O presudi
Bešlić: Nemate pojma, ja sam im krivac za sve
Tekst članka se nastavlja ispod banera
''Ja imam želju više nego itko u Mostaru da danas, ne sutra, budu izbori u Mostaru. Zašto, jer nemate pojma kakva je situacija. Ja sam im krivac za sve. Pričamo o javnim poduzećima o kojima ja ne upravljam, a nitko ne proziva javna poduzeća, nego gradonačelnika. Sve se u Mostaru govori paušalno, neargumentirano i bez slova zakona'', rekao je za televiziju N1 mostarski gradonačelnik Ljubo Bešlić govoreći o presudi na osnovu tužbe Irme Baralija protiv BiH.
Lavina tužbi
''Želim pozdraviti presudu, ona je nešto ohrabrujuće da se konačno izmijeni Izborni zakon. Ovo je prva presuda koja kaže da je određen rok i praktično pod moranje je da naša Parlamentarna skupština radi i riješi pitanje u Mostaru. Siguran sam da će nakon ovoga uslijediti i druge tužbe Sudu u Strasbourgu zbog neimplementiranja'', rekao je Bešlić.
Dodao je kako je ovo ''presuda koja tjera sve, ona je suport i za ove presude koje se nisu do sada provele''.
''Ova presuda će izazvati lavinu tužbi protiv BiH za neprovođenje presuda. Ona otvara put. Sad će to biti modalitet za sve druge'', dodao je.
Krive stranke
Za dugogodišnje neodržavanje izbora Bešlić je kazao kako su krive stranke koje su participirale u Gradskom vijeću Mostara.
''Političke stranke koje su participirale u radu da nađu rješenja kako da se riješi pitanje presude Ustavnog suda kada je u pitanju grad Mostar su došle do dva moguća rješenja. Onda je SDA došla s tim da treba i Statut. Njega kao što znate ne donosi Izborni zakon nego novo Gradsko vijeće, ja mogu potpisati što god hoćete, ali nemam odgovornost jer ne znam hoću li biti dio većine Gradskog vijeća koji je potreban da se izmijeni Statut. To je bio izlaz da se ne potpiše taj dogovor koji je napravljen'', rekao je.
Dodao je kako su tijekom 12 godina neodržavanja izbora građani su izgubili mnogo, ali i dobili.
''Mislim da su građani izgubili puno u jednom dijelu koji se zove nefunkcionalnost. Gradsko vijeće ne može nitko zamijeniti. Za mnoge stvari Gradsko vijeće samo odlučuje, mislim da je to veliki gubitak. Ima i puno dobrih stvari koje su se dogodile zato što je Gradsko vijeće u prethodnom sazivu donijelo puno odluka za budućnost grada. Donijeli smo 23 regulacijska plana grada Mostara što znači nije bilo zastoja'', rekao je Bešlić.
Nesporazumi u HDZ-u
Govorio je i o tome kako nije imao mogućnost davanja ostavke na mjesto gradonačelnika što je želio te o mogućem raskolu između gradskog odbora HDZ-a u Mostaru i županijske skupštine HNŽ zbog imenovanja čelnog čovjeka iz Stoca s kojim se Gradski odbor ne slaže.
''Ne bih rekao da ne podržava, to je pregruba riječ, da ima nekih nesporazuma to stoji. Ja nisam više član županijskog odbora, ne sudjelujem u tom radu. Na moj zahtjev više nisam u tu zbog zdravstvenih razloga, ne želim više pritisaka i stresova. Kao gradonačelnik imam toliko pritisaka u gradu Mostaru, još sam bio predsjednik županijskog odbora, to je bio cijeli dan pod stresom. Ali, tijekom mog mandata konsenzusom smo donosili sve odluke, nije bilo razloga ni za ljutnju, ni za neprovođenje nekih stvari'', objasnio je Bešlić.
Zapušteni grad
Govoreći o problemu zapuštenosti Mostara, Bešlić je kazao kako u komunalnim poduzećima u Mostaru radi ukupno 250 ljudi, od kojih je svega 30-ak na ulici.
''Kada je u pitanju čistoća i održavanje zelenila ima nedovoljan broj. Za čistoću u parkovima imate 12 ljudi, u Komosu 15, a komunalno ne čiste ulice i ima 30-ak zaposlenih'', kazao je Bešlić.
''Jedan od razloga je upravljanje javnih poduzeća koje je uloga Gradskog vijeća oduzeta od strane gradonačelnika. Svugdje u BiH izvršna vlast i taj dio nadzire, naša javna poduzeća dugi niz godina nisu imali ni skupštinu. Morate znati i da građani velikim dijelom ne plaćaju. Imamo situaciju oko koje se čitava fama stvorila, a najveća prljavština je došla nakon blokade deponije Uborak. Mene jeste sramota što nije bolje stanje, ali ne možete reći da je puno gore stanje nego u ostalim gradovima BiH'', rekao je za N1 je Bešlić.