Županijsko tužiteljstvo
Zločin kod Čapljine: Predloženo razdvajanje postupka zbog optuženog koji je u bijegu
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Županijsko tužiteljstvo u Mostaru predložilo je razdvajanje postupka protiv nedostupnog Ade Alagića u odnosu na ostale optužene za ratni zločin počinjen kod Čapljine 1993. godine, čemu su se usprotivile Obrane.
Zihni Šahinović, Mate Brajković i Ado Alagić optuženi su za ratni zločin protiv civilnog stanovništva počinjen u listopadu 1993. u logoru ''Gabela'' kod Čapljine. Ovaj predmet, kako je rečeno na ročištu, na čekanju je od rujna 2017. godine, kada je potvrđena optužnica, jer je Alagić nedostupan i za njim je Interpol raspisao potjernicu.
Šahinagić i Brajković su se ranije izjasnili da nisu krivi.
Sutkinja za prethodno saslušanje Majna Lovrić zatražila je da se stranke izjasne o prijedlogu za razdvajanje postupka.
Tužiteljstvo je, kako je kazao tužitelj Sanel Pajović, iz razloga svrsishodnosti postupka, kao i zato što ostala dvojica imaju status optuženih već četiri godine, predložilo razdvajanje postupka.
Branko Karadeglić, branitelj Šahinagića, usprotivio se razdvajanju postupka jer smatra da nisu ispunjeni uvjeti. On je pojasnio kako u optužnom aktu, kao činjeničnom jedinstvu, stoji postojanje objektivnih i subjektivnih uslova za suizvršilaštvo, a posebno postojanje svjesti o zajedničkom djelovanju, odnosno zajedničkoj odluci o djelu, što traži i procesno jedinstvo u postupanju suda.
Posebno je istaknuo da se u ovoj fazi zanemaruje optuženi Alagić i njegov stav o samom razdvajanju, jer se on još nije ni izjasnio.
Irena Pehar, koja brani Brajkovića, također nije suglasna s razdvajanjem postupka.
''Iz potvrđene optužnice je sasvim jasno da su optuženi u predmetu kaznenog djela, u vrijeme, na mjestu i na način kao je navedeno, počinili kao suizvršioci i to je poseban razlog zbog čega smatram da je u ovoj fazi postupka, dakle u fazi izjašnjenja optuženog o krivnji, neophodno da se i drugooptuženi izjasni'', navela je ona.
Obrana drugooptuženog Ade Alagića je naglasila da do danas nije uspjela stupiti u kontakt s njim. Branitelj Izo Tvrtković se pridružio ostalim Obranama da se prijedlog za razdvajanje odbaci.
Tužitelj je dodao da Sud prilikom donošenja odluke uzme u obzir i oštećenog, te njegova eventualna prava koja bi mogao imati po okončanju postupka. Također treba uzeti u obzir i njegove godine, te zdravstveno stanje i činjenicu da za nekoliko godina možda neće biti u stanju da svjedoči, rekao je Pajević.
Obrane su odgovorile da ugrožavanje prava oštećenog ne znači poštivanje zakona, te da pravo oštećenog ne može biti jače i starije od prava optuženog.
Sud će odluku donijeti u roku od osam dana, prenosi Detektor.