Dan kad je pao potpis
29 godina je prošlo
Tekst članka se nastavlja ispod banera
U američkoj bazi Wright Patterson u Daytonu, 21. studenog 1995. godine, parafiran je Opći okvirni sporazum za mir u Bosni i Hercegovini, čime je okončan rat u Bosni i Hercegovini i uspostavljen njezin ustavnopravni poredak.
Sporazum se sastoji od 11 aneksa, među kojima je i Aneks 4 - Ustav Bosne i Hercegovine.
Njime je potvrđen suverenitet, teritorijalni integritet i neovisnost Bosne i Hercegovine kao države. Određeno je da se BiH sastoji od dva entiteta, Federacije Bosne i Hercegovine i Republike Srpske, i da je čine konstitutivni narodi, Bošnjaci, Hrvati i Srbi, zajedno sa ostalima.
Daytonski sporazum su nakon trotjednih pregovora, koji su počeli 1. studenog 1995. godine, parafirali predsjednik Republike BiH Alija Izetbegović, predsjednik Hrvatske Franjo Tuđman i predsjednik Srbije Slobodan Milošević.
Sporazum je parafiran u prisustvu tadašnjeg državnog tajnika SAD Christophera Warena, a osim njega glavni američki posrednici bili su Richard Holbrooke i general Wesley Clark. Daytonski sporazum službeno je potpisan 14. prosinca 1995. godine u Elizejskoj palači u Parizu.
U bh. entitetu RS, u skladu sa entitetskim zakonom o praznicima, današnji dan obilježava se kao Dan uspostavljanja Općeg okvirnog sporazuma za mir u BiH i neradni je dan.
U Federaciji BiH, danas je običan radni dan, a za četiri dana, 25. studenog, neradnim danom će biti obilježen Dan državnosti BiH. Radi se o datumu kad je na zasjedanju Antifašističkog vijeća narodnog oslobođenja Bosne i Hercegovine u Mrkonjić Gradu potvrđena državnost BiH u okviru granica tadašnje Jugoslavije.
Način na koji se u BiH godinama poslije Daytona odnose prema tom događaju najbolja je ilustracija potpuno različitog odnosa prema cjelokupnom daytonskom sporazumu kojega se u jednoj polovici BiH doživljava kao potrošeni dokument kojega valja što prije odbaciti, dok se u drugom dijelu on apsolutizira kao jedini temelj na kojemu država može opstati.