Prosvjedno pismo
Vlasti RS-a optužuju Inzka da u UN šalje lažna izvješća o BiH
Tekst članka se nastavlja ispod banera
UN-ov angažman u BiH oko osiguranja mira i političke stabilnosti, koji je od Daytonskog sporazuma prisutan preko Ureda visokog predstavnika, po ocjeni Vlade Republike Srpske, već mjesecima je posve nepotreban.
U pismu koje su vlasti RS-a uputile glavnom tajniku UN-a Ban Ki-moonu tvrde kako je situacija u BiH mirna i sigurna dugo vremena što daje pravo Vijeću sigurnosti UN-a da nastavi djelovati u skladu s Poglavljem sedam Povelje UN-a, koje se tiče postojanja "prijetnje miru, povrede mira ili agresije".
"Član 39 Povelje UN-a daje ovlasti Vijeću sigurnosti da poduzme određene mjere na očuvanju ili obnavljanju međunarodnog mira i sigurnosti ako utvrdi postojanje bilo kakve prijetnje miru, povrede mira ili agresije. Prisutan je narastajući međunarodni konsenzus da BiH nije takva prijetnja", spominje se između ostalog u izvješću koje je od dužnosnika iz RS-a stiglo nakon što je visoki predstavnik Valentin Inzko optužio Vladu RS-a da obavlja političke opstrukcije oko normalnog funkcioniranja vlasti u BiH.
Inzka optužuju da stanje u BiH u svojim redovitim izvješćima Generalnom tajniku UN prikazuje nerealno i lažno.
"Iz studenog 2012. godine veleposlanik Valentin Inzko nastavio je s ovom tradicijom, dajući strašna upozorenja o navodnim prijetnjama BiH. Ali ova upozorenja nemaju temelja u stvarnosti", navodi se u izvješću vlasti RS-a.
Napominju da je na sastanku Vijeća sigurnosti UN-a o BiH u studenom prošle godine predstavnik Francuske Martin Briens odbacio tvrdnje Inzka, ističući da ne dijeli "zabrinutost navedenu u izvješću visokog predstavnika" koja izgleda prevelika, posebno zato što političke tenzije nisu ni u jednom trenutku ugrozile sigurnosnu klimu.
Spomenimo da u posljednjem izvješću visoki predstavnik konstatira kako su se nastavili međustranački problemi u FBiH, nedostatak napretka na zakonodavnom polju na državnoj razini. Unatoč lakoj promjeni Vlade u RS-u, piše Inzko, i sad ima osporavanja Daytonskog mirovnog sporazuma i suvereniteta BiH od političara iz RS-a.
Inzko je naveo da su se ovi problemi nastavili u pozadini materijalnih teškoća uzrokovanih ekonomskom krizom kojima se političke stranke nisu uspjele pozabaviti na ozbiljan ili efikasan način.
Visoki predstavnik je naglasio da se ništa ne može postići bez učvršćivanja vladavine prava te citirao da su "brojni slučajevi u kojima politički lideri, stranke i institucije zaobilaze, ignoriraju ili u nekim slučajevima izravno krše zahtjeve utvrđene ustavima i zakonima radi političke svrsishodnosti."
Inzko je također posvetio pozornost i "osporavanjima državnih institucija osnovanih kao zaštita vladavine prava" te "neprovedbi odluka koje je donosio Ustavni sud BiH."