Šta sad ?
Dijalog više nije moguć: Dodik najavio rješenje za mjesec dana!
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Srpski član Predsjedništva Republike Srpske Milorad Dodik na skupu u Beogradu "Sloboda i samostalnost Republike Srpske" rekao je kako je jedina politika za Srpsku, bez alternative, vraćanje na Ustav BiH, kao prva faza, te da dijalog u kojem se vrše pritisci više nije moguć.
Precizno i jasno
Dodik je rekao da je Ustav BiH promovirao Republiku Srpsku kao državu sa svim elementima države, teritorijom, narodom, institucijama, demokratskim procesom izbora i dao joj prava da s regijom može praviti specijalne veze i da se kreće ne samo u regionalnoj već i globalnoj politici.
"Sve vrijeme takozvane implementacije mirovnog sporazuma jeste atak na Republiku Srpsku da nestane, da nestane njen politički, institucionalni, teritorijalni subjektivitet", rekao je Dodik na skupu u Beogradu.
Dodik je rekao da ''muslimani danas imaju samo jedan cilj - da ovladaju pravosuđem u BiH, tužiteljstvo i sudom i da preko SIPA-e hapse, privode, vode procese...''.
Prema njegovim riječima, veoma naklono se gleda i na deklaraciju Bakira Izetbegovića da treba ukinuti entitete i napraviti BiH po toj mjeri, a kad političari u Srpskoj kažu da to ne prihvaćaju i da njihova ideja uopće ne podrazumijeva BiH onda govore da je to jeres, nacionalizam, šovinizam, ultranacionalizam.
On je ukazao da je precizno i jasno ono što je napisano u Ustavu BiH i da to olakšava Republici Srpskoj političku borbu za pravo i slobodu.
"Mi smo u to krenuli i do toga ćemo dovesti u narednih 30 dana. Vidite da već neki bjelosvjetski hohštapleri pokušavaju da čak dođu do američkog predsjednika Josepha Bidena i nekih drugih imena da bi navodno nešto zaustavljali, pravo koje Srpska ima", rekao je Dodik.
Vojska RS
''Kada se spomene pravo Srpske da odustane od sporazuma o vojsci i da formira vojsku Republike Srpske'', Dodik je napomenuo da to ''nije nešto nepoznato i da je Vojska Republike Srpske veoma jasno uvedena u Aneks 1B Daytonskog sporazuma00.
Prema njegovim riječima, u Ustavu BiH piše da oružane snage, koje su pobrojane, ne mogu prelaziti iz jednog entiteta u drugi, bez suglasnosti entiteta u koji dolaze.
"Tako da ćemo mi nastaviti, pritisnuti i dovedeni do ćoška, bez obzira na ekspanziju koju vidimo kroz neka nova, odnosno stara imena koja nam se pokušavaju nametnuti, prije svega, kao strah. Ako spomenete nekog američkog veleposlanika, mi treba nešto da se prepadnemo i da ništa ne radimo. Pa kad se pojavi Escobar koji prijeti sankcijama, mi treba da šutimo i kažem – izvinite, kad sam ja na redu", istaknuo je Dodik.
Ta vrsta dijaloga, naglasio je Dodik, više nije moguća, ocijenivši da je jadna Amerika koja svoju moć zasniva na tome da samo prijeti sankcijama, što govori o krahu jedne globalne sile.
Pritisci
"U svakom slučaju moralno posrnuće ide dotle da se pojedinim našim političarima ovdje dolazi i direktno prijeti. Ja sam bio izložen najmanje desetak direktnih prijetnji od strane američkih važnih ljudi, od raznih tajnika do običnih službenika", naglasio je Dodik.
Dodik je rekao da i sada očekuje ozbiljan napad "takvih ostrašćenih", ali da vjeruje da se Amerika ne bavi pitanjima Balkana i da joj to nije prioritet.
On je ponovio da se isti službenici samo smjenjuju u Sarajevu i Prištini i da isti ljudi provode dva ista koncepta, jedan u kojem stvaraju nezavisnu državu i drugi u kojem Srpskoj ne dozvoljavaju da se o tome priča.
Dodik je u obraćanju podsjetio na pritiske kojima je bio izložen za vrijeme pokušaja promjene Ustava BiH tokom pregovora u Butmiru, ali da američka ideja koju su promovirali o jednoj naciji i jednoj državi u BiH nije prošla.
Ni milom, ni silom
"Nije prošlo ni milom, ni silom, ne može se BiH integrirati. Jedina sreća za muslimane u Zenici da muslimani imaju svoju državu, mi Srbi svoju i Hrvati nešto svoje. To je jedina sreća u kojoj možemo neometano da surađujemo, a ovako se sva naša biološka energija potroši na neostvarivim idejama", rekao je Dodik.
Ponovio je da sama riječ ''Bosna sinonim za krizu'', da BiH nikada nije bila stabilna, da je projekat međunarodne zajednice, prije svega SAD, a da je ''povijest srpskog naroda na tom prostoru uvijek bila povijest borbe za slobodu i oslobađanja od tuđinskih nameta''.
Ukazao je i da intervencionizam na prostoru BiH traje već 30 godina i da je dio geopolitičkog zahvata SAD, ali i EU koja je bila pratilac i najčešće poltron na prostoru čitavog Balkana, najvidljivije u BiH.
"Sama EU je sebe diskvalificirala u pogledu vladavine prava, podržavajući rad troje sudaca stranaca Ustavnog suda ili visokog predstavnika, ili sada nepravno imenovanog visokog predstavnika, koji se šepuri po regiji i predstavlja sebe visokim predstavnikom", rekao je Dodik.
Ponovio je da u Republici Srpskoj, dok ne čuju odluku Vijeća sigurnosti da je "taj i taj" imenovan za visokog predstavnika u BiH, ne prihvaćaju onoga koji se sada tako predstavlja i da je to minimum dostojanstva koje mora da pokaže.