Rusi obučavali Moldavce?
VIDEO | Postoje li dokazi o paravojnim kampovima u BiH?
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Postoje li dokazi da su ruski instruktori obučavali državljane Moldavije na teritoriji Bosne i Hercegovine s ciljem destabilizacije proeuropskih snaga u toj zemlji?
Nakon sjednice Zajedničke komisije državnog parlamenta za nadzor rada Obavještajno-sigurnosne agencije, i dalje se može govoriti o indicijama koje treba provjeriti.
Provjerene informacije ili?
Informacijeobavještajnog vrha Moldavije razmijenjene su sa Obavještajno-sigurnosnom agencijom Bosne i Hercegovine, tvrdi predsjedavajući Zajedničke komisije za nadzor rada OBA-e Ilija Cvitanović, javlja BHRT.
"Dobili smo samo potvrdu indicija da su ti ljudi, 6-7 ruskih državljana i 14 moldavskih državljana ulazili u BiH, izlazili iz BiH, da su komunicirali s nekim ljudima u BiH. To je sada stvar istrage. OSA je potkrijepila potrebnim dolazima Tužiteljstvo i ostale relevantne sigurnosne agencije", navodi Cvitanović.
On je potvrdio i da se indicije odnose i na postojanje neke vrste kampa za obuku, ali da ništa više ne može reći.
Kako je sumnja pala na Republiku Srpsku, ekspresno je postojanje kampova odbacio predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik nakon povratka iz Rusije.
Dodik negira
"Moram da kažem da ni agencije koje ovdje djeluju u skladu sa svojim mandatima, nisu potvrdile takve navode koji su došli sa strane", izjavio je Dodik.
I stručnjaci traže dokaze relevantnih institucija. Dođu li do njih, vjeruju da će reagirati adekvatno.
"Da, ima nekih kroz razne organizacije pokušaja, ali sigurno organiziranih nema za koje zna država i institucije. A ako ih eventualno ima u začetku negdje uvjeren sam metodologijom policijskih organizacija i sigurnosnih agencija da se one nadziru, a one ne mogu reagirati ukoliko nemaju materijalni dokaz da je netko počinio krivično djelo", kaže defendolog Duško Vejnović.
Urušavanje ugleda BiH
"Ono što je najviše problematično to je da se urušava ugled Bosne i Hercegovine jer se u međunarodnim medijskim agencijama pokazuje da je BiH uz Srbiju leglo nekih radnji koje ne doprinose međunarodnom miru i sigurnosti", smatra direktor Centra za sigurnosne studije Denis Hadžović.
Ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković nedavno je ustvrdio da je vidio dokaze o nazočnosti određenih grupa u Bosni i Hercegovini i da je neke vrste obuke bilo.
"Nemam točne dokaze ili primjere da su to bile neke vrste vojnih obuka, ali neke vrste obuka koje se tiču organizacije nekih prosvjeda ili izlazaka na ulice sigurno jesu i dokazi postoje koje sam osobno vidio da su takve grupe operisale po Bosni i Hercegovini", rekao je Konaković.
Istovremeno, ministar sigurnosti Bosne i Hercegovine Nenad Nešić navodi da sigurnosne agencije ne raspolažu podacima o postojanju kampova za obuku moldavskih državljana.
Navode moldavskih službi Američko veleposlanstvo u našoj zemlji ocijenila je veoma uznemirujućim.