Sigurnosna situacija stabilna

Cvijanović: Svi problemi u BiH su političke, a ne sigurnosne prirode

Dužnosnici RS-a uvijek će se suprotstaviti i koristiti sva politička i pravna sredstva da zaštite ustavnu poziciju Republike Srpske, navela je Željka Cvijanović
Vijesti / Politika | 30. 07. 2023. u 13:59 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Članica Predsjedništva BiH Željka Cvijanović izjavila je da su svi problemi u BiH isključivo političke, a ne sigurnosne prirode i da je besmisleno pozivati na raspoređivanje dodatnih međunarodnih snaga u BiH.

Cvijanović je ukazala da o tome svjedoče i poruke svih relevantnih aktera poput Eufora i NATO, koji sigurnosnu situaciju u BiH ocjenjuju kao stabilnu, piše Srpska.info.

Besmisleni zahtevi NATO-a

''Zahtjevi da NATO rasporedi svoje snage su besmisleni zahtjevi ispraznih političara koji pričom o navodnoj ugroženoj sigurnosnoj situaciji nastoje da privuku pažnju međunarodnog faktora'', rekla je Cvijanović.

Ona je ocijenila da su to tendenciozni pozivi, najčešće iz Sarajeva s namjerom da Republiku Srpsku prikažu kao remetilački faktor.

''Oni to uporno rade, a sarajevski ormari im puni skeleta. To predstavlja i njihov svojevrsni bijeg od unutrašnjeg dijaloga, koji za razliku od dodatnih stranih trupa, jedini može da doprinese rješavanju otvorenih političkih pitanja u BiH'', rekla je Cvijanović.

Odgovarajući na pitanje što Republika Srpska može očekivati od sjednice Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH zakazane za 22. kolovoz i hoće li biti riješena institucionalna kriza, Cvijanović je rekla da je popunjavanje Savjeta ministara obaveza koja proizlazi iz dogovora s partnerima iz Federacije BiH, a ne bilo kakav ustupak RS.

Pomak

''Uostalom, propisana je i obveza u pogledu zastupljenosti konstitutivnih naroda u sastavu VIjeća ministara, tako da je ta stvar jasna. Ipak, mislim da je pozitivan signal to što smo postigli određeni dogovor o imenovanju ministra financija iz reda srpskog naroda, usvajanju nekoliko zakona koji su važni za nastavak europskog puta BiH i naravno, formiranju radne grupe čijim radom bi se trebalo doći do reforme Ustavnog suda BiH i riješiti nastala kriza'', rekla je Cvijanović.

Cvijanović očekuje da se nastave razgovori o svim važnim temama i da se rješavaju pitanja od interesa za sve narode koje predstavljaju u institucijama.

Odgovarajući na pitanje hoće li se razriješiti kriza s Ustavnim sudom BiH i koji je izlaz iz situacije, Cvijanović je rekla da Republika Srpska nije odgovorna za krizu nastalu donošenjem neustavnih i nezakonitih odluka od Ustavnog suda BiH, tako da ni ključ njenog rješavanja nije u njenim, već u nečijim.

Spremni pružiti doprinos

''Mi smo svakako spremni da pružimo doprinos njenom rješavanju, ali loptica je prvenstveno na strani aktera u Sarajevu. Mi smo jasno rekli da ovakav Ustavni sud, u kojem tri stranca zajedno s predstavnicima jednog naroda kontinuirano donose neustavne odluke na štetu Republike Srpske, za nas nije prihvatljiv'', rekla je Cvijanović.

Ona je ukazala i da reforma Ustavnog suda predstavlja jedan od zahtjeva Europske unije, jer nije normalno da bilo koja zemlja u 21. vijeku, a pogotovo ne ''kandidat za članstvo u EU, u svojim institucijama tolerizira strance koji donose bilo kakve odluke''.

''To je rediciv nekih prošlih vremena pa i vijekova, i mislim da je krajnje vrijeme da konačno iskoračimo iz tog polukolonijalnog položaja'', rekla je Cvijanović.

Fer prijedlog

Govoreći o ispunjavanju 14 prioriteta neophodnih za pristupanje BiH EU, Cvijanović je navela da su predstavnici Srpske partnerima iz Federacije BiH “predložili da se paralelno otvori proces rješavanja svih 14 prioriteta, iako među njima ima nekoliko veoma složenih sa stanovišta Srpske”.

Ona je ocijenila da je to fer prijedlog i prema njima i prema samoj EU.

''Ako smo mi spremni da otvorimo neke za nas teške teme, onda isto to očekujemo i od partnera iz FBiH. Ono što ohrabruje jeste to što smo i o Ustavnom sudu napravili neki načelni dogovor, ali on tek treba da zaživi u praksi. To svakako jeste jedno od najvažnijih pitanja za nas iz Republike Srpske, a vjerujem i za cijelu BiH, jer je riječ o instituciji koja je, uz Kancelariju visokog predstavnika, najveći generator političkih i institucionalnih kriza u BiH u posljenjem desetljećiu'', rekla je Cvijanović.

Najave referenduma su reakcije na ustavnu poziciju RS

Ona je navela da su ''najave referenduma o statusu, a ne o odcjepljenju Srpske uvijek reakcija na određene procese kojima se grubo narušava daytonska i ustavna pozicija Republike Srpske u okviru BiH''.

''Mi ne možemo i nikad nećemo prihvatiti proces tihe centralizacije BiH, jer na to nismo dali suglasnost u Daytonu. Mi smo legalisti i zalažemo se za ono što piše u Ustavu i Dejtonskom mirovnom sporazumu. Prema tome, odgovornost nije na nama, već na onima koji žele da ilegalno naruše teško postignuti dogovor i balans tri konstitutivna naroda'',rekla je Cvijanović za Kurir.

Ona je istaknula da će se dužnosnici RS takvim nastojanjima uvijek suprotstaviti i da će koristiti sva politička i pravna sredstva da zaštite ustavnu poziciju Republike Srpske.

Kopirati
Drag cursor here to close