"O odgovornosti"

Cikotić: Skup "Sloboda" je prilika da se stvari prikažu onakvim kakve jesu

Skup "Sloboda" u Banja Luci je za Cikotića prilika da se stvari prikažu onakve kakve jesu, naročito međunarodnoj zajednici u vidu konteksta odgovornosti sadašnjosti i prošlosti u smislu odgovornosti mnoge nestabilnosti i probleme koji se javljaju.
Vijesti / Politika | 21. 04. 2022. u 11:25 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Ministar sigurnosti Bosne i Hercegovine Selmo Cikotić gostujući u programu N1 govorio je o skupu koji je održan u Banja Luci "Sloboda", stanju s migrantskom krizom i sigurnosnom situacijom u BiH.

Skup "Sloboda" u Banja Luci je za Cikotića prilika da se stvari prikažu onakve kakve jesu, naročito međunarodnoj zajednici u vidu konteksta odgovornosti sadašnjosti i prošlosti u smislu odgovornosti mnoge nestabilnosti i probleme koji se javljaju na ovom prostoru.

Cikotić je nedavno boravio u Bihaću nakon što je došlo do međusobnog sukoba migranata u kojem je jedan preminuo. Nakon susreta s dužnosnicima grada i Unsko-sanskog kantona, Cikotić je dobio informacije da je riječ o sukobu grupe migranata iz Afganistana i Pakistana koji je postojao i ranije, koji je nedavno eskalirao i na kraju doveo do obračuna u kojem je korišteno vatreno oružje.

"Mislim da su naše sigurnosne agencije, odnosno MUP USK u suradnji s našim agencijama pokazali jedan visok nivo efikasnosti. Osumnjičeni za to ubojstvo su već gospodarski i vrši se dalja istraga. Nažalost, mnogi migranti koji dođu na naše prostore sa sobom ponesu probleme iz zemalja, odnosno regije iz kojeg dolaze ali se i tijekom boravka na našem prostoru javljaju određeni konflikti između njih što traži da naše službe intenzivno rade s ciljem njihovom praćenja", kazao je Cikotić.

Što se tiče prihvatnih centara, Cikotić je naveo da se zatvara centar Miral u Velikoj Kladuši te od ukupno šest ostat će samo dva prihvatna centra i da je s jučerašnjim danom u BiH bilo 1914 migranta.

Potrebno je ovlasti visokog predstavnika prebaciti domaćim dužnosnicima, od Predsjedništva, Parlamentarne skupštine BiH do Ustavnog suda BiH, no prema njegovim riječima, destabilizirajući faktori pojačavaju aktivnosti i prisustvo visokog predstavnika i međunarodne zajednice.

"Ali s ovakvim politikama koje još jednom personaliziraju predsjednici SNSD i HDZ-a oni pojačavaju potrebu i ulogu, potrebu prisustva i značaj uloge visokog predstavnika i međunarodne zajednice", ističe Cikotić.

"Bilo bi jako opasno narušiti automatizma u održavanju izbora te je u interesu svih pa i mira i stabilnosti da se izbori održe", rekao je Cikotić nakon što su su Vjekoslav Bevanda iz HDZ BiH i Zoran Tegeltija, predsjedavajući Vijeća ministara BiH odbili njegov prijedlog da se na dnevni red uvrsti zahtjev Središnjeg izbornog povjerenstva BiH odnosno prijedlog odluke kojom se traži da osiguraju sredstva za organizaciju ovogodišnjih općih izbora.

Kopirati
Drag cursor here to close