Vlada popustila
Branitelji pred Vladom u Mostaru dočekali zakon u svoju korist
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Demobilizirani branitelji i borci okupili su se pred zgradom Vlade FBiH u Mostaru, s obzirom na to da je na dnevnom redu njene sjednice bio Nacrt zakona o pravima demobiliziranih branitelja i članova njihovih obitelji.
Inače, Vlada FBiH danas je, na današnjoj sjednici u Mostaru, utvrdila Prijedlog zakona o pravima demobiliziranih branitelja i članova njihovih obitelji i uputila ga u parlamentarnu procedure po hitnom postupku.
Vlada je nakon sjednice priopćila kako je Zastupnički dom Parlamenta Federacije BiH zaključkom od 28.5.2018. godine s tematske sjednice održane 23.5.2018. godine, zadužio Federalno ministarstvo za pitanja boraca i invalida obrambeno-oslobodilačkog rata i Vladu Federacije BiH da dostavi Prijedlog zakona o pravima demobiliziranih branitelja i članova njihovih obitelji u hitnu parlamentarnu procedure.
Pri njegovom utvrđivanju, istaknuto je da postoji neodložna potreba za hitnim sustavnim rješavanjem prava demobiliziranih branitelja i članova njihovih obitelji.
''Ovim zakonom uređuju se prava, uvjeti i postupak za ostvarivanje prava demobiliziranih branitelja i članova njihovih obitelji. Demobiliziranim braniteljem, prema ovom zakonu, smatra se pripadnik Armije Republike Bosne i Hercegovine, Hrvatskog vijeća obrane i policije nadležnog organa unutarnjih poslova, koji je sudjelovao u pripremama za obranu i u odbrani Bosne i Hercegovine od 18.9.1991. do 23.12.1995. godine. Demobiliziranim braniteljem dobrovoljcem smatra se i osoba koja je, kao maloljetna, dobrovoljno stupila u Oružane snage u ovom periodu'', navela je Vlada Federacije BiH.
Pod uvjetima utvrđenim ovim zakonom oni mogu ostvariti 15 određenih prava, a između ostalih i pravo na borački dodatak. Demobilizirani branitelji i članovi njihovih obitelji mogu ostvariti pravo na zdravstvenu zaštitu; liječenje u inozemstvu, banjsko i klimatsko liječenje, jednokratnu novčanu pomoć za liječenje, prednost u korištenju usluga zdravstvenih ustanova; liječenje u drugoj županiji; osiguranje povoljnijih uvjeta za zapošljavanje i prioritet pri zapošljavanju; pomoć u slučaju smrti; borački dodatak; prijevremeno povoljnije umirovljenje; duži godišnji odmor po osnovu učešća u Oružanim snagama; stambeno zbrinjavanje; subvenciju plaćanja naknade za pogodnost; subvenciju obaveze plaćanja naknade za dodijeljeno gradsko građevinsko zemljište i naknade za uređenje građevinskog zemljišta; dodjelu sredstava za održivi povratak; besplatni priključak na infrastrukturne mreže (voda, električna energija, gas); prednost pri smještaju u penzionerske domove i gerontološke centre, osiguranje povoljnijih uvjeta školovanja i pravo na izdavanje identifikacijske kartice demobiliziranog branitelja.
''Ovim zakonom propisana je i javna objava Jedinstvenog registra i korisnika prava iz oblasti branilačko-invalidske zaštite na web stranici Federalnog ministarstva za pitanja boraca i invalida obrambeno-oslobodilačkog rata. Za provođenje potrebna su financijska sredstva u iznosu od 14.000.000 KM, s tim da se ona osiguravaju u skladu s potpisanim Sporazumom Vlade Federacije BiH, predstavnika boračkih saveza, organizacija, udruženja o dostignutoj razini sredstava u Proračunu Federacije BiH, na poziciji ovog ministarstva za svaku godinu'', navela je Vlada.
''Prava koja su predviđena za financiranje na županijskoj razini bit će definirana županijskim propisima. U većem broju županija su obuhvaćena Zakonima o dopunskim pravima i sredstva za njihovu realizaciju se redovno planiraju županijskim proračunima. Na općinskoj razini su predviđena subvencioniranja prava demobiliziranih branitelja predviđena ovim Zakonom. I ova prava su uglavnom obuhvaćena županijskim zakonima o dopunskim pravima. Ovim zakonom nastoji se osigurati financiranje ovih prava na svim županijama s ciljem ujednačavanja prava demobiliziranih branitelja i članova njihovih obitelji Predloženo je da Zakon bude primjenjivan od 1.1.2019. godine'', priopćila je Vlada Federacije.