Mjera osiguranja
Žalba na Giljin upis u sudski registar
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Nakon što je sud u Mostaru u petak upisao Marinka Gilju u sudski registar kao odgovornu osobu za poslovanje JP Elektroprivreda HZ HB d.d. Mostar, Dnevni list saznaje da će suprotna strana (Nikola Krešić i ostali, nap.a) već danas uložiti žalbu.
Njihov pravni tim žalit će se jer Komisija za vrijednosne papire navodno još nije upisala članove Nadzornog odbora ovog društva, a upravo taj NO imenovao je Gilju i njegove suradnike u upravljačku strukturu Elektroprivrede pa se postavlja pitanje zbog čega ta činjenica nije uzeta u obzir.
Iz Krešićevog pravnog tima napominju kako je Komisija za vrijednosne papire FBiH na 454. sjednici usvojila zaključak o prekidu postupka u predmetu upisa članova NO-a za emitenta JP Elektroprivreda HZ HB d.d. Mostar dok je na snazi izrečena mjera osiguranja određena rješenjem Općinskog suda u Sarajevu.
Podsjećaju i da je na Skupštini JP EP HZ HB d.d. Mostar dana 31.8.2015. godine donesena je odluka o razrješenju Uprave JP “Elektroprivreda HZ HB” d.d. Mostar, a zbog neusvajanja izvješća o poslovanju za 2014. godinu.
"Zanimljivo, kako je dobit ovog Društva za tu godinu iznosila cca 15 milijuna KM. Vezano za ovu odluku o neusvajanju izvješća i ostale odluke donesene na Skupštini 29. 6. 2015. godine od strane Općinskog suda u Sarajevu pod brojem 65 0 P 513040 15 Mo od 3. 7. 2015. godine donesena je mjera osiguranja, a u kojoj je sud zabranio provođenje svih odluka. Dakle, Sud je privremenom mjerom utvrdio da se radi o nezakonitoj skupštini, te je samim tim odluka o neusvajanju izvješća o poslovanju nezakonita i ista ne može proizvoditi pravne učinke", navode iz Krešićevog pravnog tima.
Upozoravaju i na slijedeću nelogičnost. Uvidom u Registar vrijednosnih papira-emitenata za emitenta JP Elektroprivreda Hrvatske Zajednice Herceg Bosne d.d. Mostar od 1. 7. 2015. godine utvrđeno je da je kao vlasnik Vrijednosnih papira upisano Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije (državno vlasništvo) u postotku 90.0110, dok je uvidom u Registar vrijednosnih papira-emitenata od 2. 7. 2015. godine za emitenta JP Elektroprivreda Hrvatske Zajednice Herceg Bosne d.d. Mostar, utvrđeno da je kao vlasnik Vrijednosnih papira upisana Federacija BiH (državno vlasništvo) u postotku 90.0110, što ukazuje na činjenicu da se Federacija BiH nije nalazila na listi dioničara kod Registra upisana 30 dana prije datuma održavanja skupštine.
"Temeljem prednjeg jasno i nedvojbeno proizlazi činjenica da na predmetnoj skupštini nisu mogle biti donesene bilo kakve odluke, a sve one koje jesu donesene su nezakonite jer je na skupštini prisustvovala i glasovala osoba koja na to nije imala pravo obzirom da nije bila vlasnik dionica 30 dana prije održavanja skupštine nego je vlasnik postala 3 dana nakon održavanja skupštine", navode podnositelji žalbe.
Također, postavljaju pitanje s obzirom da je Marinko Gilja upisan tek u petak kao odgovorna i ovlaštena osoba za zastupanje ovog javnog poduzeća postavlja se pitanje zakonitosti odluka i postupaka koje je donosio prije upisa jer člankom 4. Zakona o registraciji poslovnih subjekata u FBiH („SL. Novine FBiH“, BROJ: 27/05, 68/15,43/09 I 63/14) postupak registracije poslovnih subjekata zasniva se između ostalog na načelu konstitutivnosti, tj trenutkom upisa u registar faktičke činjenice koje se odnose na subjekt upisa postaju pravne, odnosno momentom upisa u registar konstituiraju se određena prava kao i djelovanje registracije.