Dan Europe
Izaslanstva na Partizanskom: Nemarom za groblje pokazivali nemar prema antifašizmu
Tekst članka se nastavlja ispod banera
''Nadam se da će Partizansko spomen groblje podsjetiti sve Mostarce na vremena jedinstva. Nadam se da će Partizansko groblje u Mostaru nastaviti da spaja, umjesto da razdvaja'', rekao je premijer Vlade Federacije BiH Fadil Novalić prilikom obilježavanja Dana Europe i Dan pobjede nad fašizmom na Partizanskom spomen groblju u Mostaru.
Novalić je rekao kako je simbolično završena obnova spomenutog spomenika. Rekao je kako mu je žao što se na obnovu čekalo 20 godina.
''Žalosno je što smo punih 20 godina čekali da obnovimo ovo groblje. Ovo je vjerojatno bio posljednji trenutak za spašavanje ovog monumentalnog spomenika. Nemarom za groblje pokazivali smo nažalost i naš nemaran prema anifašizmu, a postavlja se pitanje jesmo li zaista mi takvi'', rekao je Novalić.
Šef Izaslanstva Europske unije u BiH Larsa-Gunnar Wigemark je rekao kako je Dan Europe dan kad treba misliti na budućnost, ali i prisjetiti se prošlosti. Rekao je kako je ovo jedan od najvažnijih dana u modernoj povijesti Europe.
''Arhitekt kaže da svaki kamen priča svoju priču. Priča priču svakog mladog čovjeka i starog čovjeka koji je dao život u najtežim vremenima za Europu imao snage i hrabrosti da ponese svoj dio odgovornosti'', rekao je Wigemark.
Wigemark je rekao kako se nada da će imati priliku vidjeti Partizansko spomen groblje u punom sjaju. Rekao je kako je impresioniran simbolikom ovog spomenika.
Predsjedavajući Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić je rekao kako je ''jedan od najljepših ambijentalnih spomenika antifašizmu, ne samo u BiH, nego u cijeloj regiji, bio je devastiran, zapušten i izložen divljanju vandala i neofašista''.
Rekao je kako se neće stati s obnovom Partizanskog spomen groblja, te kako su u dosadašnjoj obnovi sudjelovali mnogobrojni donatori.
"Ovaj angažman neće prestati, jer i danas kada ujedinjena Europa slavi svoj dan i kada se diljem planete obilježava Dan pobjede nad fašizmom, nažalost u BiH svjedočimo da fašističke i hegemonističke ideologije nisu poražene", rekao je Zvizdić.
''Sretan sam što danas vidim da se spomenik uređuje, da nema više provokativnih simbola i uvredljivih poruka, jer moramo znati da je odnos prema vlastitoj prošlosti istovremeno i odnos prema našoj budućnosti.
A ovdje, na Partizanskom groblju u Mostaru mi, kao Bosanci i Hercegovci, možemo biti ponosni na naše djedove koji su se priključili svjetskom antifašističkom pokretu i u Drugom svjetskom ratu pobijedili fašizam'', rekao je Zvizdić.
Odlukom Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika, Partizansko spomen-obilježje u Mostaru je 2006. godine proglašeno nacionalnim spomenikom, u kojoj je navedeno da je Vlada Federacije BiH dužna osigurati pravne, znanstvene, tehničke, administrativne i financijske mjere za zaštitu, konzervaciju, prezentaciju rehabilitaciju nacionalnog spomenika.
Alija Behram rekao je kako je prvi donator za obnovu spomen-groblja Abdulah Skaka, gradonačelnik Sarajeva, koji je, u ime građana Sarajeva, uplatio sredstva na račune dva komunalna poduzeća u Mostaru prije tri mjeseca.
Spomenik je podignut poginulim borcima antifašističkog rata, a projekt je uradio arhitekta Bogdan Bogdanović 1959. godine.
Studenog prošle godine spomenik su posjetili predsjedavajući Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić i premijer Vlade Federacije BiH Fadil Novalić kada su i počeli radovi na obnovi ovog spomenika.
Vlada Federacije BiH je tada preuzela svoje zakonske obaveze s ciljem zaštite i obnove ovog značajnog memorijalnog kompleksa.