Jedan klik mišem
Predstavljene web stranice za bolje razumijevanja vlasti i civilnog društva u BiH
Tekst članka se nastavlja ispod banera
U zgradi Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (BiH) u Sarajevu predstavljeni su web portali koji će omogućiti građanima i civilnom društvu u BiH sudjelovanje u procesu donošenja odluka koje će ubrzati procese europskih integracija BiH.
Europska unija (EU) je do sada pružila veliku podršku BiH, kako bi unaprijedila suradnju između organizacija civilnog društva i državnih vlasti BiH.
Projekt Europske unije "Izgradnja kapaciteta institucija vlasti za sudjelovanje u dijalogu s civilnim društvom" (CBGI), koji je implementiran u suradnji s Ministarstvom pravde BiH, omogućio je uspostavljanje jednog takvog sustava transparentnosti i suradnje između građana, organizacija civilnog društva i BiH vlasti.
Web portali "eRegistar udruženja i fondacija Ministarstva pravde BiH", "Zbirni e-registar udruženja i fondacija u BiH", i eKonsultacije, koji su razvijene uz ekspertnu podršku projekta, samo su jedni od mnogobrojnih rezultata postignutih kroz ovaj projekt.
Veleposlanik Lars-Gunnar Wigemark, šef Delegacije EU i specijalni predstavnik EU u BiH je istaknuo da je suradnja institucija vlasti s organizacijama civilnog društva i građanima jedna je od temeljnih vrijednosti demokratskih društava.
"Funkcionalni dijalog s predstavnicima civilnog društva i sudjelovanje građana u procesu kreiranja i provedbi javnih politika važan je element procesa europskih integracija. EU želi ojačati ovaj dijalog i stoga pozivam sve nivoe vlasti u BiH da prepoznaju značaj ovih platformi i uključe se u proces transparentnog i učinkovitog dijaloga s građanima i nevladinim organizacijama u BiH”, rekao je Wigemark.
Web portal "eRegistar udruženja i fondacija Ministarstva pravde BiH" će pojednostaviti proceduru registracije nevladinih udruženja.
Josip Grubeša, ministar pravde BiH istaknuo je da portal sadrži instrukcije i već pripremljene predloške za pripremu obaveznih registracijskih dokumenata za udruženja, a koji su usklađeni sa zakonskom regulativom.
"Pojednostavljenje se ogleda u tome što će se izvršiti "online" provjera ispravnosti dokumentacije u tzv. postupku pred-registracije. Ministarstvo pravde BiH će postupkom pred-registracije izvršiti provjeru ispravnosti dokumentacije. Po odobrenju, dokumentacija će se moći preuzeti iz online aplikacije, odštampati, te samo jednim dolaskom u registracijski ured predati ispravne dokumente i registrirati udruženje", izjavio je ministar Grubeša.
Web portalom "Zbirni e-registar udruženja i fondacija u BiH" je omogućeno svim zainteresiranim stranama da pretraže podatke svih registarskih tijela u BiH, a koji su odlučili podatke iz svojih registara učiniti dostupnim ovom pretraživaču.
"Nadležna tijela vlasti imat će bolju kontrolu nad djelovanjem rada udruga, zaklada i drugih neprofitnih organizacija u BiH, posebno kada je riječ o dodjeli i upotrebi proračunskih i donatorskih sredstava za financiranje različitih programa i projekata ovih organizacija, kao i postupanja sukladno odredbama Zakona o sprječavanju pranja novca i financiranju terorizma", zaključio je Goran Žeravčić, voditelj CBGI projekta.
Ovo je bio i jedan od zadataka koji se odnosi na ispunjavanje zahtjeva Odbora eksperata Vijeća Europe za evaluaciju borbe protiv pranja novca i financiranja terorističkih aktivnosti (Moneyval), dodao je Žeravčić.
Predstavljena je i ažurirana web platforma eKonsultacije kojom se omogućava potpuno i pravovremeno informiranje i konzultiranje građana i predstavnika organizacija civilnog društva putem interneta, o procesu donošenja određenih pravnih akata, te osigurava pouzdan komunikacijski kanal za njihovo sudjelovanje u kreiranju javnih politika.