Vijeće ministara
Zakon se krši, ali kazni nema
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Glavni tajnik Vijeća ministara Bosne i Hercegovine Zvonimir Kutleša kazao je danas kako je Zakon o Vijeću ministara propisao rok od 35 dana za imenovanje saziva Vijeća od dana kada se imenuje predsjedatelj, međutim, nije definirao sankcije za kršenje tih rokova.
''Istina je da su protekli svi zakonski rokovi za formiranje Vijeća ministara BiH, ali i ranije su kršeni rokovi kada je bilo u pitanju imenovanje samog mandatara, a ti rokovi kršeni su i na drugim razinama vlasti'', podsjetio je Kutleša u izjavi novinarima.
Dodaje da nije prvi slučaj da se rokovi ne ispoštuju, ali Zakon nigdje ne predviđa sankcije što ukoliko se rokovi ne ispoštuju, podsjećajući da se na prethodni saziv Vijeća ministara čekalo više od godinu dana od općih izbora.
''Ima naznaka kako bi se Vijeće ministara moglo konstituirati uskoro, iako s određenim zakašnjenjima, ali se nadam da neće biti posljedica jer ovo nije prvi put da se to događa'', istaknuo je Kutleša.
Naime, predsjednik Kluba zastupnika Saveza nezavisnih socijaldemokrata u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Staša Košarac upozorio je da uspostavljena parlamentarna većina krši Zakon o Vijeću ministara jer nije ispoštovan rok od 35 dana za imenovanje Vijeća ministara od potvrđivanja predsjedavajućeg.
Zastupnički dom 11. veljače potvrdio je za predsjedatelja Denisa Zvizdića (SDA) te je Košarac dodao da se zbog kršenja te zakonske obveze dovodi u pitanje legalnost Zvizdića za predsjedatelja.
Parlamentarnu većinu čine SDA, stranke Saveza za promjene, Demokratska fronta (DF) i stranke okupljene oko Hrvatskog narodnog sabora (HNS).
Krišto: Rokovi nisu prekršeni
Dopredsjedavajuća Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine Borjana Krišto (Hrvatska demokratska zajednica - HDZ) pojasnila je da je predsjedavajući Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić (Stranka demokratske akcije - SDA) predložio sastav svog kabineta, a prijedloge za ministre i zamjenike ministara provjerava Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) i Centralna izborna komisija (CIK).
Kazala je da postoje uspostavljeni rokovi od 30 dana za provjere tih kandidata i ti rokovi još nisu prošli zbog čega ima još vremena da se sve završi u skladu sa Zakonom o Vijeću ministara BiH.
Dodala je da Komisija za utvrđivanje sukoba interesa može razmatrati sukob interesa naknadno i tijekom trajanja mandata dodajući da je svaki dužnosnik treba čuvati javnu funkciju i kada god Komisija donese odluku o tome ona će biti u skladu sa zakonom.
Krišto je negirala tvrdnju predsjednika Kluba zastupnika Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Staše Košarca da budući da je prošao rok od 35 dana za formiranje Vijeća ministara od imenovanja predsjedavajućeg Predsjedništvo BiH treba parlamentu predložiti novu odluku o imenovanju predsjedavajućeg VMBiH.
Ne za RTV pretplatu
Osvrnula se na imenovanje Federalne vlade kazavši da bi vrlo brzo mogla biti formirana entitetska vlada obzirom na obaveze koje se moraju ispuniti posebno kada je u pitanju usvajanje proračuna jer tromjesečna odluka o privremenom financiranju ističe 31. ožujka.
Kazala je i da neće podržati odluku o RTV pretplatu koja je na dnevnom redu današnje sjednice jer smatra da ona nema zakonsko uporište iznoseći stav hrvatskog naroda i njihovih političkih predstavnika o uspostavljanju javnog servisa na hrvatskom jeziku jer je to temeljno ljudsko pravo.
Stoga je mišljenja da se ova oblast sustavno treba riješiti donošenjem zakona o javnom RTV servisu koji bi trebao RTV sustav organizacijski i financijski učiniti sustavom što sada nije slučaj.