Politička križaljka
Bradara: Mi smo svoje ispoštovali, hoće li SDA znat ćemo u utorak
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Na sastanku kolegija oba doma Federalnog parlamenta dužnosnici HDZ i SDA međuostalim su dogovorili kako će HDZ-ovi zastupnici i izaslinici podržati Proračun FBiH za 2018., dok će u zamjenu SDA-ovi zastupnici uskratiti potporu SDP-ovu i DF-ovu prijedlogu zakona o Izbornim jedinicama i rasporedu mandata u Federalnom parlamentu, doznaje Hrvatski Medijski Servis.
Prvi dio dogovora već je ispoštovan budući je i glasovima HDZ-ovih zastupnika u Zastupničkom domu u srijedu, a u Domu naroda u petak izglasan Proračun Federacije BiH za 2018.
''Mi smo svoje obećanje ispunili. Hoće li SDA, vidjet ćemo. Test će biti u utorak, kada bi se taj SDP-ov i DF-ov neustavni prijedlog zakona trebao naći na dnevnom redu Zastupničkog doma Federalnog parlamenta'', izjavila je u emisiji “Zrcalo tjedna” Naše tv predsjedateljica Doma naroda Parlamenta fBiH Lidija Bradara.
Sudeći po izjava zastupnika SDA u Federalnom parlamentu čini se da hoće. Naime, Jasenko Tufekčić (SDA) dopredsjedatelj Doma naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hecegovine kazao je za N1 televiziju kako izborno zakonodavstvo nije u nadležnosti entiteta, pa tako ni Federacije BiH, već države BiH.
''Da su htijeli SDP i DF su mogli ponuditi riješenje za izmjene Izbornog zakona u Parlamentu BiH, ali to nisu učinil, već ga guraju u Federalni parlament koji za to nije nadležan. Žele izazavati sukob SDA s HDZ-om kako bi u izbornoj godini oni izvukli korist za sebe''. kazao je Tufekčić.
Zastupnici SDP-a i DF-a sazvali su izvanredno zasjedanje Zastupničkog doma Federalnog parlamenta za utorak, 23. siječnja, čime je po prvi put u povjesti najvišeg zakonodavnog tijela u FBiH iskorištena zastupnička mogućnost da zastupnici sazivaju sjednicu.
Na predloženom dnevnom redu jedna je točka – prijedlog njihovog zakona o izbornim jedinicama i broju mandata Parlamenta FBiH.
Predsjedatelj Zastupničkog doma Edin Mušić (SDA) za Vijesti.ba pojasnio je da je ova mogućnost propisana u jednom članu Poslovnika, ali da detalji u vezi s tom sjednicom, poput toga kako će izgledati njeno vođenje, nisu precizno definirani. Stoga, kako ističe, potrebno je do 23. siječnja razjasniti tehničke detalje.
Osvrćući se na sam čin sazivanja sjednice, Mušić (SDA) kaže da su zastupnici SDP-a i DF-a napravili agresivan pristup.
“Moja procjena je da su htjeli generirati dodatnu krizu u FBiH, kako bi se čak ušlo u neproračunsko stanje, odnosno u odluku o privremenom financiranju, te potpunu političku destabilizaciju FBiH”, zaključio je Mušić.
Predsjednik Kluba Hrvata u Domu naroda Federalnog parlamenta Tomislav Martinović nazvao je, pak, protuustavnim činom prijedlog Zakona o izbornim jedinicima i rasporedu mandata u Parlamentu FBiH kojeg su u parlamentarnu proceduru uputili SDP i DF.
''Više je nego jasno i ustavno i pravno i politički da je upućivanje jednog takvog zakona u Federalni parlament protuustavan čin. Ako će entiteti donositi takve zakone onda čemu služi Izborni zakon Bosne i Hercegovine?'', upitao se Martinović komentirajući za HMS inicijativu SDP-a i DF-a.
Podsjetimo, SDP-ov i DF-ov prijedlog Zakona o izbornim jedinicama i rasporedu mandata u Parlamentu F BiH predviđa da se iz svake županije bira najmanje jedan izaslanik iz svakog konstitutivnog naroda i ostalih ako takav postoji u županijskoj skupštini, što je odredba Izbornog zakona BiH koju je kako protuustavnu poništio Ustavni sud BiH, a da se Klub Srba, ukoliko nema dovoljno srpskih zastupnika u županijskim skupštinama popunjava sa stranačkih lista na kojima su srpski zastupnici imali najveći broj glasova.
Uz to SDP i DF tako su iskreirali raspored mandata da bi zastupnika koje bi birali hrvatski birači u Zastupničkom domu bilo manje nego sada, a bošnjačkih više, upozoravaju pravni stručnjaci.