''Zbog Hrvatske''
Vučić: Srbija ima rješenje za uvoz nafte, donijeli smo odluku
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Srbija ima rješenje za uvoz bude li zbog Hrvatske onemogućen prijevoz ruske nafte naftovodom JANAF, izjavio je u petak srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić i najavio da će o odluci s tim u vezi detaljnije govoriti u subotu, prenosi Hina.
Država je donijela odluku, rekao je Vučić novinarima poslije otvaranja pogona njemačke tvrtke MTU u Novoj Pazovi.
Komentirajući izjavu hrvatskog premijera Andreja Plenkovića da Hrvatska ne sprječava Srbiji uvoz ruske nafte, ali da neće dopustiti njezin prijevoz preko JANAF-a Vučić je rekao da je jedini put kojim je može uvoziti taj naftovod.
Hrvatska je, ustvrdio je Vučić, sebe izuzela od sankcija na uvoz iz Rusije u okviru posljednjeg paketa sankcija EU-a "i zato nam ne treba govoriti o načelima i moralu, navodeći da Hrvatska ima potrebe za nabavom posebnog ulja koje iz Rusije dolazi u hrvatsku rafineriju.
Vučić je ponovio da je Europska komisija već bila donijela odluku da zemlje Zapadnog Balkana, pa i Srbija, budu izuzete od sankcija, no da se na prijedlog Hrvatske i još dvije članice od toga odustalo te da Srbija nije izuzeta, no da Hrvatska, Mađarska, Češka, Slovačka i Rumunjska jesu.
''Pripremamo se na kupovinu neke druge nafte, tu je sada problem u tipu nafte, težini, kao kod ugljena, rekao je uz ostalo Vučić najavivši da će u subotu detaljnije govoriti o dugoročnim odlukama u opskrbi plinom i naftom.
On je ponovio ranije tvrdnje da je JANAF bio "pouzdan dobavljač, ali više nije" i da je Srbija, plaćala 45 do 48 milijuna eura godišnje za korištenje tog naftovoda.
Sada nam preostaje da poduzimamo naredne korake radi osiguravanja opskrbe naftom, rekao je Vučić.
U međuvremenu je ministarstvo rudarstva i energetike priopćilo kako je nakon europske odluke o zabrani uvoza ruske sirove nafte, koja sada stiže preko Janafa, razmatralo opcije diversifikacije opskrbe sirovom naftom preko naftovoda Družba. Jedna je izgradnja naftovoda do mađarskog Segedina, a druga spajanje na naftovod Družba kod Budimpešte, čime bi se dobila mogućnost da se i dalje nabavlja ruska sirova nafta.