Čekaju odgovor nadležnih
Vlada USK traži hitno očitovanje: Izvozi li se oružje iz vojarne u Bihaću u Hrvatsku?
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Vlada i Skupština Unsko-sanskog kantona zatražili su od nadležnih institucija Bosne i Hercegovine, počev od Ministarstva obrane, Ministarstva sigurnosti, Ministarstva vanjskih poslova, kao i drugih nadležnih tijela na razini države BiH i entiteta FBiH, hitno očitovanje o navodima da se iz vojarne Oružanih snaga BiH ''Adil Bešić'' u Bihaću izvlači naoružanje u velikim količinama u smjeru Graničnog prijelaza Izačić i da se to oružje izvozi u Republiku Hrvatsku, prenosi Anadolija.
Kako je priopćeno iz Narodnog europskog saveza (NES), prije pet dana iz Vlade i Skupštine Unsko-sanskog kantona na sve relevantne adrese u državi upućen je zabrinjavajući dopis u kojem se navodi da se iz vojarne Oružanih snaga ''Adil Bešić'' u Bihaću izvlači naoružanje u velikim količinama u smjeru Graničnog prijelaza Izačić i da se to oružje izvozi u Republiku Hrvatsku.
Od nadležnih institucija Bosne i Hercegovine, počev od Ministarstva obrane, Ministarstva sigurnosti, Ministarstva vanjskih poslova, kao i drugih nadležnih tijela na razini države BiH i FBiH, iz Unsko-sanskog kantona zatraženo je hitno očitovanje o ovim uznemirujućim i alarmantnim informacijama.
Odgovora nema
No, kako su naveli, odgovora nema, usprkos tome što je u dopisu navedeno da je upućen na osnovu brojnih prijava zabrinutih građana.
Mustafa Ružnić, premijer USK-a, istaknuo je da su u izvršnoj i zakonodavnoj vlasti u USK veoma ozbiljno shvatili informacije o izvlačenju naoružanja iz vojarne ''Adil Bešić'' u Bihaću.
"S obzirom na to da se oružje u velikim količinama izvlači iz navedene vojarne, građani su ukazali da ih to podsjeća na princip izvlačenja oružja iz vojarne iz Bosne i Hercegovine početkom devedesetih godina prošlog stoljeća, a svi znamo da je to bio početak scenarija okončanog genocidom u Srebrenici i pokušajem istrebljenja Bošnjaka i u ostalim dijelovima Bosne i Hercegovine", naveo je Ružnić i dodao:
"Mi ne možemo zanemariti činjenicu da su teritorijalni integritet i suverenitet BiH na stalnom udaru secesionističkih politika i da se Bošnjacima otvoreno prijeti novim genocidom. Ako u obzir uzmemo brojne primjere nasrtaja na državu BiH i Bošnjake, uključujući i najsvježiji slučaj brutalnog premlaćivanje maloljetnika u Osmacima, povratnika u RS, mi na vijest o izvlačenju oružja iz BiH pod misterioznim okolnostima ne možemo ostati slijepi, gluhi i nijemi. Zbog toga smo od državnih institucija zatražili pojašnjenje zbog čega se tolika količina naoružanja i po čijem nalogu kao i pod čijom kontrolom izvlači iz vojarne „Adil Bešić“ u Bihaću i izvozi iz BiH. Međutim, umjesto da su se barem oni dužnosnici koji sebe nazivaju probosanskim hitno pozabavili navodima iz našeg dopisa, pitanja koja se tiču svih nas i sigurno su prioritetna u ovom trenutku, još su bez odgovora i oni koji bi jasno i glasno o njima trebali progovoriti šute. U međuvremenu, ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković ovih dana se zabavio donošenjem zakona o vinu slaveći to kao jedan od glavnih koraka za ulazak BiH u EU. Jasno je da su nam potrebne uredbe i zakoni usklađeni s europskim u svim oblastima, ali su nam sigurnost i očuvanje mira, naročito u aktualnoj situaciji i trenutnim okolnostima daleko na listi prioriteta ispred pomenutog zakona. Još jasnije nam je da je najava donošenja Zakona o tržištu vina BiH od velikog značaja za Dodikovog ministra vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Stašu Košarca, Konakovićevog koalicionog partnera koji ima vlastitu vinariju, pa utoliko imamo još više razloga sumnjati u to da se dok mnogi drugi reformski zakoni od većeg interesa za državu BiH drže u ladicama, upravo ovaj o vinu smatra prioritetnim za donošenje, samo zbog nečijih ličnih interesa."
''Zaštita interesa države i Bošnjaka''
Nije ovo prvi put, kako je naveo, "da smo u situaciji kad se oni koji bi trebali stati u zaštitu interesa države BiH i Bošnjaka koji su pod stalnim prijetnjama i udarima ponašaju po principu 'selo gori, a baba se češlja', jer na naš dopis nisu reagirali ni drugi zvaničnici Trojke."
"Međutim, nismo svi 'opijeni' vlašću i čuvanjem fotelja po svaku cijenu, a naročito kalkulacija nema kada su u pitanju sigurnost i očuvanje mira. Iako smo u ovom dijelu BiH veliki zagovornici očuvanja mira i stabilnosti u BiH, poučeni bolnim i tragičnim iskustvima s početka devedesetih, mi u Krajini ne pristajemo na šutnju o alarmantnim podacima o izvlačenju oružja iz vojarne 'Adil Bešić' u Bihaću i ustrajat ćemo da se ovo pitanje u potpunosti i do kraja razjasni i nećemo pristati da se Bošnjaci razoružavaju dok se policija u RS oprema sa najsuvremenijim borbenim i oklopnim oružjem i vozilima", poručio je Ružnić.