Alisa Hajdarović
Zastupnica iz Mostara brani ministricu zbog Salakovca
Tekst članka se nastavlja ispod banera
''Institucije kantona ne mogu se stavljati iznad državnih institucija i ministarstava'', priopćila je Alisa Hajdarović, izaslanica SDA u Domu naroda Parlamenta F BiH povodom priopćenja Kluba Hrvata u Skupštini HNŽ-a i MUP-a HNŽ-a, u kojima se kao neprihvatljive odbacuju izjave ministrice za ljudska prava i izbjeglice Semihe Borovac o smještaju migranata u kamps Salakovac pored Mostara.
''MUP HNŽ i Klub Hrvata u Skupštini HNŽ stavljaju se iznad države'', navodi Hajdarović i dodaje kako Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice, na čijem čelu je ministrica Semiha Borovac, upravlja Centrom Salakovac.
''Dakle, u isključivoj nadležnosti ministarstva i ministrice Borovac je da raspolaže i popunjava kapacitet Centra Salakovac, u skladu sa ovlaštenjima. Centar Salakovac kojim upravlja Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice uz značajnu pomoć domaćih i međunarodnih partnera, pozitivan je primjer načina funkcionisanja prihvatnog centra u kojem je pored smještaja i ishrane na bazi tri obroka dnevno osigurana i primarna zdravstvena zaštita, vakcinacija djece, neformalan vid obrazovanja kroz učenje jezika itd. U priopćenju ministarstva MUP-a HNŽ kaže se da 'Ne dolazi u obzir dovođenje migranata u Salakovac'. Pozivam ministra MUP-a HNŽ-a da se informira, ukoliko ne zna, koje su nadležnosti MUP-a HNŽ, a koje Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH'', navela je Hajdarović.
Izaslanica SDA navodi kako je, povodom tvrdnji da ''ministrica Borovac uznemiruje stanovnike HNŽ'', struktura stanovništva, prema zadnjem popisu u HNŽ mješovita, da je u strukturi stanovništva skoro podjednak broj Bošnjaka i Hrvata, te da klub zastupnika Hrvata ne može govoriti u ime stanovnika HNŽ.
''Klub Hrvata ističe da se ne smiju poduzimati nikakvi jednostrani potezi, bez suglasnosti lokalne zajednice i Skupštine HNŽ. Postavljam opet pitanje nadležnosti; od kada državni organi moraju tražiti mišljenje i suglasnost nižih nivoa? Ministrica Borovac u svom četverogodišnjem mandatu nikada nije paušalno radila, nego je njezin rad u ministarstvu u potpunosti bio u skladu sa zakonom i ovlaštenjima ministarstva. Ja, kao stanovnik HNŽ, te kao predstavnik Bošnjaka u Domu naroda Parlamenta FBiH, ne dozvoljavam da se netko oglašava u moje ime i daje paušalne izjave, koje su navedene u datim priopćenjima'' navela je Hajdarović.
Naime, MUP HNŽ-a priopćio je kako su izjave ministrice Borovac kojima 'iskazuje spremnost Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice da se u Salakovcu osigura smještaj za maloljetnike bez pratnje koji su evidentirani u kampu Vučjak', za MUP HNŽ sa sigurnosnog aspekta potpuno neprihvatljive.
''Područje HNŽ je već u velikoj mjeri opterećeno migrantskom krizom. Pored korisnika Centra Salakovac, postali smo jedna od značajnijih migrantskih ruta. Postupanje policije u vezi nedozvoljenih radnji migranata postali su skoro svakodnevnica. U ovoj godini do sada je zabilježeno poduzimanje mjera i radnji prema migrantima u više od 150 slučajeva'', naveo je MUP.
I hrvatski zastupnici u Skupštini Hercegovačko-neretvanske županije zatražili zaštitu stanovništva Hercegovine i reakciju pravosudnih institucija u BiH, ali i međunarodnih institucija povodom ovih najava.