politička afirmacija
Zvizdić u Strasbourgu: Europski put BiH nema alternativu
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Predsjedavajući Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić obratio se danas zastupnicima Parlamentarne skupštine Vijeća Europe u Strasbourgu i odgovarao na njihova pitanja.
Zvizdić je iskazao zadovoljstvo što se može obratiti u svojstvu predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH, države koja prvi put u svojoj povijesti predsjedava Komitetom ministara Vijeća Europe, „što za nas u BiH predstavlja izvanrednu priliku za političku afirmaciju naših društvenih vrijednosti utemeljenih na poštivanju ljudskog dostojanstva i zaštiti ljudskih prava, ali i za promociju naših ekonomskih, kulturnih i turističkih potencijala“.
Isto tako, naveo je on, jedan od bitnih prioriteta našeg predsjedavanja jeste i namjera da se predstavimo širokoj zajednici europskih naroda kao kredibilan partner i konstruktivan faktor u europskim i međunarodnim odnosima.
Dodao je da je predsjedavanje Komitetom ministara Vijeća Europe i prilika „da naglasimo veliki napredak koji je regija jugoistočne Europe ostvarila u posljednje dva desetljeća, tijekom kojih je u potpunosti ostao privržen kontinuiranim i konzistentnim naporima u dosezanju europskih standarda i postizanju europskih vrijednosti.
Europski put BiH nema alternativu
''Put BiH ka europskim integracijama je u različitim razdobljima bio opterećen različitim problemima, pa i dugogodišnjim zastojima, ali europsko opredjeljenje bh. društva nikada nije bilo dovedeno u pitanje. I upravo tu činjenicu, taj osjećaj većine građana BiH da de facto pripadamo Europi i da europski put BiH nema alternativu, želim posebno podcrtati, jer to pokazuje naše jasno određenje i spremnost da realiziramo sve obaveze koje na vrlo kompleksnom i zahtjevnom putu europskih integracija stoje pred nama'', istaknuo je predsjedavajući Vijeća ministara BiH.
Naveo je da je, uz sve probleme s kojima se suočavamo, dobra atmosfera obilježena pozitivnom političkom voljom prisutna u BiH još od posljednjih općih izbora, „što je dalo dodatni podstrek i europskim i ekonomskim procesima u BiH“.
Zvizdić je istaknuo da su zastoji na europskom putu prevladani i „da smo značajno dinamizirali procese europskih integracija s osnovnim ciljem da što prije dosegnemo aktualne statuse zemalja u regiji“.
Naveo je neke bitne događaje i pokazatelje koji govore u prilog postojanju pozitivne političke volje i spremnosti na postizanje unutrašnjeg dogovora i ubrzanog usvajanja niza strategija i zakona kojima je unaprijeđen europski put i ojačan ekonomski i pravno-regulatorni okvir.
Spomenuo je njemačko-britansku inicijativu koja je uslijedila odmah nakon općih izbora u BiH u listopadu 2014. godine, „kojom je definiran novi pristup za BiH, što je omogućilo pokretanje brojnih političkih, ekonomskih i socijalnih reformi u cilju dostizanja standarda upravljanja i održivog razvoja zemalja članica EU“.
Podsjetio je da su početkom 2015. Predsjedništvo BiH i Parlamentarna skupština BiH, kao i lideri svih političkih stranaka u BiH usvojili i potpisali Izjavu o europskoj opredijeljenosti i neophodnim reformama BiH na putu ka Europskoj uniji. U lipnju 2015. je, sedam godina poslije potpisivanja, stupio na snagu Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju kojim je uspostavljeno blisko partnerstvo između EU i BiH.
''U srpnju je usvojena Ekonomska reformska agenda BiH za razdoblje 2015 - 2018. godine, kojom su definirane brojne reformske mjere u oblasti javnih financija, poslovne klime, tržišta rada, reforme socijalne zaštite, vladavine prava i reforme javne uprave.
Brojne strategija i planovi
Usvojene su brojne strategije i akcijski planovi, poput Strategije za borbu protiv korupcije, Strategije za borbu protiv terorizma i organiziranog kriminala, Strategije pravnog sektora, Strategije za borbu protiv nasilja nas ženama i djecom i nasilja u obitelji, kao i brojni zakoni, od kojih bi posebno podcrtao donošenje novog zakona o radu u FBiH, usklađenog s europskim smjernicama'', naveo je Zvizdić.
Po njegovim riječima, kredibilna provedba navedenih, ali i brojnih drugih dokumenata i mjera već je počela davati pozitivne rezultate, tako da su svi vitalni ekonomski parametri u BiH u blagom porastu.
Ipak, naglasio je Zvizdić, i pored pozitivnih trendova i dalje smo suočeni s problemima koji svoje izvorište imaju u vrlo složenom političkom ustrojstvu i kompliciranim i dugim procedurama postizanja konsenzusa o brojnim pitanjima suštinski važnim za realizaciju ključnih prioriteta, a to su: daljnji put ka europskim integracijama, ekonomski razvoj i vladavina prava.
''Želim još jednom jasno da podvučem da europske integracije, ekonomski rast i zapošljavanje, vladavina prava i borba protiv korupcije i svih oblika ekstremizma nemaju alternativu, i jesu i bit će ključne smjernice rada Vijeća ministara i svih institucija BiH u mandatnom periodu'', kazao je Zvizdić.
Govoreći o trenutnim događanjima u Europi u vezi s migrantima i izbjeglicama, naveo je kako misli da „uopće ne trebamo biti iznenađeni posljednjim izbjegličkim valom i mislim da za bilo koga ne treba predstavljati šok želja izbjeglica da odu što dalje od nasilja i terora u svom dvorištu“.
''Posebno ne bi trebali biti iznenađeni njihovom jasnom namjerom da svoj privremeni ili stalni boravak ostvare na teritoriji Europske unije, upravo zbog vrijednosti na kojima je utemeljena i na kojima se temelji EU, a to su poštivanje ljudskog dostojanstva, sloboda, demokracija, jednakost, pravna država i zaštita ljudskih prava, uključujući i prava osoba koje pripadaju manjinama'', kazao je Zvizdić.
Ali, dodao je on, stječe se dojam da je dolazak izbjeglica izazvao kaos i potrese bez presedana u povijesti Europske unije. Podizanje visokih metalnih ograda i zatvaranje željezničkih linija i autocesti bili su neočekivani odgovori pojedinih članica EU koje baštine humane vrijednosti koje su stoljećima nadahnjivale čitav napredni svijet.
''Je li neko od Vas, koji su posvetili cijeli svoj radni vijek borbi za europske vrijednosti, a znam da u ovoj dvorani ima mnogo takvih, zaista na trenutak povjerovao da će dolazak stotinu ili nekoliko stotina tisuća izbjeglica ugroziti naš način života? Mi svi znamo da se to ne može dogoditi i da je riječ o iracionalnom i neopravdanom strahu. Ali, takav strah, praćen nesolidarnošću i sebičnošću, može ugroziti naše jedinstvno i našu stabilnost'', istaknuo je Zvizdić.
Po njegovim riječima, kakve god daljnje aktivnosti poduzimali, „to moramo učiniti blagovremeno i jedinstveno“.