Bivši i sadašnji predsjednici NSRS-a
12 potpisnika izjave o nepristajanju na kršenje Daytona
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Bivši i aktualni predsjednici NSRS, i članovi kolegija oba doma PS BiH u petak su potpisali izjavu o "nepristajanju na kršenje Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini (1995.) i obrani demokratskih vrijednosti i načela parlamentarizma u Bosni i Hercegovini", prenosi N1.
U Izjavi koju planiraju uputiti na relevantne adrese Međunarodne zajednice, između ostalog piše:
"Neprihvatljivi su dosadašnji oblici intervencije civilnih i vojnih predstavnika međunarodnih institucija i organizacija, a koji su učinjeni suprotno odredbama Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini (1995.), pa se njihove posljedice odbacuju kao izraz protupravnog i nedemokratskog djelovanja".
Brojni problemi
Nakon potpisivanja izjave, Nedeljko Čubrilović, predsjedavajući Narodne skupštine Republike Srpske kazao je da je izjavu potpisalo 12 ljudi, dok je Milorad Živković dao suglasnost i potpisat će je naknadno.
"Mislimo da je to ne samo politička snaga, nego da su to ljudi od iskustva, znanja, da imaju pravo da ukažu na ovakva činjenice i predvide posljedice svega ovoga", kazao je Čubrilović.
Pročitajte još
Nikola Špirić, bivši predsjedavajući Predstavničkog doma PS BiH kazao je da je od Daytona do danas BiH predstavljala međunarodni poligon te da je vršeno pravno nasilje.
"Da se vodila izvan-institucionalna rasprava o svim otvorenim pitanjima i mi mislimo da se o svemu treba pričati u institucijama vlasti. Sem toga, željeli smo snažno da ukažemo na probleme 26 godina od Daytona. Nalazimo se u situaciji da mnogi zagovaraju što je moguće šira ovlaštenja visokog predstavnika, umjesto da kažemo da će svako da crpi svoje institucionalne nadležnosti", kazao je.
Ističe da se došlo u situaciju da su dva konstitutivna naroda nezadovoljna svojom pozicijom u BiH.
"I da je međunarodni intervencionizam proizveo veliku dozu političkog parazitizma, posebno u Bošnjačkoj političkoj strukturi, koja ne žali da razgovara s druga dva konstitutivna naroda, s ciljem da se nađe rješenje koje zadovoljava sve. Mi smo danas htjeli da pošaljemo poruku i da smo spremni da razgovaramo o svim otvorenim pitanjima i prestanemo jedni druge držati u zagrljaju neuspjeha, nego da razgovaramo licem u lice o svim otvorenim pitanjima. I da pozovemo sve relevantne međunarodne da se uključe u dijalog i pomognu da nađemo rješenja koja moraju počivati na unutrašnjem dogovoru", kazao je.
Uznemirena javnost
Ognjen Tadić, bivši predsjedavajući Doma naroda PS BiH, kazao je da su svjedoci vremena u kojem su rukovodili radom parlamenata.
"Javnost je već duže vrijeme uznemirena u kakvom pravcu ide politika u RS, a samim tim i u RS. Zaista zaslužuje da im se pozitivno odgovori i kaže da su politički predstavnici, prije svega srpskog naroda, svjesni činjenice da je strano miješanje u ovoj zemlji postalo ne samo beskorisno, nego i izuzetno štetno", kazao je.
Smatra da je ovo bio trenutak da se u krizi da jedna ovakva izjava, koja osuđuje sva kršenja daytonskog mirovnog sporazuma.
"Koja jasno ukazuje na sve ono što je MZ, ili jedan dio njenih predstavnika radio u okvirima svog mandata ili izvan okvira, ne poštujući demokratsku volju i principe, parlamente, ljudska građanska prava, vršeći direktnu ili posrednu torturu nad svim političkim neistomišljenicima. I da pozovemo ne samo domaću, već i međunarodnu javnost da pogleda na nas i vidi da se radi o jednoj političkoj zajednici koja ničim nije zaslužila da nema nikakva prava u svojoj kući", istaknuo je Tadić.