Bošnjačko-muslimanski lobisti
Milanović o rezoluciji Bundestaga o BiH: Naša vlast šuti na "svinjarije" iz Berlina
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Hrvatski predsjednik Zoran Milanović osudio je u petak rezoluciju Bundestaga o Bosni i Hercegovini i prozvao vlast u Hrvatskoj da "šuti" na "svinjarije" iz Berlina.
"Hrvatska je oslobađala i Bosnu i Hercegovinu i sad ju se tretira kao okupatora. Njemački parlament na inicijativu muslimanskih lobista iz SPD-a, bošnjačko muslimanskih lobista, nova generacija političara, toksična sorta, donosi tako neizbalansiranu rezoluciju", rekao Milanović novinarima u petak.
Predsjednik je poručio šefu hrvatske diplomacije Gordanu Grliću Radmanu da to "jest njemačka politika" nakon što je ministar vanjskih poslova rekao da ta rezolucija "ne odražava službeni stav Njemačke".
Milanović tu rezoluciju opisuje "naputkom izvršnim vlastima kako da se ponašaju".
"To što si agronom i stručnjak za rasplod svinja, ne znači da nakon 30 godina ne moraš znati osnovne stvari. Njemački parlament, Bundestag, se bavi unutarnjim problemima Bosne i Hercegovine i imaju velike dizajne za BiH. Hrvatski parlament šuti, umjesto da donese istu takvu deklaraciju, ali suprotnog sadržaja i kaže: Gospodo, dok je Hrvatske to neće proći", istaknuo je predsjednik, dodavši da se neće ratovati zbog toga.
Hrvatska je branila BiH da bi "mi danas trpjeli svinjarije iz Berlina, da nas se optužuje da smo remetilački faktor, da komadamo BiH i na sve to naša vlast šuti. Defanzivno, kukavički, jadno", rekao je Milanović.
Lokalni mediji su u srijedu prenijeli da su Visoki predstavnik međunarodne zajednice za BiH Christian Schmidt i njegov pravni tim pripremili nacrt izmjena zakona, uključujući novi način biranja zastupnika u Dom naroda Federacije BiH.
"Koliko mjeseci ga ja pozivam da to napravi? I sad frajer to stvarno radi", komentirao je hrvatski predsjednik.
Milanović je dodao da se "nadao" tome no "istovremeno se pribojava" jer se to čini "bez konzultacija s Hrvatskom".
Stranke okupljene oko Hrvatskog narodnog sabora (HNS) su tijekom ranijih neuspjelih pregovora o izmjenama izbornog zakona inzistirale da se hrvatski klub u federalnom Domu naroda dominantno popunjava iz sastava skupština onih županija u kojima su Hrvati većinsko stanovništvo.
Navodni dokument OHR-a predviđa da bi se ubuduće u klubove naroda delegiralo zastupnike tri konstitutivna naroda samo iz onih županija u kojima oni čine najmanje tri posto stanovnika.
"Ovo je pitanje političkog opstanka za Hrvate. U kantonima u kojima Hrvata odavno nema i dalje se biraju hrvatski predstavnici. Čista farsa. Tko ih bira? Bošnjaci. Koga biraju? Vrlo često Bošnjake. Sada neke Hrvate koje su kupili za teglu kikirikija", rekao je Milanović.
"Sad se natežemo oko toga hoće li prag biti tri ili pet posto (...) Ono što je najstrašnije u cijeloj priči je što Hrvati uopće ne žele te predstavnike. Oni žele da ih se makne, da ih se tamo uopće ne bira, nego da ih se bira tamo gdje ima Hrvata", dodao je.
Plenković: Zbog Milanovića nitko ne želi rješavati hrvatsko pitanje u BiH
Zbog politike predsjednika Hrvatske Zorana Milanovića nitko iz međunarodne zajednice nije voljan pomoći da se riješi hrvatsko pitanje u Bosni i Hercegovini, kazao je u petak hrvatski premijer Andrej Plenković.
“Milanović je jedna vanjskopolitička štetočina kakvu Hrvatska nikada nije vidjela. Čovjek koji je napravio toliko štete Hrvatskoj u međunarodnim odnosima, da nema koga nije izvrijeđao, nema koga nije uvrijedio, nema kome nije odbrusio i nema koje mostove nije porušio”, kazao je Plenković u Sućurju.
“Da mi vodimo vanjsku politiku kakvu vodi Milanović, ne bi bilo Schengena, ni eura ni Pelješkog mosta niti bi imali kvalitetne odnose sa susjednim zemljama… A da ne govorim o tome što je govorio o (visokom predstavniku Christianu) Schmidtu, što je izgovorio o SAD-u, Njemačkoj, Francuskoj, Sloveniji, Srbiji, BiH i Mađarskoj”, dodao je.
Istaknuo je i da nakon Milanovićevih izjava predstavnici drugih stranih zemalja zovu vladu i govore: ‘Hvala Bogu da postojite, da nema Vas ne znamo što bismo o Hrvatskoj mislili”.
“Zahvaljujući njegovoj politici nitko u međunarodnoj zajednici nije više voljan pomagati da se riješi hrvatsko pitanje u Bosni i Hercegovini”, poručio je hrvatski premijer.
“Ne može se vrijeđati sve druge i onda očekivati da ti isti drugi pomažu Hrvatsku i Hrvate. To je abeceda i bontona i normalnog ponašanja među ljudima, a sigurno je to isti način i modalitet suradnje među državama”, dodao je premijer.
Plenković se osvrnuo i na medijske napise da će visoki predstavnik međunarodne zajednice Christian Schmidt ubrzo iskoristiti tzv. bonske ovlasti kako bi izmijenio Izborni zakon.
Plenković je kazao da je cilj Schmidtova prijedloga “donekle” popraviti “ono što se popraviti u ovoj fazi može i da Hrvati nakon izbora budu u poziciji sudjelovati i participirati u predstavničkim i izvršnim tijelima vlasti na način da to zaista budu legitimni predstavnici političkih stranaka Hrvata u Bosni i Hercegovini”.
“Ja očekujem da ono što se u ovoj fazi može napraviti da gospodin Schmidt napravi, a da nakon toga, nakon stvaranja jedne pozitivnije atmosfere i ponovne izgradnje povjerenja prije svega između Hrvata i Bošnjaka, dođemo u fazu da možemo ići korak dalje, a korak dalje je cjelovita ustavna i izborna reforma u BiH”, dodao je.
Plenković je komentirao i stavljanje Hrvatske na popis “neprijateljskih zemalja” Ruske Federacije.
“U dobrom smo društvu”, kratko je odgovorio.