U porastu
VIDEO | Broj slučajeva nasilja trebao bi biti alarm za nadležne institucije
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Helsinški parlament građana Banja Luka, Udruženje "Prava za sve" Sarajevo, te aktivisti iz organizacija civilnog društva predstavili su alternativni izvještaj o provedbi konvencije o eliminaciji svih oblika diskriminacije žena u Bosni i Hercegovini od 2019. do 2023. godine.
Upozorili su na trend povećanja spolno zasnovanog nasilja nad ženama, ali i izostanak reakcije nadležnih instituacija u BiH.
Alternativno izvješće daje uvid u stanje ženskih ljudskih prava u devet različitih oblasti koje su definirane u konvenciji, kroz pregled nacionalnog zakonodavstva, administrativnih pravila, upozorava na prepreke u njihovom ostvarivanju, ali istodobno sadržava preporuke za njihovo prevazilaženje.
Dijana Šehić, direktorica Udruženja "Pravco za sve", navodi: ''Goruće pitanje u ovom trenutku je femicidi, to je goruće pitanje, i to ponavljam ponovno, to nije političko pitanje, to je državni interes. Mora se učiniti sve od izmjene zakona do osiguranja njegove primjene, uspostavljanja protokola i sustava odgovornosti, kako bi pravda bila zadovoljena a žrtva zaštićena''.
Porast broja slučajeva nasilja u bosanskohercegovačkom društvu, trebao je biti alarm za nadležne institucije, međutim to u praksi nije slučaj, upozoravaju aktivistice.
Aleksandra Petrić, Udruženje žena Banja Luka, navodi: ''Nasilje u obitelji je najprijavljivanije krivično djelo u BiH, po svim statistikama, a samo 40 do 45% tih slučajeva koje se prijave policiji, dodje do tužitelja, zatim 35% recimo slučajeva tužitelji odustanu od krivičnog gonjenja, ili se donose naredbe o nesporovođenju istraga. Kada dođe do suda 70% uslovnih osuda i ta laka kaznena poliktika nam govori da mi ova djela tretiramo kao manje društveno opasna''.
Ključne su, kažu, izmjene Kaznenog zakona u Federaciji Bosne i Hercegovine, kako bi se napravili određeni koraci.
Meliha Sendić, Centar ženskih prava Zenica, ističe: ''Тražimo hitan odgovor što se događa sa iizmejnama krivičnog zakona FBiH i zakona o zaštiti nasilja u obitelji, da znamo u kojem pravcu djelovati da ne razgovaramo same između sebe''.
Alternativno izvješće biće dostavljeno UN odboru nadležnom za razmatranje primjene konvencije o eliminaciji svih oblika diskriminacije nad ženama.
Bosna i Hercegovina svoj izvještaj nije dostavila, iako je ratficirala navedenu konvenciju.