Stiglo pismo
Amerika traži da se što prije usvoji Statut Mostara
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Dopis veleposlanstva Sjedinjenih Američkih Država u kojem se traži hitno usvajanje Statuta Grada Mostara našao se jutros na radnim stolovima gradskih vijećnika.
U pismu američkog Veleposlanstva navodi se kako je potrebno Statut usvojiti što prije.
Pročitajte još
Korak unatrag
''Usvajanje Statuta Grada Mostara što je prije moguće, osobito nakon propalog pokušaja istog u veljači ove godine, bi predstavljalo važan korak u rješavanju dugotrajnih neslaganja tijekom izbora u Mostaru nakon godina političke i pravne nesigurnosti. Daljnje odgađanje bi bio korak unatrag za demokraciju i vladavinu prava u Mostaru, posebice ususret općinskih izbora koji se održavaju u listopadu 2024. godine'', stoji u pismu.
Američko veleposlanstvo navodi da SDA i HDZ BiH kao dio vladajuće koalicije u Gradskom vijeću Mostara, ''imaju posebnu odgovornost za napredak, budući da su obje stranke dogovorile politički sporazum 20. lipnja koji ih obvezuje da, između ostalog, usvoje novi Statut Grada Mostara''.
Veleposlanstvo navodi kako ''snažno poziva'' da se preuzmu koraci na usvajaju Statuta ''što je prije moguće''.
Veleposlanstvo navodi kako Gradsko vijeće ''prvo mora usvojiti Statut nametnut od strane Ureda visokog predstavnika iz 2004. godine te onda usvojiti pod istom točkom Dnevnog reda novi Statut Grada Mostara s jednakim tekstom kao što je dogovoreno u Mostaru 20. lipnja''.
''Od iznimne je važnosti da se usvoje oba Statuta uspješno budući da je Statut iz 2004. sada proturječno s primjenjivim Izbornim zakonom'', navodi se, između ostalog, u pismu.
Sposobnost
U pismu se navodi i kako je Gradsko vijeće ''pokazalo u brojnim prilikama svoju sposobnost da radi zajedno u duhu kompromisa kako bi uspješno riješilo dugotrajna povijesna neslaganja''.
Odluka kojom se usvaja Statut Grada Mostara i Izmjene i dopune Statuta kao i njegovo usvajanje deveta je točka dnevnog reda današnje sjednice mostarskog Gradskog vijeća.
Vijećnik Slaven Bevanda iz Hrvatske republikanske stranke, tražio je da se točka o Statutu, koja se nalazi pod rednim brojem devet, preraspodijeli na dnevni broj tri.
''S obzirom na to da je statut pod rednim brojem devet, a to je najvažniji pravni akt koji ima ovaj Grad, moj je prijedlog da se točka pod rednim brojem devet stavi odmah iza točke usvajanja zapisnika s 36 sjednice Gradskog vijeća'', rekao je Bevanda.
Također, kritizirao je što se pismo Veleposlanstva našlo na njegovom stolu, s obzirom na to da je naslovljeno na predsjednika Gradskog vijeća i Gradonačelnika.
''Nedopustivo je da se meni ovo pismo stavlja na radnu klupu, niti sam ja ili politička stranka kojoj pripadam bio dio ovog sporazuma. Veleposlanstvo je imalo ovdje jasno svog adresanta. Nemojte nam ovo dijeliti'', rekao je Bevanda.
Predsjednik Gradskog vijeća Salem Marić, rekao je kako ga je ''malo iznenadio istup Bevande, dobio sam ovaj dopis kao predsjednik Gradskog vijeća Grada Mostara, a ne na kućnu adresu i smatrao sam da trebam ovo podijeliti s vijećnicima. I zato se ova točka nalazi na stolu vijećnika'', rekao je Marić.
Bevanda je dodao da se jasno pozivaju potpisnici sporazuma da riješe pitanja koja su otvorena i zbog toga je zatražio da se stavi na točku broj tri, jer kaže ''ako je prioritet svima, onda treba biri prioritet''.
No Marić je kao predjsednik Vijeća, odbio da se ova točka prebaci na broj tri.
Mimo ustava
Kako smo imali na uvid predložene Izmjene i dopune su identične i prepisane iz političkog sporazuma između SDA i HDZ BiH iz lipnja 2020. godine koji je od tada ostao ''zamrznut'' i koji se već jednom pokušao uvrstiti u dokument što je završilo mučnom sjednicom na kojoj se nije dogodilo ništa.
Naime, Ustavni sud Bosne i Hercegovine je 2010. godine, djelomično usvojio zahtjev Kluba Hrvata u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH te je naloženo Gradskom vijeću Grada Mostara da obavijesti Ustavni sud o koracima koje će poduzeti da uskladi Statut Grada Mostara s Ustavom Bosne i Hercegovine u roku od tri mjeseca nakon objavljivanja u „Službenom glasniku Bosne i Hercegovine“.
Potom je potpisan sporazum HDZ-a BiH i SDA u lipnju 2020., kojeg su čelnici stranaka Dragan Čović i Bakir Izetbegović potpisali pred očima međunarodnih dužnosnika, a strane su se optuživale za nepoštivanje sporazuma i njegovu neprovedbu.
Trenutno je na snazi nametnuti Statut Grada Mostara koji je neustavan i po ovakvom Statutu sljedeći izbori za Grad Mostar ne mogu biti provedeni.