Radmanović
'Bošnjački političari nisu za kompromis'
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Zamjenik predsjedavajućeg Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Nebojša Radmanović tvrdi da kod bošnjačkih političara ne postoji snaga za kompromis i dogovor u BiH, što je uzrok za blokade u formiranju vlasti.
Radmanović smatra da su predstavnici Republike Srpske u institucijama BiH uvijek imali jasan stav na osnovu koga se mogao postići dogovor, ali da je problem u Federaciji BiH.
Bošnjački korpus isključiv
"Bošnjački politički korpus je isključiv, što je bilo vidljivo i kada se pričalo o izmjenama Ustava i Izbornog zakona BiH. Međutim, nisu samo oni isključivi jer i u regiji postoje isključivosti radi čega se nitko nije mogao kretati naprijed, a primjer jeste rješavanje pitanja granica", rekao je sinoć Radmanović i naveo da, usprkos svemu, može biti brzo formirana vlast na razini BiH.
On je istaknuo da postoje uvjeti za izbor predsjedavajućeg Vijeća ministara i da je ovo pitanje moralo biti prvo riješeno.
"Za BiH je šteta što ovo nije urađeno i zbog imidža u Europi. Da smo ovo završili drugačije bi nas gledali u EU i sa drugim stavovima bi članovi Predsjedništva BiH, krajem ovog mjeseca, išli u Bruxelles, ali, nažalost, Sarajevo nije bilo spremno", dodao je Radmanović, koji je i dužnosnik SNSD-a.
On je naglasio da, usprkos svemu, predstavnici političkih stranaka razgovaraju o rješavanju problema i da je većina na razini BiH manifestirana prilikom izbora Kolegija Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH.
Radmanović je podsjetio da je u Republici Srpskoj, nakon izbora, brzo konstituirana vlast i naveo da Vijeće ministara ne može dugo raditi u tehničkom mandatu.
"Cilj predstavnika Republike Srpske bio je da i na razini BiH bude brzo formirana vlast i zato smo prihvatili da, u skladu sa zakonom, bude konstituiran Zastupnički dom parlamenta BiH. Međutim, kada smo vidjeli da postoje određene snage u Sarajevu kojima nije stalo da poštivanja zakona, onda smo rekli da ni u Zastupničkom domu nećemo raditi dok Predsjedništvo BiH ne kaže tko će biti predsjedavajući Vijeća ministara", naveo je Radmanović.
On je podsjetio da je SNSD za tu funkciju predložio Zorana Tegeltiju.
Radmanović je napomenuo da ni sadašnji Dom naroda parlamenta BiH ne može raditi i da mora biti konstituiran novi saziv, što zavisi od četiri županije u FBiH koja nisu postupila u skladu sa uputstvom Središnjeg izbornog povjerenstva BiH.
Ključ za dalje
"Ovo je ključ da se ide dalje. Republika Srpska je svoj dio posla uradila, ako ostali to urade u narednih 10 dana bit će stvoreni uvjeti da sve bude završeno i da institucije funkcioniraju", rekao je Radmanović.
Govoreći o dosadašnjem angažmanu Milorada Dodika u Predsjedništvu BiH, Radmanović je ocijenio da je Dodik ušao hrabro, s ciljem da bude nositelj aktivnosti, što nije prihvaćeno od druga dva člana ove institucije Šefik DŽaferović i Željko Komšić.
"Nažalost, oni ovo nisu razumjeli. Takvu volju nekoga tko iz Republike Srpske uđe u institucije BiH treba iskoristiti, ali oni to nisu uradili, čak su pokušali svaku njegovu rečenicu da problematiziraju, što dugoročno nije dobro", ocijenio je Radmanović.
On smatra da Komšić konstanto funkcionira kao opozicioni političar i ima koncepciju BiH koja je antidejtonska.
"Njegove izjave su antidejtonske jer govori da će nekoga preglasati. U BiH se mora postići kompromis jer, u suprotnom, ove zemlje neće biti. Njemu se očito sviđa da ne bude u vladajućoj većini i onda može ovako da se ponaša", rekao je Radmanović.
Govoreći o Akcijskom planu za članstvo u NATO-u /MAP/, Radmanović je ponovio da je priča o MAP počela 2005. godine kada su vlast bili SDS i PDP i kada je Narodna skupština Republike Srpske usvojila deklaraciju u kojoj se navodi da se ide prema NATO-u.
"Član Predsjedništva BiH se u skladu sa ovim ponašao do prošle godine, odnosno dok Narodna skupština Republike Srpske nije usvojila Rezoluciju o vojnoj neutralnosti", kaže Radmanović, prenosi Srna.