Ugrožavanje izbora

Čović ne prihvaća Schmidtovo polovično rješenje

''Integritet izbornog procesa, odnosno izmjene Izbornog zakona bez izmjene načina biranja člana Predsjedništva je apsolutno neprihvatljivo'', rekao je Čović.
Vijesti / Politika | 20. 12. 2023. u 12:10 R.I. | Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

''Protiv toga sam da visoki predstavnik nameće bilo kakva rješenja. Ako imamo vlast, za koju kažemo da funkcionira - zašto bi umjesto nas bilo tko donosio zakone i zakonska rješenja. Na nama je taj posao'', rekao je čelnik HDZ-a BiH i HNS-a Dragan Čović komentirajući rok od najviše tri tjedna kojeg je visoki predstavnik Christian Schmidt dao vlastima da izmijene odredbe izbornog zakona koje se tiču izbornog procesa.

Da se ne raziđemo...

Čović je podsjetio kako je bh vlastima u ispunjenju uvjeta za pregovore s EU, iz 14 uvjeta, Izborni zakon u cjelini.

''Mi potičemo kolege da sjednemo i da se ne raziđemo dok ta sva pitanja ne dođu na dnevni red, pa i ta kredibilnost izbornog procesa, integritet izbornog procesa o kome se najviše govorilo. Jedno od mojih pitanje je, ima li viših ugrožavanja integriteta procesa ako vam se netko lažno predstavlja u institucijama i s vrha institucija, govorimo o članu Predsjedništva. Netko kaže da je hrvatski član Predsjedništva a nije dobio ni 1 posto glasova Hrvata. Kakav je to integritet izbornog procesa?'', upitao je Čović.

Podsjetimo, Schmidt je u utorak u Sarajevu izjavio kako se ne može dopustiti da BiH u 2024. kada u listopadu trebaju biti provedeni lokalni izbori uđe s manjkavim rješenjima koja su do sada omogućila brojne manipulacije i krađu glasova.

''Apeliram na sve da se učvrsti integritet izbornog procesa. Volio bih da domaća tijela vlasti riješe te probleme i to se mora dogoditi sada, a ako to ne bude slučaj u iduća dva-tri tjedna svi znaju da postoji osoba koja ima ovlasti donijeti takvu odluku'', rekao je Schmidt.

Svako malo...

Dodao je kako u ovoj fazi traži tehničke izmjene izbornog zakona, odnosno da na dnevnom redu zasad nisu izmjene koje zahtijevaju široke političke suglasnosti, posebno one vezane za način izbora članova Predsjedništva BiH.

No, Čović kaže kako izmjene trebaju biti potpune.

''Integritet izbornog procesa, odnosno izmjene Izbornog zakona bez izmjene načina biranja člana Predsjedništva je apsolutno neprihvatljivo. Treba nam cjelina, ne možemo svako malo nešto mijenjati i dopunjavati. To se prije svega odnosi na načine izmjene članova izbora Predsjedništva BiH'', rekao je Čović.

Vremena ima

Čović je rekao kako vremena za izmjene Izbornog zakona ima.

''Mi smo zadnji put pred same izbore mijenjali Izborni zakon. Nepristojno bi bilo to raditi, ali smo već to radili. Mi smo lani u Sarajevu i Neumu razgovarali u trećem, četvrtom, petom mjesecu, a izbori su bili u desetom mjesecu. Onda visoki predstavnik na dan izbora nametne izmjene. Mi smo izvan svjetskih demokratskih standarda, tako da vremena ima. Opći izbori su tek za tri godine, ne ugrožavamo bilo kakav proces'', rekao je Čović nakon sjednice Glavnog vijeća HNS-a koja se u srijedu održala u Mostaru.

Krađe i preseljenja u Mostaru

"Znate koliko smo to puta govorili kada su u Mostaru bili izbori. Gdje su se svi sakrili iza 5 sati na zadnjim lokalnim izborima u Mostaru od onih koji su nadzirali proces da bi nekomu osigurali nešto i onda šutimo oko toga? Pa nam se preseli 100 ili 200 ljudi iz jednog područja u drugo područje Mostara i to je normalno?

Pa mi zatražimo kada se Središnje izborno povjerenstvo imenuje da je bez zakona imenovan da o tome se treba očitovati Sud pa se pola godine ne očituje, a onda se tobože očituje. Je li to bio kriminal? Jašta je već bio kriminal. Ali, evo neka to rade institucije BiH da ja ne dolijevam bilo što na vatru. Neovisno, pravosuđe je preduvjet funkcioniranja jedne pravne države. Naravno i dobri zakoni, neka ostane na tome'', rekao je Čović.

Kopirati
Drag cursor here to close