Plinske interkonekcije

Bećirović: Jedinstveni državni zakon o plinu najbolji okvir za realizaciju spomenutih

Od samog početka, Bećirovićev Ured je zauzeo stav da je jedinstveni državni zakon o plinu najbolji okvir za realizaciju spomenutih, ali i svih drugih pojedinačnih projekata u oblasti plinskog sektora.
Vijesti / Politika | 08. 05. 2023. u 17:41 Fena

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Ured člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denisa Bećirovića oglasio se povodom projekata plinskih interkonekcija, navodeći kako je jedinstveni državni zakon o plinu najbolji okvir za realizaciju projekata u tom sektoru.

"Projekti plinskih interkonekcija (Nova istočna i Južna interkonekcija) koji su predloženi kao točke dnevnog reda predstojeće sjednice Vijeća ministara BiH, sastavni su dio ustavnih nadležnosti države BiH u oblasti energetike i jedan od važnijih elemenata za energetsku sigurnost i stabilnost opskrbe naše zemlje", Priopćeno je.

Jedinstveni stav

Od samog početka, Bećirovićev Ured je zauzeo stav da je jedinstveni državni zakon o plinu najbolji okvir za realizaciju spomenutih, ali i svih drugih pojedinačnih projekata u oblasti plinskog sektora.

Naime, savjetnik člana Predsjedništva BiH Mirza Kršo smatra kako bi na taj način država Bosna i Hercegovina realizirala svoje ugovorne obveze prema Energetskoj zajednici, te svoje ustavne nadležnosti u pogledu uspostave jedinstvenog tržišta i garantiranja slobodnog kretanje roba, usluga, kapitala i lica, te međuentitetskog transporta i uspostave javnih korporacija predviđenih Aneksom 9.

"Na tom stajalištu, Bećirović je inicirao niz konkretnih koraka kojim bi se ovo pitanje uredilo u najboljem interesu svih građana i razina vlasti u Bosni i Hercegovini. Između ostalog, 7. veljače 2023. godine Bećirović je Predsjedništvu BiH predložio 'Preporuku za izradu i usvajanje Zakona o gasu Bosne i Hercegovine', koja je i usvojena na 3. redovnoj sjednici Predsjedništva BiH od 22. veljače 2023. godine", podsjeća Kršo.

Istovremeno, precizira kako je obrazloženje koje je pratilo spomenuti materijal vrlo detaljno i sveobuhvatno tretira postojeće probleme u oblasti sektora prirodnog plina u Bosni i Hercegovini, "a koji nastaju upravo zbog nepostojanja državnog zakona o plinu BiH i koji se mogu riješiti samo njegovim usvajanjem, a ne bilo kojim pojedinačnim projektom".

Dva zaključka

Kršo, nadalje navodi kako se iz spomenutog jasno izdvajaju dva principijelna zaključka - da je jedinstveni državni zakon o plinu optimalan okvir za ispunjavanje ustavnih i preuzetih ugovornih obaveza BiH, te usklađivanja sa pravnom stečevinom EU, odnosno da državni zakon o gasu treba biti usklađen sa relevantnim ustavnim i preuzetim ugovornim obvezama iz oblasti sektora prirodnog plina, te u skladu sa Trećim energetskim paketom EU i pravnom stečevinom EU, na način kako je navedeno u pratećem obrazloženju (točke od a – r).

Kršo u tom kontekstu podsjeća kako je na 3. redovnoj sjednici usvojen i zaključak Predsjedništva BiH kojim se zadužuje Vijeće ministara BiH da najkasnije u roku od 60 dana od dana usvajanja ovih zaključaka, Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine dostavi na razmatranje i usvajanje Zakon o plinu Bosne i Hercegovine, uvažavajući ustavne i ugovorne obaveze Bosne i Hercegovine, kao i smjernice sadržane u Obrazloženju ove tačke.

"Obzirom da do postavljenog roka, a niti do danas, Vijeće ministara nije dostavilo nacrt zakona o gasu BiH, niti je odgovorilo na urgenciju Ureda Bećirovića, od 5. svibnja 2023., evidentno je da Vijeće ministara nije ispunilo svoje obveze po ovom pitanju", ističe Kršo u izjavi u vezi s tretiranom problematikom.

Kopirati
Drag cursor here to close