parlamentarna skupština

Zastupnički dom ponovno zasjeda bez zastupnika SNSD-a

Vijesti / Flash | 30. 06. 2015. u 09:47 R.I.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Klub zastupnika Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) napustio je i danas zasjedanje Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine jer ni ovaj put na dnevni red nije uvrštena točka "odluka o razrješenju zastupnika Šefika Džaferovića (SDA) s funkcije predsjedavajućeg Zastupničkog doma PSBiH, odnosno člana Kolegija Doma".

Ovaj prijedlog ni danas nije dobio podršku zastupnika te točka nije uvrštena u dnevni red, a nakon toga, zastupnici SNSD-a su, kao i ranije, napustili sjednicu Doma. Klub SNSD-a kao razlog za smjenu navode da Džaferović nije prijavio, spriječio ili kasnije procesuirao počinioce ratnih zločina nad Srbima u proteklom ratu te zbog toga ne podržavaju da na čelu Doma bude "neko ko je prikrivao zločine nad Srbima".

Zastupnici su prethodno odbili prijedlog zastupnika SNSD-a Nikole Špirića da se na dnevni red sjednice uvrsti Izvještaj Vijeća ministara o provođenju ciljeva iz reformske agende koji su potrebni za europski put Bosne i Hercegovine.

''Je li i jedan zakon usvojen iz te agende. Potrebna je jedna kvalitetnu točka dnevnog reda da se vidi dokle se došlo s provođenjem reformi, a ne da se glumi da se nešto radi'', kazao je prije napuštanja sjednice Špirić.

Zastupnik Socijaldemokratske partije (SDP) Denis Bećirović zatražio je danas na početku sjednice da se zastupnici izjasne o rezoluciji o Srebrenici koju bi trebalo razmatrati Vijeće sigurnosti Ujedinjenih nacija, ali ovakav prijedlog nije prihvaćen. Za taj prijedlog glasala su 22 zastupnika, 11 ih je bilo protiv, dok su četiri bila suzdržana. Bez dovoljne entitetske većine iz Republike Srpske ovakav prijedlog upućen je Kolegiju Doma na usuglašavanje.

Bećirović je na ovaj način zatražio od zastupnika da iskažu razumijevanje prema Velikoj Britaniji, koja priprema rezoluciju za osudu genocida u Srebrenici. Kritizirao je predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika (SNSD) i predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Mladena Ivanića (PDP) koji su tražili od Vijeća sigurnosti da se o ovoj rezoluciji ne raspravlja.

Predložio je da Zastupnički dom ocijeni da priznanje o genocidu predstavlja temelj pomirenja u BiH, ali i u regiji te da oni koji budu za današnje zaključke, potpišu se i pošalju to u UN i druge zemlje koje čine napore da se ova rezolucija usvoji.

Kopirati
Drag cursor here to close