Novo upozorenje
Amerika traži istragu zbog proslave Dana RS
Tekst članka se nastavlja ispod banera
''Sjedinjene Države reagirale su i prije na antidaytonsko djelovanje i neće oklijevati da to urade i ubuduće'', stoji u objavi američkog Veleposlanstva u BiH povodom proslave Dana RS-a.
Navode kako je ''u više svojih presuda, Ustavni sud BiH jasno istaknuo da je obilježavanje Dana Republike Srpske devetog siječnja neustavno''.
Stvar zakona
''Problem ne leži u proslavi praznika, nego u odluci da to bude devetog siječnja. Povezivanje tog obilježavanja s pravoslavnim vjerskim praznikom u suprotnosti je s nekoliko odredbi Ustava BiH kojima se zabranjuje diskriminacija. Ovo je stvar zakona, a ne nečijeg mišljenja'', navodi se u reagiranju.
Dodaje se kako Član III (3) Daytonskog ustava propisuje da se entiteti u potpunosti moraju pridržavati odluka institucija BiH, uključujući i konačne i obvezujuće presude Ustavnog suda BiH.
''Prema Krivičnom zakonu BiH, nepoštivanje presuda Ustavnog suda BiH predstavlja krivično djelo. I ovo je stvar zakona, a ne nečijeg mišljenja. Sjedinjene Države očekuju da će relevantne institucije za provedbu zakona i pravosudne institucije provesti istragu o svakom slučaju kršenja zakona koji je povezan s proslavom Dana Republike Srpske devetog siječnja'', navedeno je.
U međuvremenu, iz RS-a i Srbije poslane su brojne poruke o zajedništvu, jedinstvu Srba i kako nitko nikada neće zabraniti obilježavanje ovog datuma.
Hrvati i Bošnjaci krivi za RS
Inače, predsjednik RS-a i SNSD-a, Milorad Dodik, u ponedjeljak je u Banja Luci veličao osuđene ratne zločince Radovana Karadžića i Ratka Mladića a SAD je optužio da vodi "hibridni rat" protiv Republike Srpske.
U govoru koji je održao na svečanoj akademiji pred uzvanicima Dodik je lamentirao nad teškom sudbinom Srba kroz povijest još od turskog vremena pa je zaključio kako su ih Hrvati i Bošnjaci natjerali da naprave RS jer su ih željeli "odvojiti od matice Srbije".
Negiranje genocida
Tvrdio je, prenosi Hina, kako srpski političari ni na koji način nisu odgovorni za rat a da na Zapadu lažu kada govore o srpskim zločinima.
"Recite konačno da Srebrenica nije bio genocid", uzviknuo je u jednom trenutku Dodik braneći pri tom osuđene ratne zločince Karadžića i Mladića kao "ljude koji su vodili RS" i koji su se navodno borili za slobodu. Tvrdi da se protiv RS danas vodi hibridni rat iza kojega stoje neke zapadne zemlje a predvode ih SAD.
Poručio je i kako je konačni cilj srpska država na ovim prostorima pa će sadašnja crta razdvajanja RS s Federacijom BiH s vremenom postati pravom granicom a govor je završio porukom "neka živi Srbija, Rusija i pravoslavni svijet".
Sprječavanje uspostave BiH
U RS-u se 9. siječnja obilježavaju u znak sjećanja na taj datum iz 1992. godine kada je dio zastupnika srpske nacionalnosti u skupštini tadašnje Socijalističke republike BiH kršeći njen ustav i zakone proglasio "republiku srpskog naroda u BiH".
Tu su odluku donijeli nastojeći spriječiti uspostavu BiH kao neovisne države i zadržati je u sastavu "krnje" Jugoslavije pod dominacijom Srbije odnosno tadašnje vlasti Slobodana Miloševića.
Po proglašenju samozvane srpske republike unutar BiH Srpska demokratska stranka (SDS) predvođena sadašnjim osuđenikom za ratne zločine Radovanom Karadžićem počela je preuzimati vlast u općinama s većinskim srpskim stanovništvom te provoditi pripreme za progon Hrvata i Bošnjaka koji je i uslijedio u travnju čime je počeo troipolgodišnji rat u kojemu je ubijeno oko 100 tisuća ljudi.
Vlasti u RS predvođene Dodikom odlučile su odbiti poštovati presudu Ustavnog suda BiH i svake godine redovito obilježavaju 9. siječnja.
Gosti i avioni
Hina pak ističe kako su ove godine na Dodikovu akademiju tim povodom došli tek malobrojni inozemni gosti poput srpskog patrijarha Porfirija i odlazećeg predsjednika parlamenta Srbije Vladimira Orlića te ruskog veleposlanika Igora Kalabuhova.
Ranije su iz Banje Luke najavljivali kako bi se tamo mogao pojaviti i mađarski premijer Viktor Orban no on nije došao a predsjednik Crne Gore Jakov Milatović otvoreno je odbio Dodikov poziv kazavši kako Podgorica poštuje BiH kao cjelovitu državu.
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić poslao je poruku u kojoj je naveo kako će Beograd nastaviti podržavati cjelovitost BiH i protiviti se pokušajima ukidanja RS.
SAD su u vrijeme proslave u Banja Luci nad sjevernu Bosnu na vojnu vježbu poslale svoje borbene zrakoplove F-16 uz poruku kako je to "dokaz posvećenosti Sjedinjenih Država teritorijalnom integritetu BiH u jeku antidejtonskih i secesionističkih aktivnosti".
"Sjedinjene Države stalno naglašavaju da ustav BiH ne predviđa pravo na odcjepljenje, te da će djelovati ukoliko netko pokuša promijeniti ovaj osnovni element Daytona", stoji u izjavi američkog veleposlanstva u Sarajevu.