Preduvjet
Znate li što je NPAA? Bez njega o EU možemo samo maštati
Tekst članka se nastavlja ispod banera
"Bosna i Hercegovina trenutno usklađuje prvu radnu verziju dokumenta Program integriranja BiH u Europsku uniju, čiji je sastavni dio Plan usklađivanja zakona u BiH s zakonima EU, s komentarima Europske komisije", kazali su za Bljesak.info iz Direkcije za europske integracije (DEI).
Naime, priprema i usvajanje Državnog programa usvajanja pravne stečevine EU (NPAA) zadatak je iz osam koraka preporuka Europske komisije za davanje statusa kandidata BiH iz 2022. godine.
Prvi korak
"Svaka država kandidatkinja izrađuje Nacionalni program za usvajanje pravne stečevine (NPAA), koji utvrđuje vremenski raspored za stupanje partnerstva na snagu. Svaka država kandidat također izrađuje akcijski plan za jačanje svojih administrativnih i pravosudnih kapaciteta", pojasnili su iz Europske komisije.
Napredak u ispunjavanju zadanih osam koraka, kazali su iz DEI, preduvjet je za usvajanje pregovaračkog okvira i sazivanje prve međuvladine konferencije između EU i BiH.
"To je obveza iz Mišljenja Europske komisije iz 2019. godine kao i Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju. Dodatno, NPAA je za svaku od država kandidata bio od posebnog značaja za fazu analitičkog pregleda zakonodavstva (screening) koja slijedi nakon otvaranja pregovora, a posebno bilateralni screening", pojasnili su za Bljesak.info iz DEI.
Podršku BiH u procesu usvajanja NPAA daju države iz regije, koje su kao i BiH, prošle iste procese.
Iskustva susjeda
Kako su kazali iz DEI, razmjena iskustava u procesu europskih integracija je neprocjenjiva jer Europska komisija često uvodi novine kojima se države moraju brzo prilagoditi.
Upravo tim povodom DEI je sredinom lipnja ove godine u suradnji s Odjelom Europske komisije za tehničku pomoć i razmjenu informacija (TAIEX) organizirao radionicu.
Na njoj su predstavnici institucija BiH imali priliku čuti o važnosti NPAA za državu u procesu integracije u EU kroz iskustva susjedne Srbije i Sjeverne Makedonije kao država kandidata.
Upravo Srbija je primjer dobre prakse. Vlada Srbije je godinu nakon dobivanja statusa države kandidata za članstvo u Europskoj uniji usvojila NPAA.
Od tadašnje 2013. do danas usvojili su četiri revidirana NPAA, a posljednji je usvojen 2022. godine. Primjera radi, prema izvještaju za prvo tromjesečje 2024. godine, koji je objavljen na službenoj stranici Ministarstva za europske integracije Republike Srbije, usvojeno je sedam zakona.
Imaju i susjedi što od nas naučiti
"Suradnja s kolegama iz uprava država iz regije je više nego dobra, a njihova spremnost da pomognu je izuzetno velika", kazali su za Bljesak.info iz DEI te dodali:
"Većina susjednih država su svoj prvi NPAA nazivali i izrađivali slično dokumentu koji priprema BiH te smo u različitim fazama koje su prethodile početku izrade Programa integriranja BiH u EU dosta koristili iskustva npr. Srbije, Crne Gore i Hrvatske".
Kako su istaknuli, suradnju će nastaviti i u budućnosti, a imaju i susjedi što naučiti od BiH, posebno kada je riječ o korištenju naprednog IT alata za upravljanje europskim integracijama.
"Radna verzija Programa integriranja rađena je kroz Informacijski sustav za upravljanje procesom europskih integracija (ISEI), a koji je Direkcija razvila vlastitim kapacitetima. Ovaj IT alat nam omogućava da u istom trenutku na istom zadatku radi više desetina institucija koje se nalaze na različitim lokacijama u BiH, kao i direktnu vezu za Eurlexom (bazom propisa EU) što nam omogućava da sve institucije u BiH pravovremeno imaju podatke o tome što je od propisa na snazi u EU", kazali su za Bljesak.info iz DEI.
Taj sustav je ključan za BiH zbog činjenice da svaka kantonalna vlada ima svog koordinatora za europske integracije. Upravo zbog toga, kazali su za Bljesak.info iz DEI, koordinacija je ključ.
Želje građana
"Mehanizam koordinacije je alat komunikacije i dogovaranja između institucija na svim nadležnim nivoima vlasti o ispunjavanju obaveza u procesu europskih integracija. Isto tako to je alat koji treba osigurati da se govori 'jednim glasom' prema Brusselsu. Mehanizam koordinacije, prilagođen vlastitim upravama, koriste sve države koje su u procesu pristupanja u EU kao i države koje su već članice EU, a među kojima je veliki broj onih sa složenim političkim i pravnim uređenjem. Ono što je neophodno, a što je naznačeno i u preporukama Europske komisije, jeste raditi na daljnjem unaprjeđenju bh. mehanizma koordinacije i osigurati njegove vidljive rezultate, uključujući finalizaciju Programa integriranja BiH u EU", pojasnili su.
Istraživanje javnog mnijenja koje je provela DEI u lipnju 2024. godine, pokazalo je kako 71,2 posto građana podržava članstvo BiH u EU.
Kao razlog zašto, naveli su slobodu kretanja, ljudi, robe i kapitala kao i jamstvo trajnog mira i političke stabilnosti. Treći najčešći razlog zašto građani BiH podržavaju članstvo u EU je poštivanje zakona i propisa.
Upravo ono što NPAA jamči BiH. Da bi to bilo moguće Vijeće ministara mora usvojiti Program integriranja BiH u EU.
"Radna verzija Programa integriranja je pripremljena te dostavljena Europskoj komisiji u travnju, a s ciljem provedbe konzultacija u skladu s članom 70. Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju. Ovaj korak je bio vrlo važan napredak u procesu izrade ovog dokumenta, jer je radnim grupama za europske integracije trebalo dosta poticaja da završe svoj dio posla, a ranije je trebalo dosta vremena i napora da se postigne politička suglasnost oko početka izrade ovog dokumenta. Odmah nakon što je Europska komisija dostavila komentare, Direkcija je u skladu sa zaključcima Kolegija za europske integracije obavila potrebne konzultacije s Komisijom te pripremila koncept unapređenja postojećeg Programa integriranja, a o čemu je razgovarano na zadnjem sastanku Komisije za europske integracije. Nakon finalizacije dokumenta steći se i uvjeti za provođenje zakonskih procedura potvrđivanja odnosno njegovo usvajanje", pojasnili su iz DEI.
Jedno je sigurno, na putu europskim željama građana BiH stoji puno usklađivanja, uređivanja i nužnih promjena. Jesu li domaći političari dorasli zadatku, ostaje vidjeti.