UN
Žene i djevojčice najčešće žrtve trgovine ljudima
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Gotovo polovina, točnije 49 posto žrtava trgovine ljudima širom svijeta čine žene, 23 posto djevojčice, 21 posto muškarci, a sedam posto dječaci.
Ujedinjeni narodi (UN) 2013. su u cilju zaštite prava žrtava i podizanja svijesti javnosti, 30. srpnja proglasili ”Svjetskim danom borbe protiv trgovine ljudima“.
Iako postoje različite brojke kada je riječ o broju žrtava trgovine ljudi, činjenica je da usljed političke nestabilnosti i loših ekonomskih uvjeta dolazi do povećanja ovog problema.
Naime, UN-ov ”Globalni izvještaj o trgovini ljudima 2018.“ pokazuje kako su žene i djevojčice najčešće žrtve globalne trgovine ljudima.
Također, navodi se i kako je 59 posto žrtava prisiljeno na seksualnu eksploataciju, a 34 posto na prisilni rad.
Izvještaj pokazuje i kako u slučajevima trgovine ljudima evidentiranim širom svijeta u posljednjih 15 godina, žene i djevojčice čine 70 posto žrtava.
Osim toga, 83 posto žena žrtava 2016. godine bilo je žrtva seksualne eksploatacije, 13 posto prisilnog rada, a u istom periodu 82 posto žrtava muškaraca bilo je izloženo prisilnom radu, 10 posto seksualnoj eksploataciji, a jedan posto trgovini organima.
Čak 72 posto djevojčica žrtava bilo je izloženo seksualnoj eksploataciji, 21 posto prisilnom radu, dok je 50 posto dječaka žrtava bilo izloženo prisilnom radu, a 27 posto seksualnoj eksploataciji.
Slučajevi seksualne eksplotacije najčešći su u zemljama Središnje Amerike i Karibima, a slijede Sjeverna Amerika i Jugoistočna Europa. Najmanje slučajeva zabilježeno je u Istočnoj Africi i Sjevernoj Africi.
S druge strane, slučajevi prisilnog rada najzastupljeniji su u Južnoj Africi, a slijede Istočna Afrika i zemlje Zaljeva. Područja s najmanje slučajeva su Sjeverna Afrika i Središnja Amerika i Karibi.