F-16 vs. Mig-21

Vode li Hrvatska i Srbija utrku u naoružavanju?

Predloženi koncept za potporu i održivost aviona F-16 podrazumijeva, uz ugovornu logističku potporu u Hrvatskoj, i inženjersku potporu u Izraelu.
Vijesti / Politika | 30. 03. 2018. u 13:52 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Izraelski premijer Benjamin Netanyahu ocijenio je da sporazum s Hrvatskom o prodaji 12 polovnih i dorađenih borbenih zrakoplova F-16 u vrijednosti 2,9 milijardi kuna (500 milijuna američkih dolara) pokazuje snagu izraelske vojne industrije i jačanje postojećih odnosa Izraela i Hrvatske u više područja, prenose danas izraelski mediji.

Hrvatska vlada je na sjednici jučer jednoglasno odlučila kupiti 12 zrakoplova F-16 C/D Barak koji će Hrvatsku kroz deset godina stajati 2,9 milijardi kuna. Ponuda obuhvaća i nazočnost instruktora ponuditelja u Hrvatskoj radi pomoći u održavanju i osposobljavanju osoblja, također po načelu "obuka obučavatelja" te transport dijelova i opreme prema definiranom rasporedu.

Predloženi koncept za potporu i održivost aviona F-16 podrazumijeva, uz ugovornu logističku potporu u Hrvatskoj, i inženjersku potporu u Izraelu.



"Izraelska vojna industrija još jednom je dokazala da je najbolja na svijetu. Ovaj sporazum će osnažiti već postojeće odnose između Izraela i Hrvatske na području sigurnosti, obrane i gospodarstva", kazao je Netanyahu čije riječi prenosi dnevni list Haaretz.

Prema njegovim riječima, taj će sporazum također "ojačati izraelske zračne snage i izraelsku sigurnost općenito".

Internetski portal "Israel Defence" prenosi ocjenu izraelskog ministarstva obrane koji je potpisivanje sporazuma nazvao "važnom prekretnicom u jačanju bilateralnih odnosa (...) i strateške suradnje između dviju zemalja".

Mediji prenose i riječi hrvatskog ministra obrane Damira Krstičevića koji je potpisivanje sporazuma nazvao "povijesnim danom za hrvatsko ratno zrakoplovstvo i ulaganjem u sigurnost zemlje".

Navode i riječi premijera Andreja Plenkovića da je Vijeće za obranu donijelo "odgovornu odluku koja će zadovoljiti potrebe hrvatskih zračnih snaga u narednih 30 godina".

"Jerusalem Online" podsjeća da su o tom sporazumu Plenković i Netanyahu prvi put razgovarali na margini Svjetskog gospodarskog foruma u Davosu u siječnju, prenosi Hina.

Mediji također ističu da je Hrvatska dala prednost Izraelu ispred "drugoplasirane" Švedske koja je nudila eskadrilu Gripena te da je Hrvatska, članica NATO-a, u "mini utrci u naoružanju s ruskom saveznicom Srbijom koja je nedavno nabavila šest polovnih ruskih borbenih zrakoplova MiG-29".

Kopirati
Drag cursor here to close