinama u Islamskoj zajednici u BiH.
Husein Smajić, zamjenik reis-ul-uleme, potvrdio je da predstavnici paradžemata imaju rok do 25. ožujka da se u pisanoj formi izjasne o tome hoće li ući u sastav Islamske zajednice u BiH, ili će nastaviti samostalno djelovati.
"Ne bismo sada govorili o brojkama, ali mi imamo informacije da se veliki broj njih već složio s time da ugasi paradžemate, međutim tu je i manji broj onih koji su rekli da neće ući u sastav Islamske zajednice u BiH", rekao je Smajić za Nezavisne novine.
Zasad nije poznato kakva će biti sudbina onih paradžemata čije ih vođe odbiju ugasiti ili pripojiti Islamskoj zajednici u BiH, ali, ako je suditi po nedavnim izjavama Dragana Mektića, ministra sigurnosti BiH, reakcija neće izostati.
Po nedavno objavljenim informacijama, paradžemata ima najviše na području Sarajeva, a najaktivniji su u Zenici, pa u Tuzlanskom i Bihaćkom muftijstvu. Jedini nelegalni džemat u Tuzli, radi obavljanja vjerskih dužnosti i dnevnih namaza, posjećuje oko 15 osoba.
Vjeruje se da se u ilegalnim mesdžidima uglavnom okupljaju pripadnici vehabijske zajednice, a dio njih je donedavno odbijao da pristane na zahtjeve IZ u BiH, koja je zatražila da se paradžemati zatvore do kraja veljače, što se u većini slučajeva nije dogodilo.
Kakav je dalji razvoj situacije biće poznato već nakon 25. ožujka, kada ističe rok da predstavnici paradžemata svoj stav o zahtjevima Islamske zajednice u BiH stave na papir.