Odgovor americi

VIDEO | Vlak Barguzin - Rusko oružje koje se teško primijeti

Vijesti / Flash | 19. 05. 2016. u 09:31 R.I.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Kao jedan od odgovora na postavljanje američkog sustava Proturaketne obrane na istoku Europe, Rusija uvodi borbene vlakove naoružane lakim interkontinentalnim balističkim raketama, koje je teško primijetiti iz svemira.

Rusija obnavlja proizvodnju borbenih željezničkih raketnih kompleksa (BŽRK), ili jednostavnije - vozova naoružanih interkontinentalnim raketama, prenosi Srna.

Novi BŽRK Barguzin bit će postavljen na "borbeno dežurstvo" najranije 2020. godine i imat će šest raketa, objavio je general-pukovnik Sergej Karakajev, zapovjednik Strateških raketnih trupa Ruske Federacije.

Odluka ruskog rukovodstva da obnovi proizvodnju BŽRK može se protumačiti kao još jedan u nizu odgovora na postavljanje američkog sustava Proturaketne obrane u Europi.

Moskva ističe da američki sustav, osim raketa-presretača, može lansirati i krstareće rakete velikog dometa Tomahawk. Rusija to tretira kao prijetnju svojoj sigurnosti.

Strateške raketne trupe Rusije već su posjedovale BŽRK od 1984. do 2007. godine, najprije u SSSR-u, a zatim i u Rusiji. To su bile tri divizije s po četiri pukovnije, a u svakoj od njih 12 kompozicija s po tri strateške rakete Molodec.

Novi BŽRK će biti opremljen lakšom, ali isto tako efikasnom raketom Rubež - RS-26 s više bojevih glava. Raketa je konstruirana u Moskovskom institutu za termotehniku, koji je i inače rodonačelnik svih ruskih strateških raketa na čvrsto gorivo - Topolj-M, Bulava i Jars.

Stari vlakovi BŽRK bili su na borbenom dežurstvu od 1984. do 1994. godine i polazili su na "patroliranje" iz Kostromske oblasti (330 kilometara sjeveroistočno od Moskve), Penzjanske oblasti i Krasnojarskog kraja.

Međutim, prema sporazumu sovjetskog lidera Mihaila Gorbačova i britanske premijerke Margaret Thatcher, ti vlakovi su početkom devedesetih "prikovani" za svoje baze i nisu ih napuštali sve do 2007. godine, kada su ove jedinice u potpunosti rasformirane.

Nova raketa Rubež koja će se koristiti na Barguzinu znatno je lakša od modela Molodec, a uz to - jedna raketa staje u jedan vagon.

Samim tim će i vlak biti lakši, pa neće biti potrebe da kompoziciju vuku tri lokomotive, što znači da ga ništa neće demaskirati. I pritisak na prugu bit će manji.

Ako se uzme u obzir da je mreža željezničkih pruga u Rusiji vrlo velika i razgranata, bit će krajnje teško otkriti gdje se nalazi borbeni vlak.

Prve borbene vlakove gradili su Amerikanci početkom šezdesetih godina prošloga stoljeća. Međutim, mreža željezničkih pruga u SAD nije toliko razgranata kao u Rusiji, a ispostavilo se da je raketni vlak daleko skuplji od silosa za lansiranje Minutemana, tako da je Washington odustao od ove ideje.

Kopirati
Drag cursor here to close