Charlottesville
VIDEO | Proglašeno izvanredno stanje u Virginiji, najmanje jedna osoba poginula
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Najmanje jedna osoba je poginula, a 19 je ozlijeđeno u američkoj saveznoj državi Virginiji tijekom nasilnih sukoba između bijelih nacionalista i protuprosvjednika.
K tome, iz još nepoznatog razloga, srušio se policijski helikopter. Poginula su dva policajca.
Nekoliko tisuća bijelačkih rasista, neofašista i drugih pristaša ultradesnih ideologija sjatilo se iz svih dijelova SAD-a u gradić Charlottesville.
Bijesni su zbog odluke gradskih vlasti da uklone spomenik ikoni američkog juga - generalu Robertu Leeju.
Američki građanski rat završio je prije 147 godina, ali događaji u Virginiji svjedoče da se pobjede i porazi iz 19. stoljeća lako mogu iskoristiti za mržnju u 21 stoljeću.
Američki predsjednik Donald Trump pozvao je Amerikance da nadiđu mržnju i netrpeljivost kako bi spriječili takve nasilne prosvjede.
"Najstrože osuđujemo ovaj nečuveni izljev mržnje, netrpeljivosti i nasilja s mnogo strana, poručio je novinarima na svom golf terenu u New Jerseyu. Svi se moramo ujediniti i osuditi sve što mržnja predstavlja. U Americi nema mjesta za ovakvo nasilje. Budimo svi kao jedno", napisao je američki predsjednik na svom Twitter profilu.
Trump tweets after violence at Charlottesville: “We ALL must be united & condemn all that hate stands for” https://t.co/Bxp3fIfXix pic.twitter.com/FxkQO0POLX
— CNN Breaking News (@cnnbrk) August 12, 2017
Spomenici u čast Leeju i drugim čelnicima Konfederacije, gubitničke strane u krvavom Američkom građanskom ratu koji je trajao od 1861. do 1865., postali su točka prijepora u Sjedinjenim Državama. Mnogi od njih već su uklonjeni ili preseljeni, dok ostalima, poput Leeju u Charlottesvilleu, gradu u središtu Virginije, prijeti slična sudbina, piše dpa.
Here's the moment a car slams into a crowd protesting white nationalists in #Charlottesville. Backs up and leaves. pic.twitter.com/xlhqYxXmGU
— Kevin Rincon (@KevRincon) August 12, 2017
Protivnici tih spomenika tvrde da oni predstavljaju mračna poglavlja američke povijesti u kojima je ropstvo bilo legalno, a rasizam norma. Drugi smatraju kako je micanje spomenika poput uklanjanja dijela povijesti, te ističu da oni odaju počast samo pojedincima.
Leejev spomenik u Virginiji izgrađen je 1924. i jedan je od mnogih simbola Konfederacije postavljenih godinama nakon Američkog građanskog rata, prenosi dpa.
We ALL must be united & condemn all that hate stands for. There is no place for this kind of violence in America. Lets come together as one!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) August 12, 2017