Konjic
Zapovjednik EUFOR-a nadgledao proizvodnju streljiva
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Zapovjednik EUFOR-a generalmajor Friedrich Schrötter je zajedno s Timom za inspekcije Odjela za zajedničke vojne poslove (ZVP) EUFOR-a, posjetio tvornicu streljiva “Igman” u Konjicu.
Svrha ove posjete bila je da se osoblje EUFOR-a upozna o proizvodnim procesom u "Igmanu" i nadgleda inspekciju proizvodnog pogona koju su izvršili inspektori Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa (MVTEO).
Zapovjednika EUFOR-a su na dolasku dočekali generalni direktor "Igmana" Džahid Muratbegović i glavni inspektor iz MVTEO Milomir Hršum. U glavnoj zgradi poduzeća "Igman" organizirana je uvodna prezentacija o povijesti firme, proizvodima i svrsi inspekcije MVTEO.
Posjetitelji su zatim otišli do podzemnog proizvodnog pogona gdje im je Muratbegović pokazao veliki broj strojeva i ljudi potrebnih da bi se, od šipke metalne sirovine do metka, proizvela malokalibarsko streljivo.
''Naročito sam zainteresiran za dva aspekta ove posjete, a to su informacije o budućem razvoju ove firme i metodologija i rezultati same inspekcije. Oba aspekta su od ključne važnosti da bi se osigurao razvoj i konkurentnost ove firme, što će također biti od direktne koristi za ukupni ekonomski sektor BiH'', kazao je zapovjednik EUFOR-a.
Tvornica "Igman" proizvodi malokalibarsko streljivo za civilnu i vojnu upotrebu i izvozi svoje proizvode diljem svijeta. Osnovana je 1950. godine, a u vrijeme bivše Jugoslavije proizvodila je i do 150 milijuna komada streljiva godišnje.
U vrijeme nakon Daytonskog sporazuma, proizvodnja je zbog gubitka tržišta pala na samo 10 posto prijeratne. Investicijama Vlade Federacije BiH i zbog rasta na tržištu, proizvodnja se do danas povećala na skoro 110 milijuna komada municije godišnje, priopćeno je iz EUFOR-a.
Odjel za zajedničke vojne poslove EUFOR-a zadužen je da, kroz vršenje nadzora firmi namjenske proizvodnje u BiH, daje doprinos održavanju sigurnog i stabilnog okruženja u BiH, kako bi se postigao krajnji cilj Operacije “Althea”.