ambiciozan projekt
Za antikorupcijska vijeća plaća se 580.000 KM
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Ured koordinatora za reformu javne uprave BiH raspisao je 580.000 KM vrijedan javni natječaj za izbor konzultantske kuće za provedbu ambicioznog antikorupcijskog projekta.
Kako je potvrđeno za Nezavisne novine antikorupcijski projekt je usmjeren na izgradnju kapaciteta za borbu protiv korupcije u strukturama državne službe u BiH. U narednim godinama na svim nivoima vlasti mogli bismo dobiti, kako je naglašeno, "profesionalnu i etičnu državnu službu", ali i povećanje transparentnosti u poslovično "zatvorenom" radu javne uprave.
Ukoliko zaživi, sam projekt istovremeno bi mogao donijeti neku vrstu olakšanja u radu predstavnika medija, prema kojima je državna služba često "zakopčana do grla", ali i olakšati određene vrste usluga građanima.
Edukacija zaposlenih
"Namjera je da se kroz projekt, koji se sastoji od tri komponente, analizira problem koji stvara korupcija u radu javnih službi, promoviraju etička načela i principi dobre uprave i državne službe, te da se osigura priprema i realizacija programa obuke vezanih za borbu protiv korupcije koji su usmjereni na jačanje kapaciteta državnih službenika i razvoj efikasnih sredstava za suočavanje s ovim problemom", navode iz Ureda. Ističu da edukacija treba doprinijeti osobnom razvoju svakog pojedinačnog zaposlenog, ali i razvoju i jačanju institucionalnog integriteta državne službe i uprave u cijelosti.
"Predviđena je obuka za oko 850 polaznika s nivoa BiH, FBiH, RS i Brčko distrikta, kao i specifična obuka za oko 30 službenika trenera. Realizacija projekta 'Izgradnja kapaciteta za borbu protiv korupcije u strukturama državne službe u BiH' treba doprinijeti i ispunjavanju općih, kao i posebnih kategorija ciljeva utvrđenih u Strategiji za borbu protiv korupcije 2015-2019.
Projekt je pripremljen i bit će realiziran u suradnji s Agencijom za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije", navode iz Ureda.
Zapošljavaju li se neprofesionalni ljudi?
Ističu da su planiranih 580.000 KM za konzultantske usluge "donatorska sredstva", a da je projekt zajednički za sva četiri upravna nivoa, BiH, FBiH, RS i Brčko distrikt, pišu Nezavisne.
"Zadatak konzultantske kuće bit će, između ostalog, izrada metodologije i strukture istraživanja javnog mnijenja o percepciji korupcije, analiza okvira za pitanja korupcije u javnoj upravi i sukobu interesa u državnoj službi, organiziranje najmanje četiri mini-radionice, priprema programa, provođenje obuke, izrada i promocija priručnika za zaposlene u organima državne službe itd.", navode, između ostalog, iz Ureda.
Od projekta očekuju da ojača integritet organa državne službe, te da državni službenici i zaposleni u organima uprave "postanu osposobljeni za primjenu antikorupcijskih mjera i mehanizama djelovanja kod pojave korupcije".
No, sudeći po nekim prvim reakcijama, neizvjesno je na kakav će odjek naići sam projekt. Naime, Vehid Šehić, predsjednik Foruma građana Tuzle i jedan od vodećih aktivista civilnog sektora u BiH, podsjeća da bh. institucije stalno donose neke strategije o borbi protiv korupcije.
"Imamo i Agenciju, imamo i Zakon o sukobu interesa, koji je antikorupcijski. Sada se postavlja ključno pitanje: primaju li se u državne službe, javne službe, ljudi koji nisu profesionalci pa im je potrebna obuka da budu profesionalni, da budu pošteni, pa će im se objašnjavati što je korupcija", naglašava Šehić.