Žrtve zaštićenih enklava UN-a u BiH
Žrtve traže osnivanje međunarodne komisije radi sankcioniranja odgovornih za opsade zona UN-a u BiH
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Žrtve nekadašnjih 'zaštićenih enklava UN-a u Bosni i Hercegovini' obratili su se glavnom tužitelju Sergeu Brammertzu u Međunarodnom rezidualnom mehanizmu za krivične sudove (MRMKS) i Brianu Aggeleru, šefu Misije OSCE-a u BiH, zatraživši osnivanje međunarodne komisije jer, kako navode, "više nemaju povjerenja u Tužiteljstvo i Sud BiH".
''Nakon pisma generalnom tajniku Ujedinjenih nacija, udruženja žrtava nekada zaštićenih enklava UN-a u BiH, kao što su i najavila na protestima u Goraždu i Sarajevu, obratila su se glavnom tužitelju Sergeu Brammertzu u MRMKS-u i Brianu Aggeleru, šefu Misije OSCE-a u BiH, od kojih su zatražili formiranje međunarodne komisije koja će objektivno provesti istragu i utvrditi zašto u BiH nema optužnica za opsade zaštićenih zona UN-a – Sarajeva, Goražda, Bihaća, Tuzle, Srebrenice i Žepe, od potpisivanja Daytonskog mirovnog sporazuma do danas'', priopćeno je iz Fondacije 'Istina za Goražde' BPK.
Komisija koju bi predvodila Joanna Korner
U pismu upućenom dvojici međunarodnih dužnosnika, udruženja žrtava traže da MRMKS i OSCE iniciraju i formiraju međunarodnu komisiju koju bi predvodila Joanna Korner, odnosno bivši tužitelji Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju /Međunarodnog rezidualnog mehanizma za kaznene sudove.
Izražavajući podršku dosadašnjim izvještajima MKSJ/MICT Vijeću sigurnosti, udruženja podržavaju i da se u okviru Ujedinjenih nacija otvori rasprava s prijedlogom mjera i radnji, a u povodu izvještaja MKSJ/MICT upućenih Vijeću sigurnosti Ujedinjenih nacija, i opstrukcija i blokada koje se kontinuirano realiziraju posebno u ostvarenju regionalne suradnje u državama bivše SFRJ.
U pismu Brammertzu i Aggeleru udruženja navode da su pozvali i generalnog tajnika UN-a da se uključi u raspravu, ali i Europsku uniju i OHR u Bosni i Hercegovini.
Zahtjev za smjenu glavnog tužitelja
Uz pismo Brammertzu i Aggeleru udruženja su priložila pismo koje su uputili generalnom tajniku Ujedinjenih nacija i zahtjeve koje su iznijeli na dva javna prosvjeda - u Goraždu i u Sarajevu pred Tužiteljstvom i Sudom Bosne i Hercegovine.
Među njima su i zahtjevi za ostavku/smjenu glavnog tužitelja Tužiteljstva BiH i blokiranje sredstava iz europskih fondova za rad Tužiteljstva i Suda BiH.
''Kazneno procesuiranje odgovornih za opsade zaštićenih zona Ujedinjenih nacija je prioritet i smatramo da sve dok se ne sankcioniraju odgovorni, da su Tužiteljstvo i Sud BiH izgubili svaki kredibilitet. Mi, žrtve, nemamo povjerenje u rad Tužiteljstva i Suda Bosne i Hercegovine'', ističe se u pismu.
Urgentnije fomiranje komisije
U pismu se nadalje pledira za što urgentnije formiranje međunarodne komisije.
''Molimo Vas da što prije formirate međunarodnu komisiju i da u svojim sljedećim izvještajima UN-a i drugim međunarodnim subjektima potencirate i naglasite da se zločini prema zaštićenim zonama UN-a u BiH nisu procesuirali od Dejtonskog mirovnog sporazuma'', navodi se, između ostalog u pismu koje potpisuju - Fondacija 'Istina za Goražde', Udruženje žrtava i svjedoka genocida, Udruženje ubijene djece, Udruženje Pokret 'Majke enklava Srebrenice i Žepe', Savez udruženja logoraša USK 'Dr. Irfan Ljubijankić', Udruženje logoraša 'Goražde' i Udruženje civilnih žrtava rata BPK.