Amerikanci razočarani
Wall Street Journal: Zapad je polagao sve nade u Dodika, a on im je okrenuo leđa
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Prestižni magazin Wall Street Journal objavio je članak o politici predsjednika Republike Srpske, Milorada Dodika.
Tekst u nastavku prenosimo u cijelosti:
"Dvadeset godina nakon što su Sjedinjene Američke Države uspostavile mir na području BiH, lideri koji su se tada zakleli da će izgraditi demokraciju po načelima Europe, sada ponovno okreću leđa Zapadu.
BiH postaje tlo na kojem prevladavaju nacionalisti kao što je Milorad Dodik, koji je prvi stekao naklonost Washingtona devedesetih sa porukama koje promoviraju mir i obećanjem da će raditi na nacionalnom ujedinjenu. Tadašnja državna tajnica Madeleina Albright je njegov dolazak na političku scenu okarakterizirala kao "dašak svježeg zraka", kazao je njezin glasnogovornik u tom razdoblju.
Ovih dana, vlasti SAD-a kažu da je gospodin Dodik, predsjednik Republike Srpske, postao glavna prepreka u procesima koje BiH mora provesti kako bi se pridružila Europskoj Uniji i NATO-u.
Podigao je prašinu kazavši američkom ambasadoru da "odj*be", a sve druge je nazvao nepoželjnim i totalno "beskorisnim". Također, nije se sastao sa američkim veleposlanikom nijednom u protekle tri godine.
"Odbijam biti njihov pokusni kunić", kazao je u intervjuu u predsjedničkoj palati. "Dani su odbrojani kada Europa ili Amerika objave nešto što se odmah prihvati".
Američke vlasti su ove poruke ocijenile kao razočaravajuće s obzirom da je isti akter nekada opisan kao glavni faktor američkih napora da izgrade stabilnu naciju.
S obizrom da je BiH zaradila kandidatski status za pridruživanje EU, a ista je preokupirana problemima kao što su migracije i Brexit, mnogi građani se pitaju da li će EU postojati do razdoblja kada dođe trenutak da se BiH priključi.
Milorad Dodik je kazao da ne zna da li je EU vrijedna da joj se pridruži: "Europa je jako depresivna", kazao je.
Dominacija stranke Milorada Dodik je potvrđena na listopadskim izborima kada je trijumfirala na lokalnim izborima širom Republike Srpske. Američke vlasti, ipak, kažu da BiH nije u potpunosti izgubljena u očima Zapada.
"Građani BiH žele biti dio europske obitelji", navedeno je iz Veleposlanstva SAD-a.
Također, EU dužnosnici smatraju da retorika Milorada Dodika neće skrenuti BiH sa puta pridruženja EU.
"Ako narod izabere lidera nacionalistu, onda je to njihov izbor", kazao je Lars - Gunnar Wigemark, šef izaslanstva EU u BiH.
"Nećemo dopustiti da nas to zaustavi. Imamo mnogo nacionalista u našim zemljama danas", dodao je.
Krajem devedesetih službeni Washington je pomogao da se Dodik postavi na mjesto premijera bosanskih Srba. Kada je njegova stranka doživjela poraz na izborima 2000. godine, on se okrenuo protiv ideje bosanskog jedinstva i veza sa Zapadom. 2006. se kandidirao na izborima pod retorikom nacionalizma i od tada nije izgubio izbore.
Ekonomija njegove regije prolazi teške trenutke a populacija opada jer mladi ljudi odlaze u sve većem broju. U jednoj anketi, 46 posto ispitanika je opisala situaciju kao "letargičnu".
To je razočarenje za strane diplomate koji su nekoć u Dodiku vidjeli nadu.
"On je bio nada Zapada", kazao je visoki predstavnik EU u BiH Valentin Inzko, zadužen za provođenje Daytonskog mirovnog sporazuma.
"Dodik sada gradi vlastito carstvo.. Zapadna zajednica bi trebala razmisliti o njegovom uklanjanju", kazao je on tada".