"Mrzitelj Srba"
Cvijanović: Izetbegović je ekstremist s kojim nema suživota
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Predsjednica Republike Srpske Željka Cvijanović u intervjuu za srbijanski Kurir govorila o vođi SDA Bakiru Izetbegoviću kojeg je nazvala "dokazanim mrziteljem Srba, Republike Srpske i Srbije".
Kazala je i kako je "mentalna i politička platforma vođe SDA o pravljenju muslimanske države, kamuflirane konceptom neke građanske BiH, jača čak i od potrebe da makar odglumi toleranciju".
Govorila je i o ustoličenju mitropolita crnogorsko-primorskog Јoanikija na Cetinju, ali i o Srebrenici, prenosi "Avaz".
Cvijanović je istaknula da je poziv za saslušanje i 29 prijava (zbog negiranja genocida u Srebrenici, uključujući i Milorada Dodika) govore o tome "čemu služi Inzkovo nametanje zakona".
Podrška Dodiku
l Milorad Dodik, član predsjedništa Bosne i Hercegovine, jedna je od 29 osoba koje će dobiti poziv za saslušanje zbog negiranja genocida u Srebrenici, ali je on poručio da se neće odazvati.
"Taj poziv za saslušanje i 29 prijava upravo i govore o tome čemu služi Inczkovo nametanje zakona. Uradio je to kao bošnjački lobist, zloupotrebljavajući poziciju visokog predstavnika i ignorirajući što će to izazvati negativne posljedice i dodatne razdore u BiH. Zašto bi nas onda čudila reakcija predsjednika Dodika? Mi godinama ukazujemo na to da Daytonski sporazum i Ustav BiH visokim predstavnicima nisu dali pravo ili mandat da donose i mijenjaju zakone, a oni su to radili. Odluka je antidaytonska i zato je rečeno da ona u RS neće proizvoditi pravne posljedice", kazala je Cvijanović.
Pročitajte još
Dodala je da je od formiranja Vijeća naroda, "bošnjački izaslanici zbog raznih odluka potežu pitanje vitalnog nacionalnog interesa".
"Budući da se u praksi ponašaju kao produžena ruka političkog Sarajeva, onda nije teško zaključiti da će i dalje zloupotrebljavati ovaj mehanizam zaštite", kazala je predsjednica RS.
Ona je rekla da je bivši visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko nametnuo izmjene Krivičnog zakona "da bi se zabetonirala misao, mišljenje i riječ, pa čak i ona koja dolazi iz znanstvenog miljea".
Izetbegović koči suživot
"Žalim za svakom žrtvom i stradalim bez obzira na to kojem narodu pripadaju. Podržavam i stav da svi počinitelji zločina trebaju biti privedeni pravdi, i opet bez obzira na to koje su nacionalnosti. Ono što ne podržavam jeste zloupotreba bilo čijih žrtava u političke svrhe. I konačno, treba reći da u Republici Srpskoj vlada opći stav da Inzkov zakon ne služi nikakvom pomirenju ili izgradnji suživota, već da isključivo daje alate za politički obračun kroz pravosudni sustav s onima koji neće odustati od Republike Srpske i utopiti je u unitarnu BiH", rekla je Cvijanović.
Istaknula je, između ostalog, da nema sumnje da ne postoji išta prirodnije od bliskosti i čvrste suradnje Srbije i RS.
Na pitanje o ustoličenju mitropolita Joanikija u Cetinju, Cvijanović je odgovorila:
"Drago mi je što nije osujećen jedan tako svečan i veličanstven vejrski čin kakav je ustoličenje mitropolita i što je, na kraju, obesmišljena politika mržnje i kaosa. Nažalost, bilo je mnogo kontaminiranih izjava, ne samo u Crnoj Gori već i u političkom Sarajevu.
Tako je i Bakir Izetbgović, inače dokazani mrzitelj Srba, Republike Srpske i Srbije, iznio najstrašnije uvrede na račun SPC, ponovo pokazujući da je ekstremist s kojim se teško može graditi suživot. Očito da je njegova mentalna i politička platforma pravljenja muslimanske države, kamuflirane konceptom neke građanske BiH, jača čak i od potrebe da makar odglumi toleranciju. Želim napredak i mir svim državama naše regije, ali znam da, nažalost, nismo daleko odmakli u izgradnji međusobnih odnosa", kazala je Cvijanović.