ništa za javnost

Zastupnici ne podržavaju prenošenje sjednica uživo

Vijesti / Flash | 17. 11. 2015. u 11:30 A.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Zastupnički dom Federalnog parlamenta započeo je danas dvodnevno zasjedanje izjašnjavanjem o inicijativi zastupnice SBB-a BiH Jasne Duraković- Hadžiomerović.

Podnošenjem dviju inicijativa predložila je formiranje službe za odnose s javnošću Parlamenta FBiH i da Federalna televizija i radio, čiji je osnivač Parlament, uživo prenose sjednice oba doma.

Većina zastupnika nije dala podršku niti jednoj inicijativi, zbog čega je Duraković- Hadžiomerović izrazila nezadovoljstvo.

Reagirajući na ovo predsjedavajući Predstavničkog doma Edin Mušić izjavio je da će u Parlamentu biti formirana služba za odnose s javnošću, koju treba dovesti na nivo koji zaslužuje.

Zastupnica Koalicije HDZBiH, HSS, HKDUBiH, HSP dr. Ante Starčević, HSP Herceg-Bosne Slavica Josipović kazala je da cijeni prijedlog o osnivanju službe, smatrajući da je to 'dovoljan razlog da se izborimo za kanal na hrvatskom jeziku da bi građani mogli gledati sjednice domova Parlamenta FBiH'.

''Za to, posebno se trebamo založiti na razini BiH'', kaže Josipović.

Zastupnik SDA Muhamed Ibrahimović naveo je da će se postojanje službe za odnose s javnošću riješi u okviru pravilnika.

Navedene izjave zastupnika, predsjednik Kluba Demokratske fronte Dženan Đonlagić ocijenio je licemjernim, govoreći da se za riječ javljaju poslanici koji su glasali protiv ove 'dobre inicijative, a sada kažu da daju podršku da se ta ista stvar uradi'.

Ismet Osmanović (SDA) predložio je da rukovodstvo Doma i Kolegij na prvoj narednoj sjednici uvrste na dnevni red točku o potrebama i razlozima formiranja ove službe.

''Na ovom ne treba kupiti političke bodove'', zaključio je Osmanović.

U nastavku sjednice predložene nove inicijative, među kojima je i ta da Klub poslanika SDP-a u ovom domu predlaže da se spriječi imenovanje Nikole Poplašena za člana Agencije za visoko obrazovanje BiH.

Tijekom rata u BiH, kako je rečeno, on je osnovao Srpsku radikalnu stranku, a 1994. godine Vojislav Šešelj imenovao ga je četničkim vojvodom, ali ga se poslije odrekao jer je, kako je isticao, "izdajica".

Kopirati
Drag cursor here to close