Stranke dobile rok
VIDEO | Analiza izbornih poruka: Što je bolje prošlo?
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Pozitivna kampanja i slogani odnijeli su više uspjeha na lokalnim izborima od uopćenih parola i negativne retorike usmjerene na političke protivnike, zaključuju analitičari tri dana nakon izbora, uočavajući da je primjetno drugačiji odnos građana prema političkim subjektima i njihovim porukama na lokalnim u odnosu na opće izbore.
Neki su se fokusirali na ljude, neki na čast i povjerenje, neki na djela. Drugi nisu odmicali od provjerenih nacionalnih parola. Treći su bili poetski raspoloženi, piše BHRT.
Nisu bili pretjerano maštoviti
Slogani političkih stranaka ni ovoga puta nisu bili pretjerano maštoviti, čast izuzecima.
Savjetnica za medije i političko komuniciranje Marija Milić kaže da su građani bolje reagirali na teme lokalnih zajednica i na pozitivne kampanje. Političkim strankama poslali su poruku da moraju mijenjati način komunikacije.
Pročitajte još
"Čini mi se da ovo što se u Banja Luci dogodilo zapravo prava poruka da je vrijeme da se promijeni ne politika, politički programi su svi sjajni, nego vrijeme da se promijeni način komunikacije prema građanima. Da se stvara neka vrsta povjerenja da kad biramo lokalnu vlast da će se zaista baviti lokalnim temama", smatra Milić.
Da građani različito odlučuju kome dati glas kada je riječ o lokalnim izborima u odnosu na opće, vjeruje i politička analitičarka Ivana Marić.
"Na lokalu ipak znaju tko što radi. Znaju jako dobro koji je načelnik dobar, koji vijećnici su bili, tako da na to ne djeluje toliko politika sa viših nivoa", ističe Marić.
'Plutajući' glasovi
Sugovornica BHRT-a iz Banja Luke smatra da su i na ovim izborima dominantniji bili slogani nacionalnog karaktera.
Utjecalo je to da u fokusu kampanje često budu teme višeg nivoa. Razlog tome su sigurni glasovi velikih stranaka, vjeruje urednik magazina Buka Aleksandar Trifunović.
"Oni su sigurni već i prije nego što su izbori objavljeni u nekih 70-80% glasova koje sigurno dobivaju. Oni se svi bore za onih plutajućih nekih 20-30% glasova. To su oni glasovi koji nas ponekad iznenade pa neka stranka pobijedi koji se preliju. To su glasovi ljudi koji razmišljaju", kaže Trifunović.
Iz SIP-a su priopćili da politički subjekti imaju rok od 15 dana da uklone sve plakate, slogane i druge materijale korištene u izbornoj kampanji, u protivnom će se suočiti s kaznama od 3 do 30 tisuća KM.