Beograd
Vučić se ne boji dolaska u Mostar
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Premijer Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da ne odustaje od posjete Mostaru 12. travnja, bez obzira na zahlađenje odnosa nakon posljednjih presuda Haškog tribunala, ističući da je on uvijek otvoren za razgovor.
"Ja ću u Mostar da idem itekako. Ne znam što je smisao pitanja, trebam li se plašiti nečega ili nekoga? Prosto ići ću u Mostar i očekujem da tamo razgovaram i s hrvatskim i sa bošnjačkim predstavnicima", rekao je Vučić, odgovarajući na pitanja novinara u Vladi Srbije.
On je istakao da je uvijek otvoren za razgovor, "osim što nikada nikome ne dozvoljava da ruši i ruži Srbiju, da je ponižava i nipodaštava" i podsjetio da je to i do sada radio na vrlo pristojan način, piše Srna.
Vučić je rekao da je loša poruka da se slavi oslobađajuća presuda lideru Srpske radikalne stranke Vojislavu Šešelju u Srebrenici i da se netko bahato ponaša.
"Hoćemo da budemo poštovani, a ne da budemo ponovo vraćeni na mjesto gubavca", rekao je Vučić.
Premijer Srbije je povodom odluke Hrvatske da zabrani Šešelju ulazak na njenu teritoriju, ukazao da "to nije pitanje odnosa (Hrvatske) prema Šešelju, nego odnosa prema građanima Srbije" i izrazio nadu da će Hrvatska da prekine sa takvim odlukama.
"Valjda je popularno i mnogi u regiji su naučili da je Srbija vreća za udaranje. Nadam se da će histeriju svi da utišaju, jer mi i dalje ne histeriziramo već samo pitamo što je sa Darkom i Nevenkom od devet i 11 godina (ubijenih na Petrovačkoj cesti u hrvatskoj akciji "Oluja") i tko ih je ubio, a i dalje se nitko ne trudi da nam odgovori", rekao je Vučić.
On je podsjetio da je posao Vlade Srbije da štiti ljudska prava svakog građanina Srbije i da će se tako uvijek činiti, "ma što o njegovom političkom djelovanju mislili i ma koliko o tom političkom radu mislili da je katastrofalan i užasavajuće loš za Srbiju".
Povodom izjava koje su jučer stizale iz Hrvatske povodom presude Šešelju, Vučić je istakao da na njih nije reagirao jer smatra da je važnije pitanje kako očuvati stabilnost, nego dobivati političke bodove, ali i zato što Srbija ulaže i ulagat će mnogo truda i napora da sačuva mir i stabilnost u regiji.
Upitan da li je zbog zahlađenja odnosa dovedeno u pitanje obilježavanja sjećanja na stradanja u Jasenovcu, Vučić je odgovorio da nije moguće da se ne obilježi godišnjica jedne povijesne činjenice.
"Ne možete da ne obilježiti Jasenovac, jer to je 75-godišnjica genocida izvršenog u Jasenovcu. Ne znam zašto bi to vrijeđalo bilo koga u Hrvatskoj, to je valjda povijesna činjenica, sa kojom su i oni suglasni. Ne mislim da je bilo nekih sporova, osim ako nije došlo neko novo vrijeme", zaključio je Vučić.
Upitan da prokomentira činjenicu da je za razliku od hrvatske javnosti koja je poslije oslobađajuće presude generalu Anti Gotovini jedinstveno pozdravila tu odluku Haškog tribunala, javnost u Srbiji podijeljena oko oslobađajuće presude Šešelju, Vučić je istakao da je Srbiji prijeko potrebno jedinstvo sa pogledom u budućnost.
"Hrvati su bili konsternirani, zatečeni i zapanjeni kada je Gotovina osuđen, tako su bili i jučer, ali nisu kada je Gotovina pušten i što se ne zna ko je ubio Darka i Nevenku od devet i 11 godina na Petrovačkoj cesti", primijetio je Vučić.