Izmjena Zakona
Zastupnici podržali: Od sada sigurnije na putevima u BiH
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Zastupnički dom Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine danas je jednoglasno podržao Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o osnovama sigurnosti prometa na putevima u BiH, koji su predložili zastupnici Milan Dunović, Zlatan Begić i Vlatko Glavaš.
Jedan od predlagača zakona Milan Dunović je tijekom diskusije kazao da je suština predloženog zakona spuštanje stupnja invaliditeta za izdavanje znaka pristupačnosti sa dosadašnjih 100 posto, na 80 posto i "na jedan način ukidanja diskriminacije osoba s invaliditetom u odnosu na takve osobe u susjednim državama i u državama EU, gdje je uglavnom taj postotak 80 posto, nekada i niži".
Nikad nije 100 posto
''Nikada nije 100 posto kao što je u trenutnom zakonu u BiH'', kazao je Dunović.
Zastupnici su uz ovaj zakon usvojili i zaključak koji je predložila nadležna Komisija, a kojim se Ministarstvu komunikacija i prometa BiH nalaže da, u roku od 30 dana, u skladu s članom 29. stav (5) ovog Zakona, donese izmjenu Pravilnika kojim se propisuje način obilježavanja vozila iz člana 29. st. (2) i (3) ovog Zakona.
Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o službi u Oružanim snagama BiH, koji je predložilo Vijeće ministara BiH, je zbog nedostatka entitetske većine prilikom glasanja upućeno Kolegiju na usuglašavanje.
Predloženim zakonom olakšava se prijem u službu, pojednostavljuju procesi upravljanja karijerom profesionalnih vojnih osoba i na taj način pomaže bolja kadrovska popunjenost.
Predložene izmjene i dopune ovog zakona fokusirane su na redefiniranje pojma obuke za prijem u službu, omogućavanje trajanja javnog oglasa za prijem vojnika u OS BiH tokom cijele godine, kao i na pomjeranje starosne granice vojnika i podoficira u postupku prijema u čin podoficira ili oficira do navršenih 40 godina života u trenutku potpisivanja ugovora.
Zastupnički dom je podržao principe Prijedloga zakona o izmjeni Zakona o radu u institucijama BiH, koji su predložili poslanici Predrag Kojović, Sabina Ćudić i Aida Baručija.
Pravo koje može koristiti i otac
Predloženi zakon predviđa da, nakon isteka porođajnog odsustva, žena sa djetetom najmanje do jedne godine života ima pravo da radi polovicu punog radnog vremena, a za blizance, treće i svako sljedeće dijete ima pravo da radi polovinu punog radnog vremena do navršene dvije godine života djeteta.
Također je definirano da ovo pravo može koristiti i zaposlenik - otac djeteta, ako žena za to vrijeme radi u punom radnom vremenu ili osoba koja se brine o djetetu u slučaju smrti oba roditelja, ukoliko roditelji napuste dijete ili ako nisu u stanju da se brinu o djetetu.
Danas je obustavljen zakonodavni postupak za Prijedlog zakona o moru, čiji su predlagači zastupnici Amor Mašović, Denijal Tulumović, Edin Ramić, Midhat Čaušević, Nermin Mandra, Safet Kešo, Šemsudin Dedić, Šemsudin Mehmedović i Šerif Špago, kao i za Prijedlog zakona o izmjeni Krivičnog zakona BiH, koji je predložio zastupnik Saša Magazinović.
Naime, zastupnici po drugi put nisu prihvatili negativno mišljenje Ustavnopravne komisije o predloženim zakonima, što u skladu s Poslovnikom podrazumijeva obustavljanje zakonodavnog postupka.