Vanjska politika

Zvizdić: Odluka Crnadaka u suprotnosti sa Zakonom o ministarstvima

Vijesti / Flash | 08. 07. 2016. u 11:33 A.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Predsjedavajući Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić, u osvrtu na novinske natpise o donošenju odluke ministra Igora Crnatka o zabrani sudjelovanja zaposlenika Ministarstva vanjskih poslova BiH u aktivnostima vezanim za organizaciju Komemorativnog skupa u Potočarima, istaknuo je danas da je ovakva odluka u suprotnosti sa odredbom Zakona o ministarstvima i drugim organima uprave BiH kojim je definirana nadležnost Ministarstva vanjskih poslova BiH u smislu provođenja politike BiH u skladu sa općim pravcima i prioritetima za provođenje vanjske politike BiH, koje je 2003. godine utvrdilo Predsjedništvo BiH, i koji jasno definiraju zasnivanje vanjske politike BiH na otvorenosti i ravnopravnosti, uzajamnom poštovanju suvereniteta i teritorijalnog integriteta, principu miroljubive suradnje, uz uvažavanje obostranih interesa.

Dana podrška održavanju

''Osim toga, Vijeće ministara BiH je svoju podršku održavanju i organiziranju komemoracije srebreničkim žrtvama jasno iskazalo u prethodnom razdoblju, donoseći odluke o izdvajanju financijskih sredstava za pomoć organizaciji Komemoracije i proglašavajući 11. srpanj danom žalosti u BiH, te je stoga Odluka, odnosno javni istup ministra u vezi sa ovom temom, u suprotnosti sa stavom Vijeća ministara BiH i predstavlja osobno i jednostrano tumačenje koje nažalost, sadrži i čitav niz pogrešnih činjenica'', naveo je Zvizdić u priopćenju.

Predsjedavajući smatra da stav ministra Crnadaka da je zaključkom Organizacijskog odbora Memorijala u Potočarima, stvorena antieuropska atmosfera zapravo je u suprotnosti sa stavovima Europe i Europskog parlamenta po pitanju genocida u Srebrenici.

''Upravo je Europski parlament svojom rezolucijom o Srebrenici snažno odbacio svaki oblik negiranja, relativizacije i pogrešnog tumačenja genocida. Rezolucija ističe i potrebu da politički predstavnici u BiH priznaju prošlost kako bi zajedno radili na boljoj budućnosti za sve građane u zemlji, te ponavlja predanost Europske unije evropskoj perspektivi i procesu pristupanja BiH Europskoj uniji'', navodi Zvizdić.

Suradnja

Isto tako, naglašava, u Rezoluciji je jasno istaknuto da su regionalna suradnja i proces europskih integracija najbolji način za pomirenje i prevladavanje mržnje i podjela.

''Jasno je da su neki susjedi Bosne i Hercegovine Rezoluciju u potpunosti i shvatili, i prihvatili'', poručio je Zvizdić.

Podsjećanja radi, Sabor Republike Hrvatske je 2009. godine ustanovio Dan sjećanja na žrtve srebreničkog genocida, dok je prilikom prošlogodišnje komemoracije jasno istaknuto da je službeni stav Crne Gore po pitanju genocida u Srebrenici, identičan stavu Vijeća Europe. Po Zvizdiću, ovakvi stavovi R Hrvatske i Crne Gore predstavljaju vizionarske poteze koji zaslužuju puno poštovanje i predstavljaju odlične primjere razumijevanja i suradnje susjednih država.

''Želim posebno podvući da smo svi u Bosni i Hercegovini opredijeljeni za razvoj regionalne i dobrosusjedske suradnje, bazirane na istini i pravdi, kao uvjetima za procese pomirenja i međusobnog razumijevanja. Zbog toga i Zaključak Organizacionog odbora za obilježavanje 11.srpnja, u kojem nije spomenuto ime bilo kojeg dužnosnika iz BiH, ili izvan BiH, treba shvatiti kao poziv svima koji priznaju istinu da dođu na komemoraciju i budu dio sjećanja na najveći genocid počinjen u Europi nakon II svjetskog rata. Zbog toga komemoracija, a posebno dženaza nevinim Srebreničkim žrtvama, trebaju biti prilika svima koji se zalažu za pomirenje, da iskažu očekivani pijetet i pošalju poruke suradnje i mira'', zaključio je Zvizdić.

Kopirati
Drag cursor here to close