O strateškim pitanjima
Čović optimističan iako im ''izmiču stolice'', ne odustaje od nove firme za plin
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Danas je u Mostaru održana 13. sjednica Predsjedništva Hrvatskog narodnog sabora Bosne i Hercegovine, na kojoj su članovi Predsjedništva raspravljali o strateškim pitanjima za hrvatski narod u Bosni i Hercegovini.
Predsjedništvo je, uz raspravu o aktualnim temama, razgovaralo i o nedavno održanoj raspravi pred Velikim vijećem Europskog suda za ljudska prava u predmetu Kovačević. Istaknuta je važnost dosadašnjih aktivnosti vezanih uz reforme zakona kojima se osigurava jednakopravnost i zaštita temeljnih prava hrvatskoga naroda.
Čović je rekao kako su na obje sjednice analizirane stvari koji se urađene, ono što trebaju uraditi, ali i aktualna situacija u BiH. Čović je optimističan, ali ističe i kako ih čeka jako mnogo posla u vezi puta BiH ka EU, ali i učvršćivanju partnerstava na razini entiteta i BiH već u siječnju.
''Vjerujem da smo u narednih 10 dana u obiteljskom miru, a već početkom prvog mjeseca morat ćemo vidno angažirati i oko tema kao što su europski put i učvršćivanju naših partnerstava na razini entiteta i BiH kako bi funkcionirali, obzirom da nismo usvojili proračune ni ovaj put”, rekao je Čović.
Istaknuo je kako je bio siguran da će Zakon o graničnoj kontroli i Zakon o zaštiti osobnih podataka biti usvojen u svim tijelima u 10. ili 12. mjesecu, ali se nije dogodilo. Zakoni su usvojeni samo u Vijeću ministara. No, Čović optimistično i dalje vjeruje da je to moguće do kraja ove 2024. godine, iako im ''izmiču stolice''.
“Postoji vjerovatnoća još da sjednica Predstavničkog doma PSBiH bude 31. prosinca. Ako je Predstavnički dom zakaže, imat će jei Dom naroda i pustiti ova dva zakona. Ako se to ne dogodi tada, onda će to biti tek sredinom prvom mjesec s obzirom na blagdane i praznike. Nažalost, nismo uspjeli ono što smo trebali, a mogli smo. Želja je bila da dok su Mađari predsjedavajući EU to završimo – Plan rasta i druge aktivnosti, one kadrovske. Ostala su druga dva zakona koja su došla vrlo blizu – Zakon o sudovima i Zakon o VSTV što se tiče našeg resornog ministra oba zakona su došla do dijela da idu u proceduru. Ostali su detalji o sjedištu suda, a oko VSTV mislim da smo se usuglasili što se tiče našeg prijedloga i trebamo s partnerima vidjeti. Ta dva zakona trebaju doći u prvom mjesecu na Vijeću ministara pa bi išla parlamentarna procedura. Planirali smo s ovim parlaleno i budžet. Trebali smo organizirati hitne sjednice, ali kako ovo nije prošlo nismo zakazivali”, rekao je Čović.
Naveo je kako su razgovorali više puta s posebnim predstavnikom EU za BiH i da mu je jasno da šta čine, ali da uvijek postoji neka sitnica koja daje argument drugoj ili trećoj strani dase to ne radi.
''Dogodilo nam se opet, uvijek se neko potrudi kada mi krenemo da nam izmaknu stolicu, figurativno. Ne vidim nijedan razlog da mi ne budemo u poziciji da u trećem mjesecu dobijemo pozitivne izvještaje i otvorimo proces'', rekao je Čović.
Odgovarajući na pitanje o sagi zvana Južna interkonekcija, Čović kaže kako uvijek treba tražiti kompromis.
''Obavio sam jako puno razgovora sa svim nužnim akterima u posljednjih sedam dana i nažalost dogodilo se to što se dogodilo. Mislim da je to bio neprmijeren način demokracije i za BiH i svi koji su me zvali od akreditiranih predstavnika u BiH iz EU su istog ili sličnog razmišljanja. Tražimo dalja rješenja. Mi smo u Vladi FBiH usuglasili zakon, Nikšić i ja s timovima, a da bi na vladi sutradan bilo rečeno da se to ne može provesti. Onda su rekli da će nas morati preglasati. Nećemo žaliti za tim, neki kalkuliraju da ćemo nešto blokirati – ni slučajno, nismo politički naivni do te mjere. Nastavit ćemo sve u okviru Ustava i zakona. Želimo da se ispoštuje ono što mislimo da je tehnički, financijski, politički i energetski standard kojeg treba uvažavati, nikakav hir pojedinca. Jasno mi je da su bošnjački partneri spoznali svoju šansu i svi su ko jedan da se sve u FBiH centralizira, neće moći tako. Vidjeli ste inicijativu da se centralizira EPHB, HT Eronet i Pošte. Dobro je da se i to pojavilo da javnost vidi šta je nečija nakana bila'', rekao je Čović i ponovio stav kako očekuje da će se napraviti nova firma koja će biti u vlasništvu Vlade FBiH sa sjedištem u Mostaru.
Također, predsjedništvo je upoznato s aktivnostima koje su predstavnici HNS-a u prethodnom razdoblju poduzeli na različitim razinama vlasti vezano za Južnu Plinsku Interkonekciju.
Sukladno, Predsjedništvo je dalo bezrezervnu podršku prethodnim i predstojećim aktivnostima u zaštiti interesa i prava hrvatskoga naroda, osobito po pitanju Južne Plinske Interkonekcije, koja je prepoznata kao strateški i dugoročni interes hrvatskoga naroda i europske BiH.
Također, na današnjoj sjednici je donesena odluka kako će se redoviti Sabor Hrvatskog narodnog sabora BiH održati 8. veljače 2025. godine, potvrđujući iznova važnost zajedničkog djelovanja stranaka s hrvatskim predznakom u svim važnim pitanjima.
Na koncu, Predsjedništvo HNS-a još jednom je naglasilo važnost očuvanja jednakopravnog položaja Hrvata u Bosni i Hercegovini te nastavka suradnje s domaćim i međunarodnim partnerima kako bi se osigurao napredak reformskih procesa i europski put BiH.