Predsjedatelj Vijeća ministara
Zoran Tegeltija nije platio novčanu kaznu od 500 KM
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Predsjedatelj Vijeća ministara Zoran Tegeltija nije u roku platio novčanu kaznu od 500 KM koju mu je Općinski sud u Sarajevu izrekao zbog nepostupanja po ranijoj odluci suda, potvrđeno je za Balkansku istraživačku mrežu Bosne i Hercegovine (BIRN BiH).
Tegeltija je kažnjen zbog nepostupanja po zaključku Općinskog suda u Sarajevu od 10. svibnja 2021. godine, po kojem je Vijeće ministara BiH u roku od 15 dana trebalo vratiti na posao šest osoba kojima je oštećen rodnopravni status.
Iz Općinskog suda u Sarajevu su na upit BIRN-a BiH potvrdili da Tegeltija nije platio kaznu i da je na rješenje Suda o kazni uložio prigovor putem Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i putem zakonskog zastupnika, Pravobraniteljstva BiH.
BIRN BiH je ranije pisao o slučaju Zinete Altumbabić, koja dva desetljeća čeka na rješavanje svog problema zbog kojeg je bez posla, ali i mogućnosti da se zaposli. Osim nje, Vijeće ministara je bilo dužno riješiti radnopravni problem i tužitelja Adnana Abdagića, Abdulaha Kabaša, Zelihe Mahović, Ive Novak i Derviša Sedića.
Do danas nije riješen njen radnopravni status, potvrdili su iz Suda i dodali kako je Tegeltija zbog toga kažnjen.
Zbog promjena nadležnosti između državnih i entitetskih institucija nakon rata BiH, Altumbabić je izgubila pravo na rad, ali bez uručenog otkaza, zbog čega je i dva desetljeća nakon toga bez posla i mogućnosti da ga nađe. Ona je 2004. godine tužila državu BiH i dobila presudu, ali do njenog izvršenja do danas nije došlo.
Vijeće ministara je na sjednici u srpnju ove godine zadužilo Pravobraniteljstvo BiH da im dostavi detaljnu informaciju o preduzimanju radnji iz svoje nadležnosti u postupku po tužbi i samom izvršnom postupku u konkretnom predmetu, te predloži zaključke.
''Zadužuje se Ministarstvo komunikacija i transporta BiH da, u suradnji s Pravobraniteljstvom BiH, nastavi daljnju korespondenciju i postupanje po predmetnom sudskom postupku'', stoji u zaključku Vijeća ministara.
Oni su time zadužili Glavno tajništvo Vijeća ministara BiH da ovaj zaključak proslijedi Općinskom sudu u Sarajevu radi upoznavanja, a kako je to u ranijem rješenju ovog suda navedeno.
Tri mjeseca nakon ovoga, problem zbog kojeg je Altumbabić, zajedno s drugim bivšim zaposlenicima, tužila državu BiH nije riješen, zbog čega ona već 23. godinu nema zaposlenje niti mogućnost da se zaposli.