sigurnost

Viškovi naoružanja i streljiva su veliki rizik za sve u BiH

Vijesti / Flash | 08. 02. 2016. u 10:58 K.K.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Član Zajedničke komisije za obranu i sigurnost Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine Hazim Rančić kazao je kako viškovi naoružanja i streljiva predstavljaju jedan od velikih rizika za sve u Bosni i Herecegovini, kao i opterećenje za Oružane snage u BiH koje moraju voditi brigu, paziti, čuvati i skladištiti takvo naoružanje i streljivo.

"Naravno da je to jedan od velikih problema i u pogledu količina, ali najveći je svakako pitanje uvjeta skladištenja zaostalog oružja i streljiva. Nažalost, kod nas to nisu dobri uvjeti, niti mi u Bosni i Hercegovini imamo neke značajne kapacitete. U Doboju i na nekim još mjestima radi se uništavanje, ali to je nedovoljno u smislu da se nestabilno streljivo jednostavno uništi. Nisam baš siguran da su uvjeti u kojima se to oružje i streljivo drži dobri", navodi Rančić.

Do sada je kroz brojne projekte koji se realiziraju u Bosni i Hercegovini uništeno više od 11.000 tona streljiva i 130.000 komada oružja, od čega je 2015. godine uništeno 5,4 milijuna komada streljiva.

No, u Bosni i Hercegovini postoji još oko 21.000 tona zaliha streljiva, zbog čega je veoma važno da se nastavi podrška procesu uništavanja nestabilne streljiva. Ministarstvo obrane BiH je povećalo godišnju kvotu uništavanja sa 880 tona 2014. godine na 2.300 tona u 2015.Rančić navodi da razina uništavanja nestabilnog streljiva zavisi od bh. kapaciteta i od toga koliko BiH drugi pomažu u uništavanju nestabilnog streljiva.

"Ako govorimo o lošoj, nestabilnom streljivu koja je mogući uzrok nekih nesreća i katastrofa, nju ne možete prodavati, ona je van standarda i takvu municiju nitko normalan po standardima i regularnim tokovima neće kupiti. Tako da se ne može govoriti o prodaji onog što je loše", rekao je Rančić.

Naglasio je da bi takvo, nestabilno oružje, "moglo biti predmet prodaje na crnom tržištu", ali dodao i kako ne vjeruje "da bi se netko iz Oružanih snaga poigravao i dopuštao da se to odvija na taj način".

"Vrlo su precizne i stroge procedure izvoza u okviru kojih sudjeluje više ministarstava, tako da ja ne mogu da prihvatim da bi netko dopustio da se manipulira izvozom nestabilne municije", naglasio je Rančić.

Član Zajedničke komisije za obranu i sigurnost Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine navodi i da se "kod municije koja je uredna, koja se proizvodi i koja bi se mogla prodati, i tada pojavljuju problemi i pitanja prodati ili ne, i kada se proda, gdje će to završiti i u čijim rukama".

Kopirati
Drag cursor here to close